Argetime pacientit - anashkalojë kirurgji arterie koronare


Anashkalojë koronare arterie operacioni është bërë një procedurë e zakonshme kryhet për të rikthyer shëndetin e njerëzve që vuajnë nga sëmundjet koronare të zemrës. Ajo kryhet zakonisht për pacientët të cilët nuk kanë marrë ndihmë nga terapia e kryer më parë drogës apo progresion të kësaj gjendje kërkon një operacioni për arsye shëndetësore.


Çfarë është sëmundje koronare të zemrës (CHD)?


Siç përcaktohet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë: "CHD - është një mosfunksionim akut ose kronik i zemrës, që rezulton nga reduktimi relative ose absolute e arterial furnizimit me gjak infarkt". Më shumë se 90% të rasteve, anatomike CHD bazë është arteriet koronare (arteriet furnizimit gjak dhe për këtë arsye oksigjen, muskulit të zemrës). Kur këto arteriet atherosclerosis mbuluar brenda një shtresë e yndyrë, e cila më pas ngurtësojnë dhe të bëhet pjesë e pakalueshme, dhe muskujve të zemrës merr më pak gjak.


Kjo ulje në rrjedhjen e gjakut në personin e sëmurë manifeston pamjen e dhimbjes në fillim në stresi fizik apo emocional në të ardhmen, si sëmundja përparon dhe vetëm. Gjoks dhimbje - angina e ashtuquajtura (angina pectoris), karakterizohet nga një ndjenjë e presionit në kafaz i kraharorit. Dhimbja shoqëruar nga një ndjenjë e shqetësimit radiating për (shënoni) në shpatullën e majtë, krahun ose të dyja krahët, qafën, nofulla, dhëmbë.

Në këtë pikë, pacientët përjetojnë gulçim, frika, të ndaluar duke lëvizur dhe të ngrira në një pozicion të caktuar të pushojë sulme. Ajo duhet gjithashtu të theksohet se ka edhe forma pa dhimbje e kursit të sëmundjes, në aspektin e prognozë, ata janë shumë të rrezikshme si zbuluar në fazat e mëvonshme të sëmundjes.

Një nga rastet më të tmerrshme të kësaj sëmundjeje është dukuri e sulmit në zemër, në të cilën një pjesë e muskulit të zemrës të vdes ose (infarkt miokardi). Vdekjet nga dështimi i zemrës provokuar sëmundja mbetet shkaku kryesor i vdekjes në të gjithë botën.


Çfarë është koronare të anashkalojë kirurgji arterie?


Bypass kirurgjia - një operacion në të cilën venat komplot janë zakonisht nënlëkurës (i madh) venë këmbët dhe ngritur për të aortës. Fundi tjetër i segmentit venë ngritur në degë të arteries koronare. Kështu, për rrugën e gjakut të anashkalojë zonën e prekur ose arteriet e bllokuara koronare, dhe sasinë e gjakut që shkon në rritje të zemrës. Me të njëjtin qëllim për Shunting mund të merret, arterie e brendshme kraharorit dhe / ose arterie nga parakrah shpesh lënë (a. Radialis). Përdorimi i grafts arterial ose venoz krejtësisht të varur në raste klinike private.Pse kirurgji koronare të anashkalojë kryer?


Qëllimi i operacionit bajpas është të përmirësojë rrjedhjen e gjakut drejtuar të muskulit të zemrës. Detyra kryesore strategjike është zgjidhur kirurgët të krijuar një kanal të ri që ofron pranimin e plotë të gjakut arterial, muskujve të zemrës në zonën e enëve koronare të prekur. Baza e strategjisë së këtij operacioni është një reduktim të ndjeshëm në rrezikun e infarktit të miokardit në të ardhmen. Zgjidhja për këtë problem ofron pak ose aspak sulme retrosternal dhimbje (angina). Përveç kësaj, reduktuar nevojën për ilaçe, përmirësuar durim fizik.Kur spital është?


Zakonisht pacienti është në spital për 2-3 ditë para operacionit. Me këtë ju do të keni kohë për të inspektuar plotësisht operacionin. Në të njëjtën kohë ju do të merrni udhëzime se si për të pastruar mushkëritë e mukusit, kollë të mësojnë teknika të ndryshme dhe ushtrime për të marrë frymë thellë. Ju mund të takohen me kirurg, kardiolog, anesteziologu i cili do të kujdeset për ju gjatë dhe pas operacionit.


