Sindromi Premenstrual


Ndonjëherë pothuajse çdo grua ndihet siklet lidhur me menstruacioneve. Ajo mund të jetë dhimbje në gjoks, depresioni, nervozizëm, puçrra në fytyrën e tij. Në kundërshtim me besimin popullor, jo të gjitha gratë - më pak se 10% - vuajnë nga simptoma shumë të rënda nga të cilat ai mund të humbni punën tuaj, divorc tuaj të preferuar.
Pavarësisht nga përhapja e saj të gjerë të sindromi premenstrual, kësaj sëmundjeje misterioze që prek çdo muaj miliona grave (dhe shkallën e manifestimit mund të ndryshojnë në një gamë shumë të gjerë, sepse ka 150 të simptomeve), pak dihet. Edhe pse vuan nga sindromi, studimi i saj, diagnozë, dhe nganjëherë e përdorin atë për të mbrojtur mjekët nuk mund të vijnë në një konsensus në lidhje me natyrën e saj.
Mjekët çudi


Është sindromi premenstrual, një çrregullim hormonal apo për shkaqe psikosociale? Ka dëshmi shumë të forta se ajo është e lidhur me hormonet, për shkak se gjatë javës para menstruacioneve, duke ndryshuar nivelin e hormoneve femra estrogjenit dhe progesterone gjatë menopauzës dhe simptomat ende përsëritura mujore zhduken. Megjithatë, studiuesit hospytalyzyrovavshye femrat me sindrom të theksuar premenstrual dhe yzmeryavshye nivelet e tyre të hormoneve në kohë të ndryshme, kurrë nuk tregoi numër të caktuar të devijimit të konsiderueshme nga norma. Angleze Karen Dalton në njërën prej punës së tij të hershme si një mjet për sindromi premenstrual këshilluar që të përdorin progesterone. Derisa disa gra që vuajnë nga sindromi premenstrual, raportoi se progesterone sjell atyre lehtësim - edhe të gatshëm për të betohen në këtë - në shumicën e studimeve argumentoi se hormon ndihmon në jo më shumë se një placebo. Në një studim, i kufizuar në shtrirje, grua, rëndë që vuajnë nga sindromi premenstrual trajtuar me estrogjenit është dhënë zakonisht kur simptomat e menopauzës.


Një dritë të vogël në këto të dhëna kontradiktore të hedhë disa studime të kohëve të fundit të përshkruara në një artikull të botuar në revistën "New britanike mjekësore." Gjatë këto studime vuajnë nga sindromi premenstrual dhënë mjekim, i cili ishte për të parandaluar ndryshimet hormonale zakonisht ndodhin në fazën premenstrual të ciklit. Megjithatë, gjendja e grave që marrin ilaçe të tilla nuk ka ndryshuar për të mirë, e cila çoi studiuesit të mendojnë për shkaqe të tjera të sëmundjes - ndoshta sindromi është shkaktuar nga ndryshimet hormonale në një fazë të ndryshme të ciklit ose çrregullim ka asnjë lidhje shkakësore me ciklin menstrual, por vetëm sync kohë me të.

Disa studiues kanë studiuar marrëdhëniet e mundshme mes sindromi premenstrual dhe mosfunksionim tiroide, çrregullim sezonal emocional, çrregullime circadian ritëm që janë trajtuar me rrezatim dosed ndritshme dritë të plotë spektrit. Por sindromi premenstrual ende mbetet si sëmundje misterioze, si në vitin 1931, kur akusherhynekoloh Robert Frank, MD, së pari e përdorur këtë term për të përshkruar gjendjen shkelje ciklike psikologjike, e cila pësoi pacientin e tij.
Si të kontaktoni me aktivitetin e trurit

Teoritë rreth rrënjët psikologjike të sindromi premenstrual ka parahistorinë e gjatë, pasi u besohet gjerësisht në të parë - dhe ndoshta e tij tani ndajnë një numër të personelit - të cilët vuajnë sindromi premenstrual neuropathic, gratë histerike me mentalitet të paqëndrueshme.
Ka dëshmi se stresi rrit manifestimet e sindromi premenstrual. Kjo ka bërë që disa studiues të mendojnë se ndoshta kulmin manifestimet e llogarive premenstrual sindromi për rreth tridhjetë vjeçare, sepse kjo është vite të tensionit të fortë, sidomos në këtë kohë të një gruaje shqyer mes burrit të saj jeton, punën dhe fëmijët. Me sa duket, problemet ekzistuese emocionale mund të përkeqësohet sindromi premenstrual, që është, sipas njërit prej mjekëve, të fituar premenstrual. Shumë studiues kanë gjetur se gratë që vuajnë nga të hahet çrregullime të tilla si bulimia, sjellje të papërshtatshme përforcohet shpesh në periudhën premenstrual, dhe përdorimi i drogës dhe alkoolit në këtë kohë mund të të marrë ato më shumë se zakonisht.

