Otchetho atje otitis sëmundje të veshit


Otitis - sëmundje tepër e përhapur Ent që ndodh në çdo moshë, por më shpesh fëmijët e sëmurë. Pse ka kjo sëmundje dhe a ka metoda të besueshme të parandalimit? Otitis - është një proces inflamator që ndodh në vesh dhe mund të jenë të jashtëm, të mesëm apo të brendshme në varësi të vendndodhjes së saj. Otitis jashtëm vërejtur lezione të kanalit të veshit dhe membrana tympanic ose vetë veshit. Forma më e zakonshme në të cilën inflamacion ndodh - një çiban. Në shumicën e rasteve, shkaku i sëmundjes, e cila është mjaft e dhimbshme, është një infeksion akut bakterial që shkatërron lëkurën e kanalit të veshit, por shpesh kjo nuk ka infektive në natyrë. Otitis brendshme (ose labyrinthitis), e karakterizuar nga lezione shihen fragmente të dëgjimit dhe të aparatit vestibular. Shkaqet e sakta me origjinë të panjohur të tij, por ekspertët besojnë se shfaqja e sëmundjes mund të shkaktojë inflamacion akut ose kronik, trauma ose tuberkulozi i veshit të mesëm. Ndër shkaqet e mundshme janë quajtur shpesh infeksion bakterial i SARS. Kjo sëmundje është e vesh e rrezikshme se ajo mund të çojë në humbjen e dëgjimit të përfunduar. Megjithatë, media më e shpeshtë otitis sepse shpesh termi "otitis media" kanë në mendje është një lloj i inflamacionit në vesh. Mesme veshit - një gropë e vogël e vendosur në mes të daulle e veshit dhe veshit të brendshëm përmban tre kockat vogël, të sigurojë aftësinë për të dëgjuar.


Kur presioni në zgavrën e veshit të mesëm (i quajtur edhe tympanic) përkon me atmosferike, shënoi vibracionet e duhura daulle e veshit dhe të gjitha 3 farë, e cila siguron funksionimin e duhur të veshit të mesëm. Duke ruajtur nivelin e presionit të dëshiruar korrespondon evstahyeva kanal tub, e cila lidh zgavrën tympanic e fytit. Kur një person swallows, tub Eustachian hap, ventilim mesme veshit, e cila lejon presion për të barazuar atë. Më të otitis sëmundje vesh - është asgjë, por një komplikacion të procesit inflamator që ndodh në ndërlikimet e sipërme të rrugëve të frymëmarrjes apo ndonjë infeksion. Agjentët e tij është të gjitha llojet e coca dhe mikroorganizmave të tjera patogjene oportune dhe patogjene, të cilat kanë filluar të bëhen më aktive në procesin inflamator që ndodh në mukozën e hundës. Për shkak të tub Eustachian ata depërtojnë në zgavrën e veshit të mesëm në hundë shmыhanyy, defekt hundë juaj i gabuar, teshtitjes ose kollitjes. Shumë më rrallë, infeksioni mund të depërtojnë në zgavrën tympanic përmes hematogjene (nëpërmjet gjakut) dhe sigurisht që në disa raste - me daulle e veshit të plagosur. Ndonjëherë një infeksion bakterial në zgavrën e veshit të mesëm mund të çojë në akumulimin e qelb në të cilin rast ai bëhet purulent otitis. Në purulent otitis është shpesh një rritje të madhe në presionin në zgavrën tympanic, e cila shkakton daulle e veshit të thyerjes dhe lirimin e lëngjeve purulent nga kanalin e veshit përmes një vrimë të formuar. Pse sëmundje të veshit tek fëmijët, duke përfshirë otitis media ndodh më shpesh në krahasim me të rriturit? Fakti se fëmijët janë shumë më shumë gjasa të vuajnë nga ftohjet dhe hundët drejtimin shpesh, dhe jo gjithmonë të saktë syakayutsya. Simptomet standarde të otitis media - një dhimbje të shtënat në vesh, i cili në disa raste mund të jetë shumë i fortë. Përpara hapjes së kanalit të veshit në vesh është një parvaz vogël quhet tragus. Nëse ju klikoni mbi tragus ka një rritje të konsiderueshme në dhimbje, nuk ka dyshim për shkak se ajo otitis, mbetet. Simptoma të tjera përfshijnë: ethe dhe humbje të pjesshme të dëgjimit. Në fëmijët e vegjël mund të përjetojnë të përzier ose edhe të vjella. Nëse ka një këputje të daulle e veshit, dhimbje dobësuar pak, por me veshët filloni gjakderdhje jashtë ose lëngu purulent. Për të diagnostikuar otitis, mjek kryen audiologist klinike dhe ekzaminimin Ent. Nga metodat instrumentale e diagnozës përfshijnë otoskop (shqyrtim daulle e veshit duke përdorur otoskop) dhe otomykroskopyya (duke përdorur optikë kirurgjikale). Për të përcaktuar ashpërsia e dëgjimit është përdorur audiometry. Kjo metodë është tympanometriya gjithashtu për të përcaktuar peshën e humbjes dhe gjendjen e veshit të mesëm dëgjimit. Për të eliminuar mundësinë e pranisë së komplikimeve, mjeku mund të përshkruajnë X-rrezeve dhe strukturat CT plot hala e kafkës dhe të trurit. Trajtimi i otitis media zakonisht konservatore në shumicën e rasteve ajo është një pacient i jashtëm, por në sëmundje të rëndë spital të jetë e mundur. Gjithashtu, në qoftë se ekziston një rrezik të lartë të komplikimeve në një pacient, ajo është e vendosur në një spital (në çdo departament ENT trajton veshët sëmundje) dhe trajtimi i saj është kryer nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të mjekëve. Varësisht nga natyra e inflamacionit (fytit ose purulent), mjeku vendos për antibiotikë për të parandaluar komplikimet. Trajtimi zakonisht përbëhet nga një vasoconstrictor (decongestants) bie hundë dhe antihistamines që zvogëlojnë lëng presion që vjen përmes tub Eustachian. Ulja dhimbje aftë copë të nxehtë prej leshi të zakonshëm të vendosur në vesh, ndonjëherë dhimbje të forta kur administrohet pika, duke shkaktuar anestezi. Nëse terapi është i paefektshëm, bëhet çaj daulle e veshit ndjekur nga pompimin e lëngjeve inflamatore. Koha nuk është shëruar infeksioni i veshit të mesëm mund të shkaktojë komplikime të rënda të tilla si absces i trurit, mastoidit, meningjit ose labyrinthitis. Parandalimi i sëmundjes është mungesa e hipotermi dhe mungesa e kontaktit me pacientë SARS-it. Gjithashtu, në mënyrë për të parandaluar otitis, duhet kohë për të shëruar të gjitha infeksionet e reja në trup.