Trullosur - çfarë duhet të bëjmë


Sulmet e rralla të marramendje përjetuar nga të gjithë. Ata lindin për shkak të mungesës së oksigjenit në indet e trurit dhe përkeqësimin e rrjedhës së gjakut. Por marramendje të shpeshta - simptomat e sëmundjeve të rënda dhe çrregullime të organeve të brendshme. Në këtë artikull, të gjetur se çfarë mund kampion kokën të cilën profesionistët duhet të zbatohen për të përcaktuar shkaqet e saktë dhe çfarë të bëjë me marramendje në vendin e parë.

Ndonjëherë i trullosur: çfarë duhet të bëjmë?Së pari, ju duhet të tërheqë veten së bashku. Marramendje papritur të rënda mund të shkaktojë humbjen e ekuilibrit dhe madje edhe i dobët, kështu që paniku nuk është e nevojshme. Ajo duhet menjëherë të gjejë një pikëmbështetje, por të ulen ose të shtriheni. Kreu dhe supet duhet të jetë në përputhje me rrjedhën normale të gjakut në tru. Është e këshillueshme për të hapur në qoftë se ju keni qenë në dhomë, dhe matet frymë ajër të pastër. Kjo do të pasurojnë gjakun me oksigjen dhe me shpejtësi për të përmirësuar gjendjen tuaj.

Ju gjithashtu duhet të mbani mend këto këshilla:

 • gjithmonë kanë në dorë një enë të vogël të ujit të pijshëm;

 • Në mot me diell, veshin një kapelë dhe syze dielli;

 • nuk veshin rroba që pengon rrjedhjen e gjakut (neckties shtrënguar të shtrënguar, shalle).


 • Si të shpejt të të shpëtoj nga marrje mendsh?


  Nëse keni kapur sulmin në një vend publik, ju duhet sa më shpejt të jetë e mundur për të përqëndrohet në ndonjë objekt ose person. Ajo nuk ju lejojnë të humbasin vetëdijen. Është e dëshirueshme për të gjetur një vend për t'u ulur apo edhe dorën ligët në mur. Siç e dini, era e amoniakut ndihmon shërohen shpejt, në mënyrë më të mirë për të kryer një shishe me disk fondet pambuku dhe, në qoftë se ju keni një tendencë për marramendje.

  Shkaqet e mundshme marramendje përhershme • efektet anësore të barnave;

 • migrenë;

 • inflamacion veshit (otitis media);

 • dëmtimi traumatik i trurit, tronditje;

 • sëmundje vestibular sistemit;

 • helmimi;

 • pash;

 • distonia;

 • tumor të trurit;

 • neurozë, depresion.


 • Gratë marramendje mund të jetë një shenjë e çekuilibër hormonal, duke përfshirë edhe gjatë shtatzënisë.

  Getting shpëtoj e marramendje të përhershëm?


  Së pari, ju duhet të përcaktojë shkakun e vërtetë konfiskimet ndodhin. Ju duhet të aplikoni pari që terapist, atëherë një neurolog. Specialistët do të ndihmojë të instalojë dhe të diagnostikojnë sëmundjet që provokojnë marramendje, pas së cilës një trajtim të përshkruara.

  Rekomandime të përgjithshme:

 • më këmbë stërvitje, sidomos gjatë natës;

 • hedh në dhomë në të cilën ju jetoni dhe të punës;

 • Trupi rregullisht japin stërvitje të paktën minimale, për shembull, të bëjë ushtrime në mëngjes;

 • nëse është e mundur - më të notuar;

 • të sigurojë ushqimin, i kushtoj vëmendje të veçantë për sasi të mjaftueshme të vitaminave C, E, A, B.


 • Gjithashtu komponent shumë i rëndësishëm është hekuri, kështu dietë ditore duhet të përfshijnë mollë, 2-3 copë në ditë.

  Mjetet juridike popullore për marramendje • Përpara se të hahet të marrë lugë çaji pluhur i grimcuar leshterik.

 • Në vend të çajit të zakonshme të pijshëm TEAS forta me sheqer ose mjaltë me gjethe nenexhik, ca balsam, oe limon, çel bli.

 • Me një marramendje papritur svezherazrezannoho frymë qepë avull fshij apo lëng qepë në tëmthat.

 • Të paktën tre herë në ditë për të pirë 150-200 ml lëng karrote natyrore. Është më mirë për të përgatitur veten para çdo pritje.

 • Në një gotë me ujë të valë që të krijoj lugë çaj me lule e tërfili. Pini 15 ml 5 herë në ditë deri sa të përmirësimit.