Helmimi - të gjithë duhet të dini


Helmimi - një shkelje e organeve të ndryshme të trupit të goditura nga substanca toksike. Helmimi akut ndodh kur një kohë të shkurtër në trup merr një numër të madh të substancave toksike. Kur efekti i helmit në trup është doza të vogla, por për një kohë të gjatë, atëherë flasim për helmim kronik.

 Simptomat e fundit - simptomat shpallur padallueshëm, por, megjithatë, kërkojnë kujdes urgjent. Sipas OBSH vit helmimi akut shkakton 250.000 vdekje. Në vitet e fundit, rritje të dukshme në këtë tregues. Rëndësia e kësaj çështjeje është jashtë çdo dyshimi.Helmimi etanol
 

Kjo alkool, e cila është pjesë e alkoolike pije, ilaçe, parfume, colognes. Nëse gjaku është 300-400 mg e alkoolit, ajo është një dozë vdekjeprurëse. Të rënda sportive helmimi etil shoqëruar me simptoma të theksuara të helmimit, të shoqëruar nga humbja e ndjeshmërisë dhe përfundon gjumë të thellë. Kjo gjendje nuk është e rrezikshme për jetën e njeriut, por mund të ketë pasoja negative. Që të ndjeshmërisë reduktuar, njeriu nuk ndihet se ai ishte në gjumë në një pozitë të vështirë në terren të lagur. Prandaj, ulcerat presion mund të ndodhë si pasojë e qarkullimit të dëmtuar. Ekziston rreziku i hipotermi, dhe kjo mund të ndodhë edhe kur temperatura e ajrit 12 gradë. Kjo mund të çojë në vdekje nga ajo frymë e thyer mund të zhvillojnë pneumoni, gangrenë e mushkërive.


Ekziston edhe një fazë shumë të vështirë e dehje, atëherë pacienti pothuajse menjëherë bie në gjendje kome të thellë. Vende Kohëzgjatja duke filluar nga disa orë për 1 ditë. Kohëzgjatja sinjal i keq është më shumë se një ditë, dhe dështim të frymëmarrjes. Me gjendje kome të thellë ndihmë mjekësore urgjentisht, Lavage harlisur stomakut, administrimin e barnave kardiovaskulare në uljen e presionit të gjakut, normalizimin e frymëmarrjes, rikuperimi i ndërgjegjes është kryer duke futur në zgjidhje amoniakut (5-10 pika për 1 lugë gjelle. Ujit). Pacientët duhet të jetë e ngrohtë dhe pini çaj të nxehtë apo kafe. Koma alkoolike mund të rezultojë në vdekje për shkak të asfiksisë, hipotermi të rënda dhe një rënie të mprehtë në presion.


Helmimi me ushqim

Helmimi me ushqim shoqërohet nga simptomat e mëposhtme: diarre, të vjella, dhimbje barku, marramendje të rënda, dobësi, nxënësit Dilated pacientit. Kur sigurimin e ndihmës së parë është shumë e rëndësishme për të larë jashtë në stomak, ajo mund të përdoret tanin, ujë me tretur karbonit aktivizohet. Pas pacienti është rekomanduar stomakut lëngje Lavage pijshëm që do të parandaluar dehidratim. Ju mund të bëni pastrim enemas dhe laxatives. Në rrjedhën e 1-2 ditë duhet vidyazykatysya nga çdo ushqim.


Shkaqet e helmimit me ushqim mund të jetë shumë. Ka shumë raste të helmimit të produkteve të njohur. Gjithashtu, rreziqet shëndetësore të ofruar produkte të shquar, ose ato që nuk plotësojnë moshën (kur është fjala për fëmijën). Fruta palarë ose perime shpesh shkaktojnë helmim ushqimor.


Nicotinism

Nikotina - një helm, në përqëndrime të larta mund të shkaktojë arrestimit të frymëmarrjes. Faza e parë e këtij helmimi substancave është i shoqëruar me, e ndjekur nga depresioni, ajo çon në paralizë të muskujve skeletik, të cilat mund të shkaktojnë arrestimin frymëmarrjes. Në këtë rast nevojitet urgjentisht trajtim mjekësor urgjent, i cili administrohet atropine dhe ventilim mekanik.


Helmimit për shkak të një mbidozë e barnave psikotrope

Medikamente psikotrope duhet të merret vetëm me recetë, në mënyrë të qartë pas dozimin. Nëse mbidozë ndodh bllokadën ngacmim të sistemit nervor që mund të jetë shumë e rrezikshme përmes rrahje zemre të parregullt. Në qoftë se një mbidozë droge ndodhur gjatë administratës së tij vena si një mjet anastezik, atëherë ka konfiskimet, arrestimi i frymëmarrjes mundshme. Është e rëndësishme për të ofruar ndihmë të menjëhershme mjekësore.


Ndihma e parë për helmim

Para së gjithash, ne duhet të përpiqemi për të përcaktuar se çfarë e shkaktoi helmim Është mbajtur substancave toksike nga trupi, pacienti siguruar trajtim simptomatik (frymëmarrje artificiale, masazh të zemrës, etj), i kryer neutralizimin e substancave toksike.


Nëse helm depërtuar lëkurën, mukozës, ajo duhet të hiqet duke i larë me ujë të bollshëm (mund të përdoret për t'i shtyer kripur, acid limoni, sode buke). Douching, enemas ndihmuar të heqin qafe e helmit në vaginë, rektumit, fshikëzës urinare. Kur helm hidhen në barkun e tij të larë siç është e nevojshme, duke përdorur emetics. Para se të vjella përjetim mund të pini disa gota ujë me tretur sode buke. Cili ishte helm në zorrët mund të hiqet duke përdorur laxatives dhe enemas të larta. Këto veprime mund të jenë bërë për ardhjen e ambulancës, dhe më tej të manipuluar asgjësimin e helmeve duhet të kryejë stafin mjekësor.Helmim - Kjo është një nga shkaqet më të zakonshme të vdekjes së papritur, jetën dhe shëndetin e njerëzve është shpesh i varur nga afateve kohore të kujdesit mjekësor të ofruar atij.


 
R3r3r3125.