Morrat - sëmundje jo vetëm të varfër


Nuk është ky keqkuptim se morrat - një sëmundje e së kaluarës dhe sot, dhe në qoftë se e gjeti, ajo është kryesisht në mesin e fëmijëve, dhe ato që lidhen me familjet negative. Se kjo është një ide e gabuar dhe shkaku përhapjen e sëmundjes. Morrat konsiderohen parë transportuesit e ethe tifoide, megjithatë, sot ky rrezik është minimizuar, por mban këto insekte është jashtëzakonisht e pakëndshme.

Siç është përmendur tashmë, argumentuan se morrat - shumë njerëz të varfër dhe njerëz me sjellje devijante, kjo është një gabim i madh, sepse ballafaqohen me këtë problem mund të jetë dikush. Megjithatë, personi i cili nuk është shumë miqësore për të higjienës, janë subjekt i rrezikut më të madh të infeksionit. Për të marr morrat ndonjëherë në vend udhëtim të pasuksesshme në tren, në qoftë se ju përdorni shtrat. Rreziku i infektimit është dhe pas vizitës pishina dhe vende të tjera të ngjashme publike.Luftimi morrat - një proces të mundimshëm, për shkak se ajo është insekte mjaft këmbëngulës. Ajo nuk ka frikë nga shampo të zakonshme duke përdorur shampo kozmetike gjithashtu asgjë për të dhe lavanderi. Por Steaming, rroba valë, në shtrat mund të ndikojë ato negativisht. Në provim, personi i infektuar është qartazi e dukshme jo vetëm të rriturit, por edhe vuri vezët e tyre. Sot ne e dimë se 3 lloje të morrave: flokët, vendet intime dhe veshjet. Flokët më të zakonshme dhe veshjet.


Simptomet e morrave

Simptomë kryesor i morrave është e fortë, kruajtje të padurueshme në vendet ku nuk ka pickim nëpërmjet lëkurës. Morrat e flokëve zakonisht janë të vendosura në kokë, me një infeksion të fortë të flokëve mund të shihet shtyhet vezët e tyre. Në këtë rast, kruajtje është shënuar zakonisht nga veshët dhe në qafë. Megjithatë, ekziston një kategori e njerëzve të cilët nuk ndihen të kafshon, kruarje dhe prandaj si i tillë nuk e vëzhguara. Kjo i referohet njerëzve të "trashë-skinned". Në provim ju mund të shihni jo vetëm morrat dhe vezët e tyre, rozchuhy por kafshimin, të cilat kanë pamjen e spote gri-blu, shumë itchy. Ajo mund të jetë se kafshoj do të mbulohet me një xham zmadhues, lëvozhgë, atëherë ata nuk konsiderojnë se thjeshtë. Me të shtyra vezë kurdisje pas 15 javëve të individëve të rinj të cilët do të vazhdojnë edukate e tij, në mënyrë që të marrin hapat e nevojshme për të hequr ato shpejt.


Si të shpëtoj e morrave

Shpëtoj e morrave është mjaft e lehtë, madje edhe me arsenalin e pasur dhe efektive e farmacisë. Le të fillojmë me morra të trupit, nga më e lehtë për të hequr qafe të këtyre parazitëve. Por larje normale nuk mund ta bëjë. Në temperatura të larta e parazitëve të vdesin. Pra, mënyra më e mirë për të luftuar të brendshme është valë ose steaming. Dhe që të ketë për të shpëtoj prej tyre ndoshta nuk do të jetë e tepërt për rrobat e ajrit, të brendshme nën diellin e nxehtë apo në të ftohtë për disa ditë. Pas këtij procesi është e dëshirueshme kujdes hekuri seams, duke u fokusuar folds dhe seams. Nuk është një mënyrë tjetër - për të trajtuar veshin helm të veçantë, të lënë atë në një dhomë të ventiluar mirë për disa orë, pas - larje, tharje dhe hekurosje në diell. Dhe metoda e parë dhe të dytë efikase dhe efektive, në mënyrë që të thonë se është më mirë për të përdorur një të tillë dhe jo tjetri nuk është e mundur. E vetmja gjë që mund të thuhet në favor të metodës së parë është fakti se nuk do të duhet të punojnë me insekticide.


Luftimi morrat konsumojnë të madhe më shumë dhe të shpëtoj e parazitëve nuk është aq e lehtë. Një nga kardinal, por efektive metodë është liria e plotë nga flokët. Për disa kjo mund të duket e brutalitetit, por për shkak se flokët do të rritet insekt të ri dhe të pakëndshme nuk është i shqetësuar. Por këto metoda nuk është e detyruar të shkojë, sepse ka shumë mjete të ndryshme, jo vetëm farmaceutike, por rekomandohet edhe në mjekësinë popullore.


Farmacitë mund të gjeni një mjet të lirë dhe efektive - hellebore ujit. Apliko mjaft të lehtë, shishe mjaft mirë shkundur përmban një lëng dhe pastaj të vënë kokën në një shumë për flokët e lagura dhe të kokës. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet rajon zverku dhe prapa veshëve. Brenda 20-30 minuta Përgatitja larë nuk është e nevojshme, dhe pas kësaj kohe duke përdorur krehër-krehër të kreh flokët do të kreh individë të vdekur. Pas - shampo të rregullt lani flokët tuaj dhe të thatë. Nëse ju shikoni një nevojë, atëherë procedura mund të përsëritet pas 24 orësh. Zgjatur chemerytsevu përdorimi i ujit mund të shkaktojë reagime të pakëndshme të tilla si të përzier, të vjella, çrregullime kardiake. Merrni drogës me gojë rreptësisht e ndaluar si kjo mund të çojë në arrest kardiak. Duke përdorur hellebore ujit duhet të jenë shumë të kujdesshëm për të shmangur të drogës për lëkurë të dëmtuara, mukozës dhe sytë. Përveç kësaj, dyqane e drogës ofrojmë një përzgjedhje të gjerë të shampoos, aerosols, krem ​​dhe ointments që ndihmojnë luftën morrat. Para përdorimit të çdo droge duhet të konsultoheni me një mjek, dhe nëse trajtimi është menduar fëmijë, ajo është e mirë për të zgjedhur të drogës ka një mjek.


Mjekësisë tradicionale gjithashtu ka një arsenal të konsiderueshëm për të luftuar morrat e kokës. Healers tradicionale janë të këshilluar që të përdorin lëng boronicë, dustovoe dehtyarnoe dhe sapun. Lëng boronicë shkrin vezë shell shtyra, duke rezultuar në vdekjen e larvat dhe sapun krijon ambient alkaline, e cila në vetvete është e pafavorshme për jetën e të rriturve.


 
R3r3r389.