Patogjeneza trikinoz
Trikinoz - një zinxhir të reaksioneve të shkaktuara nga shkaku kryesor - infeksionit tryhynelloy.
Trichinella - një cikël krimbat jetës që ndodh në trupin e një mori (kjo i referohet trupin e njeriut). Gjatë jetës së tij Trichinella kalon nëpër disa faza të zhvillimit, çdo fazë zhvillohet në një zonë të caktuar të trupit.
Së pari, larva e parazitit depërton në lumen, pastaj - në rreshtim të zorrëve të vogla. Këtu ajo është rilindur si të rriturit, kalon në murin e zorrëve, fillon të rritet dhe të shumohen. I ashtuquajturi larvat migratore Trichinella jetojnë në gjak dhe limfatike, muskujve - muskujve. Duke qenë në trupin e ushtrisë, Trichinella vazhdimisht lëshojnë produkte shkatërrim në indet e saj (është metabolizmin veçanërisht aktive e individëve në rritje dhe larvat). Toksinave parazitëve lëshuar - është antigjene aktive.


Trikinoz ka një natyrë alergjike, dhe hulumtuesit janë tri fazat e sëmundjes:
enzimatike-toksike - zgjat për një deri në dy javë pas marrjes së larvat në trup. Në këtë fazë, larvat depërtojnë në mukozën e zorrëve dhe të transformohet në të rriturit. Helmintet atëherë lirimin në enzimat përreth indeve dhe produkteve metabolike që shkaktojnë inflamacion;
alergjik. Fillon në fund të dytë dhe jave zgjat 3-4 javë. Në këtë fazë, duke filluar reaksion alergjik të përgjithshme: ethe, shfaqen ënjtje, skuqje, simptomat e konjuktivit, fytit, dhimbje në muskuj. Në fund të javës së parë të krimbave të rritur infeksionit të fillojnë të prodhojnë farë - larvat të rinj që vijnë për herë të parë në të gjakut dhe limfatike në kanal, dhe pastaj - në muskujve hulli. Trichinella ka aftësinë për të ulur mbrojtjen imunitar dhe si rrjedhojë sistemi imunitar nuk është në gjendje për t'i rezistuar përhapur larvat. Por në fund të javës së dytë - në fillim të trupit tretë e një të infektuar njerëzore ende prodhon një shumë e antitrupave specifike dhe duke filluar reagime të forta alergjike. Në zorrë masive krimba të vegjël vrasja rritur, larvat rreth cilët janë në muskuj, granuloma formuar, të cilat janë transformuar më pas në kapsula, të destinuara për të ndaluar përhapjen e Trichinella në indet e strehuesit.

Ashtu si reaksion shprehur fuqishëm alergjik njerëzore varet nga sasia e antigjenit, karakteristikat individuale të sistemit imunitar dhe aftësive adaptive. Infeksioni i fortë shkakton theksuar tryhynelloy Lezionet e muskujve dhe parazitëve të zorrëve, ulur përgjigje imune dhe format e rënda të sëmundjes. Në trupin e emetuar një numër të madh të mbetjeve Trichinella dhe substancave që rezultojnë nga shembja e qelizave të tyre njerëzore, që çon në dëmtime serioze të organeve dhe indeve. Shenjat karakteristike të fazës alergjik janë ethe, mialgji, edemë, pezmatimi i mukozës së syve, problemet me sistemin e frymëmarrjes;

Faza immunopatologicheskih është shkaktuar nga një të fortë parazitëve trupit dashuri. Simptomat e kësaj faze duhet të përfshijë vasculitis alergjik, tyazhelye dëmtime të organeve. Në muskujve kardiak, mushkërive dhe indeve të mëlçisë, dhe organet e tjera janë formuar infiltrime, ngjan nodules. Komplikimet janë identifikuar trikinoz - miokardit alergjik, meningjit, pneumoni dhe sëmundje të tjera serioze. Këto sëmundje mund të shfaqet në të njëjtën kohë që ndodh në temperatura të larta, dhimbje të muskujve të dhimbshme, skuqjen e lëkurës, edemë.

Pestë e gjashtë javë pas rënies inflamacion Trichinella në trup shkon në proceset degjeneruese në organet. Recovery është i ngadalshëm, merr në mes të gjashtë muaj deri në një vit.