Trullosur - Shkaqet


Marramendje - kjo nuk është një sëmundje, por një simptomë që reflekton gjendjen e nervor, kardiovaskulare, ndihmon tretjen e ushqimit dhe nganjëherë, hematopoietic dhe sistemet e tjera të trupit të njeriut. A nuk nënvlerësojnë rëndësinë e kësaj karakteristike. Prandaj, në qoftë se ju merren mendtë, ju duhet të identifikojnë shkaqet e picking up studim duhur programit.
Sigurt shkakton marramendje
A keni marramendje të shpeshta dhe ju nuk e kuptoni, pse i trullosur? Arsyet për këtë fenomen mund të ketë jo vetëm patologjike, por edhe natyrën fiziologjik. Për shembull, shumë shpesh provokon marramendje adrenalin në gjak. Kjo është për shkak të faktit se rritja përmbajtja e adrenalin shkakton një vrull të mprehtë e anijeve, se truri i njeriut merr shumë më pak gjak se ajo duhet të jetë, pastaj marramendje iluzion.


Arsyet se shumë i trullosur, dhe mund të fshehin një fokus i keq apo perceptime të rreme përreth. Kjo kryesisht ndodh në lartësi të madhe në carousel ose në udhëtim të shpejtë në mënyrat e ndryshme të transportit, kur truri ynë është i gatshëm për një specie, dhe ne fakt shohim një realitet shumë të ndryshme.
Ju jeni i trullosur dhe i dobët? Arsyet për këtë fenomen janë shumë të ndryshme. Kjo mund të jetë një faktor, duke hequr që, ju do të ndiheni më merren mendtë.
Dietë të rreptë

Kur kequshqyerja në gjak nuk arrijnë sasi të mjaftueshme të glukozës që shkakton marramendje dhe dobësi e parë, dhe pastaj të dobëson sistemin imunitar.
Kthehet të mprehtë dhe kreu i lëngshëm
Lëvizja pasuksesshëm dhe i shpejtë i kreut të çon në përçarje të furnizimit me gjak dhe njeriu e ka të vështirë me koordinim dhe marrje mendsh.
Disa ilaçe
Ndonjëherë trullosur ndërsa duke marrë dhe agjentët hypoallergenic, antiseptics forta, antibiotikët, qetësuesve dhe qetësuesit.

Marramendje si një simptomë të sëmundjes
Në disa raste, kur shpesh i trullosur, arsyeja trullosur mund të qëndrojnë në përçarje të proceseve vitale në trup. Ajo mund të jetë:

 • sëmundjet e sistemit vestibular, i cili është në veshit brendshme;

 • otitis media;

 • migrenë;

 • helmimi;

 • dëmtimi traumatik i trurit;

 • gyp perylimfatychna;

 • Semundja Meniere;

 • osteokondroza;

 • tumor të trurit;

 • neurozë.


 • Prandaj, në qoftë se ju vazhdimisht merren mendtë, ju duhet të identifikojnë shkaqet dhe rrjedhën e trajtimit, dhe kjo kontaktoni doktorin tuaj.

  Marramendje fëmija shpesh shkaktuar nga të njëjtat arsye si në të rritur. Por më e zakonshme në mesin e tyre janë specifike për trupin e fëmijës, janë:

 • Kriza atsetonemichnyy - në këtë gjendje në fëmijët përveç. që i trullosur, gjithashtu duket çrregullime të tretjes dhe zbehje;

 • sëmundje motorike;

 • helmimit pastrimin e produkteve shtëpiake dhe ilaçe;

 • distonia;

 • gjakderdhje dhe trauma dhe gjakderdhje;

 • sëmundjet ngjitëse.


 • Çfarë duhet të bëni me marramendje?
  Mëngjes i trullosur dhe ju nuk e dini shkaqet e këtij fenomeni? Ndjenja e iluzionin e lëvizjes shpesh shfaqet menjëherë pas gjumit. Vetëm të përpiqet për të mbajtur ekuilibrin tuaj:


 • Gjeni një vend ku ju do të jetë të rehatshme për të uleni ose shtriheni.

 • Mundohuni të mbani kokën dhe shpatullat kanë qenë në të njëjtin nivel. Kjo do të ndihmojë për të normalizuar qarkullimin e gjakut në tru. Pak minuta nuk do të bëjë ndonjë lëvizje të papritur, dhe ju do të shihni se marramendje të kalojë.


 • Nëse ju vazhdimisht i trullosur, të përpiqet për të identifikuar shkaqet, sepse "trajtimi" sulm jo t'ju shpëtojë nga sëmundja themelor apo gjendje patologjike.