Normalisht përjetojnë frikë dhe ankth para operacionit?


Kjo është krejtësisht normale. Eksitim juaj do të bjerë në qoftë se ti e kupton nevojën dhe afateve kohore të operacioneve. Bisedoni me mjekun tuaj, të kërkoni të gjitha pyetjet që ju interesojnë. Nëse është e nevojshme, ata do të ju jap një qetësues të butë.Çfarë ndodh një ditë para operacionit?


Një ditë para operacionit kirurg do të vizitojë ju për të diskutuar me ju detajet e operacioneve të ardhshme dhe të përgjigjem të gjitha pyetjeve tuaja. Anesteziologu shqyrton ju flisni për. do të jenë të mbrojtura si një funksionet vitale të trupit gjatë operacionit. Ai do t'ju kërkojë pyetje në lidhje me shëndetin tuaj, transaksionet të shtyra më parë dhe ndjenjat tuaja kep me disa medikamente që mund të përdoren gjatë operacionit. Në mbrëmje dhe në mëngjes motra ime mbajë procedura përgatitore përfshijnë klizmë spastrimit.Çfarë ndodh në ditën e operacionit?


Para se të dërgoni në sallën e operacionit, japin gjërat e tyre personale (syzet, protezat, watches, bizhuteri dhe lentet e kontaktit) anëtarët e familjes ose infermieren. Rreth një orë para operacionit që ju do të jepet drogë që të reduktojnë ndjeshëm ankthin dhe për të krijuar një shtet të qenët i përgjumur. Nga koha operacioni që do të merren në sallën e operacionit në një Gurney. Pasi ju jeni në sallën e operacionit, anesteziologu do ju prezantoj me drogë për anestezi për ju të shpejtë në gjumë dhe nuk ndjeni dhimbje gjatë operacionit.Sa kohë është operacioni?


Kirurgji bajpas arteries koronare zgjat 3 deri në 6 orë. Kohëzgjatja e operimit varet kompleksitetit saj dhe pacienti. Prandaj është e pamundur të thuhet që më parë saktësisht se sa kohë do të zgjasë apo atë operacion. Natyrisht, më shumë e nevojshme për devijim arteriet, më operacionin.


Çfarë ndodh menjëherë pas operacionit?


Kur operacioni është i plotë, ju do të shkojë në njësinë e kujdesit intensiv, apo Niku. Nuk ju zgjoheni. Ajo yyazytsirno që zgjohen, ju mund të lëvizin vetëm duart tuaja dhe këmbët. Është e mundur që një gjatësi të vogël transaksion dhe në gjendje të mirë menjëherë pas mjekët do të zgjoheni ju tashmë veprojnë. Herën e parë pas zgjimit ju nuk do të ndjeni gjymtyrët e tij dhe nuk ka gjasa të jetë pushtet mbi lëvizjet e tyre. Kjo nuk është e pazakontë, kjo është një pasojë normale e anestezi. Pas një periudhe të shkurtër kohore të ndjeshmërisë dhe koordinimin e rivendosur.Ku do të bëhen shkurtimet?


Seksioni i cili ofron qasje në zemër, do të bëhet në mes të gjoksit, ai mbajti midline e kafaz i kraharorit. Prerje dytë apo prerje, zakonisht kryejnë në këmbët e tij. Ajo ishte atje që kirurgët të marrë një segment të venë për t'u përdorur për operacioni bajpas. Nëse keni nevojë për të bërë një Shunts pak në këmbën tuaj (ose këmbët) do të ketë më shumë shkurtime. Ndonjëherë të prerë në ijë. Kur gardh arterie prerje do të bëhet në parakrah. Kohët e fundit shpesh përdoret për teknikë të përdorur për grafts vend të arteries venë.

Ai siguron një devijim funksional të plotë (funksionalitetin e saj dhe qëndrueshmëri). Një nga këto është radiale arteriet arterie dorë, ajo është e vendosur në sipërfaqen e brendshme të parakrah pranë gishtit. Në qoftë se ju përdorni këtë ofertë arterie, mjeku juaj do të bëjë studime të mëtejshme, përjashtuar shfaqjen e ndonjë komplikime të lidhura me gardh e arteries. Pra, një nga pjesët mund të gjendet në dorë, zakonisht e majta.


