Shkaqet osteoporozën dhe parandalimi


Osteoporozën - një sëmundje që çon në një ulje të densitetit të kockave. Në këtë rast, kockat bëhen poroze, i brishtë. Shpesh kjo sëmundje kur osteoplastы fillojnë të hanë kockave, grua prirur. Gratë janë 30-35 dhe më të vjetër mund të ndodhin proceset e kockave shkatërrimit ind - resorption. Deri në 40 vjet për gratë dhe 60 për burrat shkatërrimi vështirë ind është globale. Manifestimet kryesore të sëmundjes, lakim kurrizore, verandë shprehur, dhimbje në eshtra, nyje; ulet në rritjen e njeriut. Në një moment, ai mund të shohë se pantallona të papritur të gjata. Kjo - një pasojë e osteoporozës. Një nga më të mëdha Zhvillimi i hedh lëng i kockave - thyerje. Midis tyre - një hip thyer dhe shpinë, e cila mund të çojë në probleme globale. Jo vetëm ata janë të vështirë për të trajtuar, ata e bëjnë njeriun, por qytetar për verë kjo mund të ketë pasoja fatale. Aktorja e madhe Lyudmila Gurchenko, theu hip e saj - kjo ishte shkaku i vdekjes së saj tragjike. Një pacient me një frakturë të tillë kishte për të udhëhequr jetesës pothuajse të Paluajtshme, duke rezultuar në të pacientit të moshuar mund të ketë pneumoni, e cila shkon në formë të rëndë dhe të çojë në pasoja fatale. Osteoporozën lind nga mungesa e kalciumit në trup, e cila në njerëz të moshuar me moshë fillon më pak asimiluar. Ju mund të jetë dhe nëpërmjet përdorimit të hormoneve, përdorimi i barnave të caktuara. Parandalimi osteoporozën është një dendësi të rregullt kockave kontroll në meshkuj pas viteve 40.


Për këtë metodë të densitometry. Kjo ndihmon për të identifikuar shkatërrimin e indeve të eshtrave në fazat e hershme. Atëherë ndoshta të parandaluar dhe ndaluar zhvillimin e osteoporozës. Parandalimi i mirë i kësaj sëmundjeje është përdorimi i produkteve me një përmbajtje të lartë të kalciumit. Rekomanduar dietë të përditshme përfshijnë produktet e qumështit. Ajo mund të jetë djathë, djathë, produktet e qumështit, qumësht, kos. Nëse mjeku rekomandon për të reduktuar konsumin e kolesterolit, i cili rrjedh nga yndyrna, ju mund të përdorni produktet e qumështit me dietë të ulët yndyrë. Shumë kalciumi gjenden në brokoli, lakër jeshile dhe djathë soje, salmon, sardelet, oysters. Marrja menynë tuaj, ju duhet të i kushtoj vëmendje të kombinimit të produkteve. Thithjen e kalciumit mund të përkeqësohet ushqimin, e cila përmban shumë fibra. Kjo gjithashtu parandalon çokollatë, viçi, gjalpë badiava, pije caffeinated. Vitamina D ndihmon për të asimiluar më mirë kalcium. Sa të jetë çdo ditë në diell të paktën 20 minuta për të mbushur mungesën. E mirë për të qëndruar jashtë në ditë mbuluar me re. Vitamina D është paraqitur dhe rrezet ultravjollcë, por ata nuk janë vetëm. Përdorimi i peshk deti, mëlçisë, yolks vezë të ndihmojë plotësoj trupit këtë vitaminë. Duke ditur peshën e sëmundjes, mjekët sugjeruar për të deklaruar tetor 20 ditë për të luftuar osteoporozën. Por jo vetëm bie, por në çdo kohë të vitit, për të kujtuar rreth një telash të tillë si osteoporozën, shkaqet e të cilit mund të jetë mungesa e aktivitetit fizik. Moderuar stërvitje - ecje, vallëzimi, vrapim të ndihmojë forcimin e indeve të eshtrave. Natyrisht, në pleqëri, bazuar në statusin e tyre shëndetësor dhe kockave, ngarkesa duhet të jetë i kufizuar në këmbë, ju mund të angazhohen dhe vallëzimi i ngadaltë. Lëvizjet e papritur nëse sëmundja e ka manifestuar veten, nuk do të jetë, pasi ajo mund të kontribuojë për të lëndimit. Në qoftë se mjeku ka diagnostikuar brishtësinë e eshtrave, pacienti duhet të ndryshojë në këpucë më të rehatshme. Nuk ka takë të lartë e hollë nuk duhet të jetë. Në sezonin zyyazykay të boot në majat më të mirë të ulët të akomoduar stickers të veçantë që të mos këmbë rënë në dëborë. Shumë lëndime në njerëz të moshuar që vuajnë nga osteoporoza është në shtëpi. Prandaj, në tokën amtare duhet të kujdeset për masat e sigurisë. Nëse, për shembull, të quajtur derën, e bëri vetë ndjerë telefon, nuk ka nevojë të nxitojnë turr për këto zhurma objekte. Kjo nevojë për të thirrur përsëri. Sepse neglizhenca e tillë mund të çojë në thyerje të rrezikshme dhe më pas duhet të nxitojnë kudo nuk do të ketë nevojë. Ndërtesat gjithçka duhet të organizohet përshtatshme. Fëmijët, miqtë duhet të kujdeset që njeriu i moshuar ishte në gjithçka që ju nevojitet për një distancë të arritshme. Edhe e frikshme për të menduar se çfarë mund të sjellë, në qoftë se pacienti dëshiron të qëndrojë në një karrige për të marrë diçka nga raft të lartë ose vidhos në një llambë të lehta. Njerëz të moshuar me këtë diagnozë dhe në shtëpi duhet të kujdeset shtesë. Aktorja Irina Miroshnichenko tha se nëna e saj vetëm përfshinin zgjerimin e vendosur në katin e, plug TV, bëri një veprim i keq dhe si rezultat - një hip thyer. Parandalimin e osteoporozës duhet të kryhet nga një moshë të re. Së pari, ju duhet të mësoni veten për të ngrënë ushqime të pasura me vitamina, kalcium. Është e rëndësishme për të ecur çdo ditë, herë pas here kalojnë kohë në diell, të jenë fizikisht aktiv.