Shkaqet pancreatitis, simptomat, trajtimi


Funksioni kryesor i pankreasit - një prodhim lëng pankreatik, të nevojshme për tretje, kështu që kur pancreatitis sëmundje kryesisht shqetësuar procesin normal të tretjes.

Pancreatitis - një sëmundje mjaft serioze në të cilën pankreasit bëhet i përflakur - për humbjen e enzimeve të tyre. Forma e rrjedhës pankreatitit është e ndarë në akute dhe kronike. Në formën akute të pancreatitis, dhimbje barkut të padurueshme që dalin si pasojë e të cilit pacientët duhet të jenë të shtruar në spital. Pancreatitis kronike mund të përparojnë me kalimin e viteve


Shkaqet
Pankreasit është trup mjaft të prekshme në mënyrë pengojnë funksionimin normal të tij mund të jenë shumë faktorë:

- Përdorimi i yndyrore, skuqur dhe ushqime pikante

- Overstimulation Neuropsychological

- Helmimi kronik apo akut i alkoolit

Këta faktorë përnjëhershme në masë të madhe të rritur ndarjen e lëng pankreatik. Sulmi i pancreatitis është shkaktuar nga fakti se kanalet e sëmura e pankreasit nuk është në gjendje për të tërhequr lëng stomakut dhe kjo nuk do të marrë në zorrë, dhe direkt në indin pankreatik, duke shkaktuar inflamacion të saj.


Në të ashtuquajturën zonën e rrezikut të sëmundjes, si gra të marrë në fazën e shtatzënisë dhe periudhës së hershme pas lindjes; si burra dhe gra të cilët janë të prirur për të abuzimit të alkoolit dhe overeating. Për më tepër sulm i pancreatitis mund të provokuar administrimin kronike e hormoneve dhe sëmundjes peptike.

Shpesh pancreatitis akute zhvillohet për shkak të sëmundjeve të kanalet biliare dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, cirroza e mëlçisë dhe gurë në veshka. Trauma barkut fizik gjithashtu mund të shkaktojë një sulm të pancreatitis akute.


Pas një sulm i pancreatitis akute shpesh pacienti zhvillon pancreatitis kronike, e cila mund të jetë shkaku i sëmundjeve të tilla të tmerrshme si diabeti (sepse pankreasi prodhon lëng pankreatik përveç edhe insulinë)
Simptomat
- Ka dhimbje të forta në bark e sipërme (në kuadratin e sipërm të majtë dhe të djathtë, në rajonin epigastrike). Shumë shpesh ka zoster karakter dhimbje. Në rast dhimbje të forta të sëmundjes mund të përhapet në të gjithë barkun.


- Nuk ka të vjella të forta që nuk sjell lehtësim. Në fazat e mëvonshme të sëmundjes ka neothozhdenye gazit, bloating dhe karrige vonesë.

- Zhvillon helmim të rëndë të trupit, e cila është manifestuar konfuzion, shfaqja e verdhëzës dhe dështimit akute renale
Trajtim


Trajtimi i pancreatitis akute është vetëm në spital kirurgjikale. Dy ditët e para duhet uria, dhe atribuohet dietë të rreptë dhe pikoj caktuar. Pas periudhës kritike (për shkak të dhimbjeve të rënda), i cili zakonisht zgjat dy deri në shtatë ditë, pacienti është transferuar për trajtim të mëtejshëm në një repart normal. Ka shumë raste ku pacientët për të arritur shërimin e plotë në spital për të shpenzuar katër muaj (në qoftë se operacioni ka nevojë për të hequr kancerin e indeve të vdekur)

Trajtim të drogës përdorur në pancreatitis kronike
- Lehtësim efektive dhimbje që është përdorur shpesh në pancreatitis kronike Nospanum.

- Për të shtypur atje është rritur sekretimit të pankreatik emëruar almagel ose fosfolyugel.

- Në rast të mungesës së enzimeve të përshkruara lëng pankreatik: pancreatin, panzinorm, festive dhe të forte mezim.

- Gjithashtu, përdorin kalcium shtesë, cholagogue, enveloping dhe sedativë, terapi stimuluese dhe hormonet


Një dietë për pancreatitis kronike
Pancreatitis kronike është e nevojshme për të eliminuar plotësisht nga dietën tuaj të hahet djegëse, turshi dhe ushqim tymosur, alkoolin dhe pijet e gazuara dhe ëmbëlsirat. Në dietë të pacientit duhet të jetë ushqime jashtëzakonisht tretet shpejt.

Është e nevojshme për të rritur përdorimin e fibrave dhe në kundërshtim me minimizuar përdorimin e yndyrave dhe karbohidratet. Ajo vidyazykatysya nga ushqime të skuqura dhe fibra trashë. Duke u përpjekur që të jetë në gjendje për të marrë më shumë vitamina. Sasia e ushqimit duhet të rritet në pesë apo gjashtë në ditë.

Në përfundim, dua të shtoj se të gjitha rekomandimet e paraqitura në këtë artikull janë thjesht për qëllime informative dhe trajtimin specifik të drejtën e pancreatitis mund të jetë një mjek.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Posthepatytnыy Sindromi: Simptomet, trajtim
2. kolit. Simptomat dhe trajtimi i kolit
3. ezofag