Pse mjekët përdorin venat e gjymtyrë të ulët?Venat e këmbëve nuk janë përdorur në të gjitha rastet, por shumë shpesh. Fakti se venat këmbë janë zakonisht relativisht "i pastër"Nuk ndikohen nga atherosclerosis. Përveç kësaj, këto venat janë më të gjatë dhe më të mëdha se të tjerët në dispozicion për marrjen e organizmit të Vjenës. Së fundi, pas marrjes së një segment nga venat këmbë, zakonisht nuk lindin ndonjë problem në të ardhmen. Qarkullimi nuk është prishur. Në javët e para pas operacionit pacienti mund të dëmtojë një këmbë të vogël, sidomos kur ecin ose të zgjatur në këmbë. Me kalimin e kohës, ky shqetësim është, dhe pacienti ndihet krejtësisht normale.Pse trupi do të jetë e bashkangjitur tuba dhe telat?


Vvsheho në pjesë të ndryshme të trupit do të jetë e bashkangjitur telat dhe tuba që të ju ndihmojë të shpejt dhe me lehtësi të shërohen pas operacionit. Tubat e vogla (të quajtura catheters) do të futet në enët në duart tuaja, qafës dhe hip. Catheters janë përdorur për ilaçe intravenoze, lëngjeve, duke marrë gjak për analizë, monitorimin e vazhdueshëm të presionit të gjakut. Prodhimi dhe përdorimi i tyre nuk do të lidhet me ju me ndonjë dhimbje. Në catheters, një ose më shumë tubave do të vendoset në zgavrën e gjoksit. Ata do të thith lëngshme akumuluar aty pas operacionit.

Elektroda bashkangjitur në një fund në një monitor në shtratin tuaj, dhe të tjerët - në trupin tuaj, të ndihmojë stafin mjekësor për të monitoruar ritmin e normës së zemrës dhe elektrokardiogramë. Përveç pjesën e poshtme të gjoksit mund të bashkangjitur tela të hollë, përmes të cilit, nëse është e nevojshme, do të jetë stimulimi i zemrës. Së fundi, kur ju të zgjoheni pas operacionit, ju do të jetë një gojë të veçantë frymë (zndotrahealnaya) tub. Dhimbja nuk ka, por ju nuk mund të flasim.
Infermierja do të ju tregojnë se si ju mund të aplikoni për të tjerët, në qoftë se keni nevojë për të. Kur ju mund të marrë frymë në mënyrë të pavarur, hiqni tub frymëmarrje. Kjo zakonisht ndodh në ditët e para pas operacionit. Është e mundur që një tub frymëmarrje hequr tashmë veprojnë pasi ju të zgjoheni, ai do të lehtësojë dhe përshpejtojë gjatë qëndrimit tuaj në kujdesin intensiv.A ka ndonjë gjë të çuditshme në ICU?


Nuk ka dyshim se situata në ICU do të duket një strannaoy pak. Së pari, jo aq e lehtë për të mbajtur gjurmët e kohës në një dhomë, ku drita është vazhdimisht dhe stafi është vazhdimisht e zënë në disa punë. Së dyti, trupi juaj do të mbeten gjurmë efektet e drogës, të imponuara në kohën e transaksionit, e cila ka dhënë anestezi të plotë. Ne nuk mund të injorojë gjendjen e euforisë të shkaktuar nga realizimi se një operacion i tillë kompleks ju jeni pas. Në këto rrethana, ndjenjat tuaja mund të ju mashtrojnë.

Ju do të ndjehen të paorientuar dhe të pasigurtë. Ndjenja e çorientimit mund të rrisë ndikimin e ilaçeve dhimbje. Është për këtë arsye mjaft yyazytsirno se ndërsa duart tuaja janë të fiksuara, kështu që ju nuk e pa dashje dëmtojnë procesin e rehabilitimit postoperative. Ndjenja e konfuzionit dhe çorientimin, të cilat do të duhet të jenë të përkohshme.
Asgjë nuk ndodh serioze, të gjitha problemet të zgjidhen brenda një ose dy ditë, pas së cilës ju do të përkthehet në një dhomë të qetë. Sa më shpejt si ju normalisht pushoni, të shërohen qartësia e mendimit, ndërrimin e gjumit dhe syçeltësi kthehet në normale.Ethe normale?


Në të gjithë pacientët pas operacionit bajpas, temperatura - kjo është absolutisht normale. Ndonjëherë për shkak të etheve që ju do të djerse me tepri gjatë natës apo edhe gjatë ditës. Temperatura mund të mbahet për tri apo katër ditë pas operacionit.


