Konvulsiv takikardi - Simptomat


Palpitations zemrës papritur, me sa duket, ka edhe emrin e vet mjekësor, dhe mjaft të lehtë. Takikardi konvulsiv - që është emri i kësaj sëmundjeje. Ka disa forma të ndryshme të takikardi, të cilat, edhe pse ata duken njësoj, të ndryshme nga njëra-tjetra. Çfarë tjetër format e takikardi paroksizmal, dhe se si ata mund të trajtohen me të, është e rëndësishme të dini se ata që herë pas here zemrën "bosh".

Takikardi konvulsiv supraventikulare dhe ventricularKonvulsiv takikardi - një ritëm papritur gjallërimin e rrahjes së zemrës. Përfundon takikardi sulmojnë si papritur si fillim dhe zakonisht zgjat disa minuta. Gjatë takikardi paroksizmal norma e zemrës mund të rritet në dy ose tri herë dhe në këtë mënyrë të arrijnë 140-150 rrahje në minutë.

Ka disa forma themelore të takikardi paroksizmal:

 • atrial;

 • atrioventricular;

 • ventricular.


 • Dy mjekët e parë shpesh të kombinuara në një, ashtu-quajtur supraventikulare (supraventikulare) formë e takikardi paroksizmal.
  Takikardi ventricular konsiderohet lloji më i rrezikshëm i aritmia në ekzistencë sot. Sepse me të vërtetë mund të ndodhë dridhje ventricular, e cila nga ana çon në arrest kardiak dhe vdekjes, nëse jo në kohë sjelljes përtëritja.

  Takikardi Sympotmы paroksizmal mund të ndodhin në fëmijët dhe të rriturit. Ajo rezulton e problemit të gjithë të njëjtën gjë. Çfarë është e vërtetë, disa pacientë nuk e vërejnë se zemra është rrahur shumë e vështirë, në vend që të përjetojnë një përkeqësim të mprehtë në shëndetin: nuk ka dobësi, vjellje, marramendje. Takikardi konvulsiv është qartazi e dukshme në normën e zemrës EKG kur valë sine bëhet shumë e trashë.
  Edhe pse ky problem në shikim të parë mund të duket e padëmshme dhe të sigurt, por të gjithë ata që përjetuar sulmin e takikardi, do të keni testuar edhe një kardiolog - vetëm në rast.

  Shkaqet e takikardi paroksizmal


  Faktorët që ndikojnë në shfaqjen e takikardi paroksizmal mund të jetë shumë. Më e zakonshme e tyre - rrahje zemre e parakohshme që ndodh në atria e pulsin elektrike.
  Ka shkaqe të tjera të takikardi paroksizmal:

 • mosfunksionim i sistemit endokrin;

 • probleme me gjak (ndryshimin përbërjen e macronutrients, kalciumit, kaliumit, klor);

 • Mungesa e përkohshme e oksigjenit në zemër.


 • Gjithashtu, palpitations në mënyrë dramatike më të shpeshta mund të theksoj dhe ushtrim të tepruar.

  Trajtimi dhe ndihma e parë në takikardi paroksizmal


  Nëse sulmet paroksizmal takikardi janë të rralla, ato përshkruajnë ndonjë trajtim është e nevojshme. Përkundrazi, ajo ishte ndikimi i përvojave të vështira apo një ditë e vështirë. Relive mund të fillojnë kur sulmet përsëriten me rregull të palakmueshme.
  Disa vetë rrahje zemre normale në mënyrë të shpejtë që nuk kanë kohë për të shërohen, ndërsa të tjerët në sulmin e takikardi paroksizmal domosdoshmërisht nevojë për kujdes urgjent.

  Mund të ndihmojë me masa takikardi vijon:

 • Masazh qafa shpejt rikthen zemrën. Masazh i duhur (në një kënd të mandibulat) stimulon arterie karotide, dhe aritmia është ndërprerë.

 • Ju mund të harroj fytyrën në ujë akull për disa sekonda.

 • Ndihmuar dhe shtypur nyjen fjetur. Ky masazh duhet të ndalet menjëherë, sa më shpejt që të sulmit të largoheni.


 • Nuk janë droga të veçanta që shtypin takikardia:

 • Adenosine;

 • Verapamil dhe të tjerët.


 • Për pjesën më të madhe ato janë të administruara intramuskulare.