Cramping dhimbje barku majtas, djathtas


Femrat vijnë shpesh nëpër dhimbje të ndryshme të barkut. Shkaku i tyre mund të jenë të ndryshme. Për shembull, lidhur me shtatzëninë, gjinekologji ose sëmundje të tjera.

Por dhimbje të tilla në çdo rast nuk mund të qëndrojë, sidomos kur ato arsye krejtësisht të panjohura. Për gratë që ata mund të veshin fatale nëse ka të bëjë me organet gjenitale.


Në sëmundje të ndryshme janë dhimbje në bark në të djathtë apo të majtë. Nuk mund të jenë të lokalizuara apo të përhapet në të gjithë bark ose rajonit më të ulët mbrapa. Nga simptomat e dhimbjes që janë të mprehtë, dhemb, të fortë dhe të butë, të mprehtë, etj varet nga diagnoza dhe trajtimi. Në asnjë rast nuk mund të vonojë trajtimin e çdo lloji sëmundjeve, sidomos ato që lidhen me dhimbje shvatkoobraznoy.
Dhimbje barku Chvatkoobraznye la
 

Nëse një grua ndihet cramping dhimbje barku u largua, ajo mund të jetë për shkak të problemeve që u ngrit në sistemin urogjenital. Kur këmbët perekrute cysts ovarian mund të jetë dhimbje jashtëzakonisht e rëndë, e ndjekur nga të vjella dhe të ngritur temperaturën e trupit. Gjetja e një sëmundje, ju duhet të telefononi menjëherë një ambulancë dhe trajtim nevojën normale për trajtimin me kirurgji.


 

Gjithashtu dhimbje në pjesën e poshtme të majtë të barkut pranë ijë mund të tregojë inflamacion të mitrës (salpynhooforyte) ose adnexitis. Kjo simptome të dukshme do të rrisë temperaturën dhe dhimbje në prekje e barkut tek gratë. Në këtë rast inkurajoi gjithashtu për të thirrur një ambulancë, por në qoftë se pacienti mund të lëvizin, ju mund të kthehet një mjek veten. Sigurisht nuk do të vonojnë këtë çdo mënyrë ju mund.


Shtatzëni ektopike gjithashtu mund të shoqërohet me dhimbje në bark. Megjithatë, ata janë bilaterale. Kjo dhimbje jo vetëm që mund të rritet gjatë lëvizjes, por gjithashtu kryejnë cramping në natyrë. Manifestim ekstrem është dhimbje akute dhe e papritur, arsyeja pse nuk është një tub fallopian hendek. Në këtë rast, të jetë i sigurt për ta kthyer në klinikë antenatal. Nëse dhimbja është e padurueshme karakter cramping duhet të telefononi menjëherë një ambulancë.


Përveç kësaj, inflamacion të zorrëve të mëdha në ndarjen më të ulët është i shoqëruar edhe me dhimbje në bark të ulët në të majtë. Kjo sëmundje karakterizohet nga simptomat e mëposhtme: fron shkelje, bloating, çrregullime jashtëqitje. Në shenjë e parë mund të jetë i kufizuar vetëm në një dietë të veçantë. Ju duhet të përmbahen nga marrja bukë të zezë, qumësht, erëza, perime dhe enët djegëse. Nëse dhimbjet vazhdojnë dhe të fillojnë të rriten, është e rekomandueshme për të parë një mjek menjëherë.Chvatkoobraznye drejtë dhimbje barku

Dëshmi e lezione që janë në rajonin e duhur çapokor mund të jetë vetëm cramping drejtën dhimbje të barkut. Kjo zonë është pjesë terminali të zorrëve dhe të zorrës së trashë të vogla primar.


Dhimbje të tilla mund të ndihet në gratë me patologji gjinekologjike. Në këtë rast më shpesh humbjen e drejtë e askujt e mitrës, të tilla si ovarian, tub fallopian.


Dhimbje barku i veshkave, duke treguar sëmundje e sistemit urinar gjithashtu ka një tendencë për të përhapur në rajonin e organeve gjenitale të femrave.


Marrja e diagnozës është e nevojshme që të duhet të marrë parasysh intensitetin e dhimbjes. Në procesin akute të sëmundjes shpesh tregon një dhimbje të mprehtë në bark në të djathtë. Me vendosjen e ajo duhet së pari të eleminuar sëmundjen, që kërkon kirurgji emergjente. Këto përfshijnë: cysts ovarian rrotullim këmbë, ndërprerjen e shtatzënisë Tubali, apendiksit akute.


Kështu, ndërprerja e shtatzënisë Tubali, si dhe dhimbje barku i veshkave mund të tregojë dhimbjen cramping që është karakteristike për të reduktuar muskujve të butë. Për detaje të plota të nevojshme për krijimin e dhimbjeve.


Dhimbje të shpërndarjes në zona të tjera është edhe vlera e nevojshme diagnostike. Zorrë Humbjen, i shoqëruar nga dhimbje shpesh radiating. Por koha e dhimbjes veshkave dhimbje barku mund të ndihet në ijë, përsëri në kofshën e brendshme. Dhimbje të lidhur me problemet gjinekologjike shpesh radiating në mollaqe dhe rektumit.


Me migrimin tipike, dhimbje gjithmonë duhet të jenë të lokalizuara si duhet në faqen fillestare të origjinës. Kjo vlen për të apendiksit akute kur dhimbja lëviz nga qendra në të djathtë të barkut poshtë.


Përveç kësaj, është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje edhe të vjella, vjellje, çrregullime urinim, të cilat janë simptomat e sëmundjes themelore.


Një e rëndësishme dhe në të njëjtën kohë është e nevojshme për të studiuar sfondin e sëmundjes. Kjo gjithmonë i kushtoj vëmendje për ekzistencën ose dukuri është sëmundje ndihmon tretjen e ushqimit traktit, sëmundjet kronike gjinekologjike, sistemit urinar.


Kështu, dhimbje të barkut majtë apo të djathtë mund të ketë disa shkaqe dhe për këtë arsye tregues i sëmundjeve të ndryshme që mund të zbuluara nga një mjek. Prandaj, për të shmangur ndërlikimet e mëtejshme për të aplikuar më parë te mjeku.


 
R3r3r3134.