Çfarë mund të bëj për të shpejtuar shërimin?


Në periudhën e hershme postoperative, ju duhet respektimin e rreptë të një sërë rekomandimesh. Së pari - për çdo ndryshim në shëndetin tuaj keq duhet të njoftohet menjëherë edhe një infermiere. Së dyti, ju duhet të vetë ose me ndihmën e përkujdesjes ruajtur konsumin e kontrollit të rreptë dhe lëngjeve të zgjedhur se çfarë ju do të pyesni doktorin tuaj. Së treti, ju duhet disa përpjekje për të rivendosur frymëmarrjen normale dhe për të parandaluar pneumoni postoperativ.

Për të rritur efektin e frymëmarrjes ushtron ju rekomandojmë përdorimin e lodra inflatable (shpesh një top beachfront plazh), përveç që të stimulohet kollitjes personel mjekësor do të bëjnë të pats mbi sipërfaqen e mushkërive me elemente të përgjimit. Kjo metodë krijon dridhje të brendshme që rrit sekretim të sekrecion në mushkëri, lehtëson kollitje. Shumë pacientë janë të frikësuar për të kollë pas operacionit, duke besuar se ai të dëmtojë ata ose shërim të ngadaltë plagë.
Asnjë rrezik i tillë, kollitet shumë i rëndësishëm për rehabilitimin tuaj pas operacionit. Disa pacientë nxjerr me kollë më lehtë në qoftë se ata janë ngritur kundër palmave gjoks. Në mënyrë që të përshpejtojë procesin e shërimit, është e rëndësishme që të ndërrojnë shpesh sjellje në shtrat. Edhe pse duhet theksuar se ju do të duhet të konsultohet me kirurg tuaj në lidhje me kohën e kur ju mund të shtrihen në anën.Kur mund të filloni për të ngrënë?


Ju mund të përtypë të lëngshme menjëherë pas heqjes së tubit tuaj frymë fyt. Sa shpejt atëherë ju mund të lëvizin për ushqime pureed dhe pastaj dietë normale është vështirë të parashikohet, në të gjithë pacientët është i ndryshëm dhe varet nga individi. Plot me këshilla që ju mund të merrni nga mjeku juaj.


Çfarë lloji i aktivitetit është përshkruar zakonisht për pacientët?


Në çdo rast niveli i rekomanduar i aktivitetit do të jetë individual. Para së gjithash, ju do të ulen vetëm në një karrige apo ecin nëpër dhomë. Më vonë, ju do të gjatë për të lënë Dhomës. Ndërsa i afrohemi ditën e shkarkimit të ju rekomandojmë që të marrë shkallët apo të ecin korridor të gjatë. Menjëherë pas operacionit ju nuk do të ketë forcë për të larë veten, por pas një jave e gjysmë lejuar pacientët të dush, lani flokët tuaj.Në cilën pozitë është më e mirë për të qëndruar në shtrat?


Ajo është e mirë që të qëndrojnë në anën e të paktën një pjesë të kohës dhe të kthehet çdo disa orë. Nëse keni kohë që të qëndrojnë ende në anën e pasme, ju mund të grumbullohen në mushkëri të fshehtë.


Ajo do të dëmtojë mua pas operacionit?


Shumica e pacientëve ankohen për siklet, por dhimbje të forta do të ju ndihmojë të shmangur duke përdorur ilaçe moderne dhimbje. Parehati të shkaktuara nga prerje dhe muskujve dhimbje. Kjo është më e lehtë në qoftë se ju të vini një pozitë të rehatshme dhe të jenë këmbëngulës në rritjen e statusit të tij. Nëse ju përjetojnë dhimbje të forta, tregoni mjekut ose motër. Ju do të merren anestezi adekuate.Si do të jetë plagë shëruese?


Menjëherë pas prerje kirurgji në gjoks tuaj do të heq fashë. Ajrit do të ndihmojë tharje dhe shërimin e plagëve kirurgjikale. Numri dhe kohëzgjatja e shkurtimeve në këmbë në pacientët të ndryshme mund të jenë të ndryshme, në varësi se si shumë shunts venoz planifikuar për të bërë. Shkurtimet dikush do të jetë vetëm në një këmbë, dikush në të dyja, dikush ka të ngjarë të prerë në krahun e tij. Së pari ju do të larë zgjidhje seams antiseptik dhe të bëjë dressings. Diku në 8-9 ditë, me plagë të begatë, qepje do të hiqet dhe do të largojë një elektrodë të sigurisë.

Ju pastaj mund të butësisht larë zonën me sapun dhe ujë shkurtime. Ju mund të keni një tendencë për ënjtje të këmbëve, ose të ndjehen një ndjesi djegie në vendin ku komplotet janë marrë venat. Ajo do të ndjeni një ndjesi djegie kur ju qëndroni ose gjatë natës. Gradualisht, me restaurimin e rrjedhës së gjakut në vendet e venat e mostrave këto simptoma zhduken.
Ju do të kërkohet që të veshin stockings elastike fashë ose mbështetës, ajo do të përmirësojë qarkullimin e gjakut në këmbë dhe për të reduktuar ënjtje. Ne nuk duhet të harrojmë se megjithatë bashkim i plotë i kafaz i kraharorit është arritur disa muaj më parë, ju do të duhet të diskutojnë me mjekun tuaj termi të ngarkesës të mjaftueshme në rrip sup.Sa kohë do të jem në spital?


Zakonisht pas operacionit bajpas, pacientët shpenzojnë në spital 14-16 ditë. Por kohëzgjatja e qëndrimit tuaj mund të ndryshojnë. Në mënyrë tipike, kjo është për shkak të parandalimit të sëmundjeve oportune, si ky operacion kërkon përpjekje të madhe të shpenzimeve pacientit tërë trupin - kjo mund të provokojë një përkeqësim të sëmundjeve kronike. Gradualisht ju do të vini re përmirësim në gjendjen e përgjithshme dhe forcat rritje.


Kjo mund të shkaktojë ankth shkarkojë time?


Shpesh pacientët ndihen frikën shkarkimit dhe konfuzion. Ndonjëherë kjo është për shkak se ata janë të frikësuar për të lënë spitalin ku ndihen të sigurt nën mbikëqyrjen e mjekëve me përvojë. Ata mendojnë se të kthehej në shtëpi është i lidhur me një rrezik për ta. Ju duhet të mbani mend se mjeku do të ju shkruaj nga spitali për aq kohë sa nuk ka siguruar stabilizojë gjendjen tuaj dhe se rimëkëmbja e mëtejshme duhet të zhvillohen në shtëpi.A do të kem probleme me shtëpi udhëtim?


Në mënyrë tipike, pacientët janë transportuar në shtëpinë e të afërmit. Nëse ju do të hipur në një autobus, tren apo aeroplan, informoni mjekun tuaj, dhe ai do t'ju japë një rekomandim të plotë në çdo rast.


A kam nevojë për një dietë të veçantë?


Mjeku do të shpjegojë se si për të ngrënë për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut. Është e rëndësishme për të reduktuar futje e kripë dhe yndyrë ngopur. A nuk mendoni se pas kryerjes së një operacioni që ju do të keni asnjë problem në lidhje me zemrën. Nëse ju bëni ndryshime të rëndësishme në dietë ushqyese dhe mënyrën e jetesës (NO SMOKING, gjimnastikë klasa rekreative), rreziku i rikthim mbetet shumë e lartë. Ju do të rishfaqen të njëjtat probleme me venat reja transplantuar që ishin me arteriet tuaja koronare. Ju do të hasni të njëjtat probleme që kanë kërkuar një operacioni të parë. Mos lejoni që kjo të ndodhë përsëri. Në dietë të rreptë, dhe të shikojnë peshën tuaj. Moderimi dhe sens të përbashkët - më mirë se duhet të udhëheqin zgjedhjen e ushqim dhe pije.Po në lidhje me pirjen e duhanit?


Ju nuk mund të pi duhan. Gjatë dekadës së fundit akumuluar ubedytelneyshyy provave materiale e dëmit të duhanit zemrën, mushkëritë dhe organet e tjera. Pirja e duhanit - është shkaku i vdekjes, i cili është shmangur më të mirë. Mbani në mend se pirja e duhanit mund të shkaktojë vdekjen, jo vetëm nga sëmundjet e zemrës. por edhe nga kanceri. Edhe njerëzit më të shëndetshëm nuk është e rekomanduar për të pirë duhan. Edhe më pak disqet të arrijë për një cigare në ata në rrezik të sëmundjes koronare. Nëse pini duhan - hedhin !!!Si të ndiheni të sëmurë pas kthimit në shtëpi?


Është normale që pas shkarkimit, ju do të ndiheni të relaksuar. Edhe pse ju mund të atribuojnë këtë kirurgji të zemrës dobësi apo sëmundje të zemrës, gjë në fakt dobësuar pamësuar tuaj për të punuar muskujt, sidomos ato të mëdha. Djalosh, po vënë në shtrat për një javë, duke humbur rreth 15% e forcës së tyre të muskujve.
Nuk është e habitshme që të vjetër të pacientit vë në spital për dy javë ose më shumë, merr lodhur lehtë dhe të ndjehen të dobët, kur kthehej në shtëpi dhe duke u përpjekur që të kthehen në detyrat normale. Mënyra më e mirë për të rikthyer fuqinë e muskujve është ushtrim. Pas operacionit, ecje veçanërisht efektive, por të përpiqet të mos e teproj. Kriteri matet ngarkesa kryesore që ju do të shërbejë frekuenca juaj pulsi nuk duhet të kalojë 110 rrahje në minutë gjatë ushtrimit.

Nëse juaj shifër norma e zemrës për ndonjë arsye tejkaluar këtë numër, ju duhet të ndryshoni ritmin, të ulen dhe të jepni trupin tuaj një pushim. Në efektet thjesht fizike, duke u kthyer në shtëpi mund të veprojë si dhe psikologjikisht. Shpesh pacientët ankohen për depresion. Ajo mund të shkaktohet nga shkarkimi emocional pas operacionit. Pacientët ndonjëherë mendojnë se rikuperimi i tyre është shumë i ngadalshëm. Ata mund të ndjehen trishtim, duket se koha ka ndaluar. Nëse ju mendoni se ju bie në një depresion, gjëja më e mirë do të ishte për të diskutuar këtë situatë me bashkëshortin tuaj, familjes apo miqve të ngushtë, ose një mjek.Cilat medikamente marr?


Ju duhet të pranojnë vetëm ato barna të cilat do të nxjerrë mjekun tuaj. Mos e merrni ato medikamente që janë marrë para operacionit, nëse ata kanë propishut. Mos e merrni medikamente që janë shitur mbi counter, pa pëlqimin e lechashym tuaj mjekut.


Në disa raste, kam nevojë të shikoni një doktor?


Kontaktoni me mjekun tuaj kur shenjat e infeksionit (sekrecione skuqje postoperative mbresë nga ajo, temperatura, ethe), rrit lodhje, gulçim, edemë, shtim të tepërt peshe, ndryshimi në frekuencën e normës së zemrës, ose ndonjë shenja ose simptoma të tjera që duket për ju të rrezikshme.Së shpejti unë do të jetë në gjendje të kthehen në punë?


Pacientët të cilët kryejnë punë të ulur, mund të rivendosur atë pas një mesatare prej 6 javë pas shkarkimit. Ata të cilët janë të angazhuar në punë e vështirë, ne duhet të presim më gjatë. Në disa raste pacientët nuk do të kthehet në ish punën e tij. Nëse kjo ndodh me ju, kontaktoni punësimin e duhur të shërbimit.


Si duhet të sillet në shtëpi?


Ju duhet të ndiqni këto rregulla: 1.Vstavat mëngjes në kohën e zakonshme. 2.Kupatsya ose dush si të nevojshme. Veshje 3.Vsehda në rroba të ndryshme, nuk do të ecin rreth gjithë ditën në natës .domu gjëra. Ju duhet të mendojnë për veten si person i shëndoshë dhe aktiv, por jo aq seriozisht i sëmurë. 4. Pas periudhave të veprimtarisë, pas mëngjes dhe drekë duhet të shtriheni dhe të pushoni. Periudhat e pushimit pas aktivitetit në rritje është shumë i dobishëm, sepse shëtitje në mëngjes (disa blloqe nga shtëpia), të shkojnë prapa dhe vetëm të marrë disa fle.

Veçanërisht e dobishme për ju në këmbë, ajo do të përshpejtojë shërimin tuaj. Përveç kësaj ecje, ju nuk duhet të jetë një problem me punën e punët e shtëpisë. Ju mund të ecin në teatër, restorant, dyqane. Ju mund të vizitoni miq, për të udhëtuar me makinë, ngjit shkallët. Në disa raste, mjeku juaj mund të përshkruajnë një orar strikt për të rritur gradualisht ngarkesën që të jetë pjesë e procesit të përgjithshëm tuaj rehabilitimit. Pas një program të tillë, disa javë pas operacionit, ju mund të marrë 2-3 km. në ditë.

Zakonisht udhëtime të tilla kanë nevojë për të dalë, por në qoftë se ajo është shumë e ftohtë ose shumë i nxehtë, provoni të shtypni distancën e dëshiruar në ambiente të mbyllura. Mjedisi temperatura ekstreme çon në faktin se trupi shpenzon më shumë përpjekje për të kryer të njëjtën punë. Ajo do të jetë gjë e matur për të mbingarkoj trupin tuaj me shëtitje të gjata në qoftë se është shumë i ftohtë apo motit të nxehtë.


Kur mund të jetojnë një jetë seksuale?


Ju mund të rivendosur jetën tuaj seksuale, kur të doni. Por mbani në mend se një bashkim i plotë i kafaz i kraharorit është arritur pas 25-35 muaj, në mënyrë që qëndrimet e preferuar seksi maksimalisht të zvogëluar barrën në gji (p.sh., partneri më lart). Nëse keni ndonjë problem, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj.Kur unë mund të veprojë në makinë?


Ju do të jetë në gjendje për të përzënë një herë gjendja juaj fizike do të ju lejojnë të bëni këtë. Zakonisht është më mirë të presë disa javë pas shkarkimit. Por në qoftë se shoferi është profesioni juaj, të diskutojnë me mjekun tuaj termat e periudhës tuaj të rimëkëmbjes, si në kontrollin e makinës gjirit ndihet pak stres në kohën timon.


Kur duhet të shihni një mjek përsëri?


Sa shpesh do të ju vizitojë mjekun pasi operacioni varet gjendjen tuaj dhe rekomandimet e mjekut. Zakonisht pacientët të përshkruara datë pas konsultimeve në shkarkimin. Kur ju merrni në shtëpi nga spitali, ju do të duhet të vizitoni qarkut tuaj doyazykatysya kardiolog në komunitet.A kam nevojë për të ndryshuar stilin e jetës?


Në mënyrë tipike, anashkalojë koronare arterie operacioni i lejon pacientët të kthehen në jetën normale. Qëllimi i operacionit është që të kthehen në punë, ose në qoftë se ju kanë dalë në pension tashmë të kthehen në punë, përmbushjen e jetës. Pas operacionit, ju mund të dëshironi për të ndryshuar diçka në stilin e jetës tuaj. I zgjuar do të vidyazykatysya pirjen e duhanit për të zvogëluar rrezikun e sulmit në zemër. Lë pirjen e duhanit, vazhdimisht të monitoruar presionin e gjakut, të shikojnë peshën tuaj, reduktuar kripë, yndyrë ngopur - e gjithë kjo do të ju ndihmojë për një kohë të gjatë për të ruajtur shëndetin dhe për të shmangur probleme të reja.

Disa mjekët rekomandojnë pacientët e tyre për të kandiduar për një kohë të kufizuar në mënyrë rigoroze. Nëse ju jeni vazhdimisht duke menduar për atë që ju nuk mund të ketë kohë të mjaftueshme për të përfunduar punën, ju gjithmonë do të sigurohen në situata që kontribuojnë në stres dhe nervozizëm në rritje që mund të sjellë për sulm në zemër.
Ndonjëherë ju mund të zvogëlojë ndjenjën e mungesës së kohës, ritmit të ndërgjegjshme upovilnyvshy pune ose duke u përpjekur të mos për t'i dhënë rëndësi kësaj çështjeje. Nëse ju e kuptoni se, ose një situatë tjetër mund të shkaktojë iritim ju ose të përpiqen për të shmangur atë nëse është e mundur shpërndaj shqetësimet e tyre, diskutoi problemin me njerëzit me marrëdhënien e saj të largët.Çfarë pret mua në të ardhmen?


Sa i përket se si ju do të shërohen pas operacionit. Ju do të jenë në gjendje të vlerësojmë plotësisht efektet e saj të dobishme. Rrit rrjedhjen e gjakut në arteriet koronare tuaja do të thotë reduktim dhimbje, dobësimin apo zhdukjen e plotë të pectoris. Ju do të gjeni gjithçka që ju nevojitet pak droga mund të jetë në gjendje të bëjë vidyazykatys e pranimit të tyre, dhe aktiviteti fizik do të jenë më pak të lindi ju. Përmirësuar cilësinë e përgjithshme të jetës tuaj.