Psikiatri Leslie Hartley Hayz, MD, menaxhimin program kërkimor e sindromi premenstrual në qendër mjekësore Mount Sinai në Nju Jork, argumenton se nuk ka prova të komunikimit me sindromi premenstrual rozuyazykamy trashëguar çrregullimeve, paqëndrueshmëria humor, përshtatshmëria e dobët, abuzimi i substancave kimike ndoshta tërhequr në shfaqjen e simptomave. Disa studiues madje prirur të besojnë manifestim premenstrual sindromi i çrregullim maniak-depresive.
Sa për emrin e sëmundjes, atëherë nuk ka uniformitet. Duhet të quhet sindromi premenstrual ose premenstrual tension çrregullim premenstrual? Që çdo grua është një grup i simptomeve që çdo herë të shprehura në mënyra të ndryshme dhe mund të shkaktohen nga arsye të ndryshme, disa studiues besojnë se nuk është e saktë të marrin në konsideratë ato si një sëmundje të vetme, por një bandë e tërë e sëmundjeve. Është emri i rëndë i dhënë në doracakun e Shoqatës Amerikane të Psikiatrisë - çrregullim dysphoric në fazën fund premenstrual; Kjo feministet alarmuese dhe gra të tjera që janë të frikësuar se klasifikimi i sëmundjes të shëndetit mendor mund të shkaktojë dëme të mëdha.

Mënyrat për kthimin e shëndetit të mirë
Me të dhëna të tilla të pakta shkencore, atyre që kanë për të trajtuar sindromin premenstrual, duke përdorur një arsenal të mjeteve, praktikisht asnjë bazë serioze, nga dietës dhe stërvitjes për të ilaqet kundër depresionit dhe hormonet, të udhëhequr nga filozofia se nëse një mjet për të ndihmuar, ajo duhet të përdoret. Ndërsa kjo qasje antynauchen, ajo mund të rrallë ndonjë mënyrë për të dëmtuar dhe shpesh ndihmon. Kjo është ajo që kjo thotë në lidhje me John Эndkott, Ph.D. nga Columbia prezbiterian Medical Center në Nju Jork: "Disa besojnë se ju nuk mund të përpiqet për të trajtuar sëmundjen pa e ditur etiologji saj. Unë u përgjigja se nëse trajtimet ofrohet në të gjitha rastet vetëm pas do të instalohet shkaqet dhe uyazyka të sëmundjes, pacientët do të jetë jashtëzakonisht më. "

Në të vërtetë, edhe pse ka gra që vetëm mund të ndihmojë terapi të drogës ose hormonale, shumë pacientë programet e ndihmës sindromi premenstrual në bazë të ndryshimeve të arsyeshme në dietë, stërvitje dhe stresi - mjete të tilla të padëmshme ne mund të me besim përshkruajnë në shumicën e rasteve. "Ju nuk do të dëmtojë në qoftë se ju shkoni në një dietë të shëndetshme", - thotë Michael Harrison, MD, autor i "Vetë-Ndihmë në sindromin menstrual" dhe profesor i psikiatrisë në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Pitsburgut. Dr Harrison tha se kur ajo filloi disa vite më parë për të trajtuar sindromin premenstrual, ajo kishte dyshime në lidhje me përdorimin e dietë si një agjent terapeutik.

Ajo ndryshoi mendjen e saj kur, kapjen e ngjashmëri të fortë mes simptomat e sindromi premenstrual dhe hypoglycaemia (ulur, më pak rregulla sheqer) Dietë zhvilluar dietë të bazuar për njerëzit që vuajnë nga hypoglycemia janë të larta në karbohidratet dhe të ulët në yndyrë dhe e ofroi për pacientët e tij . Ajo përbëhej nga drithëra me drithërat, fruta, perime, patate dhe makarona. Sheqer përjashtuar, kafeina, alkooli dhe aditivëve artificiale pidsolodzhuyut. Është e rekomanduar pacientët e tyre për të ngrënë më shpesh dhe në doza të vogla.

"Dhe ajo ndihmoi - kujton ajo. - Unë kam qenë i befasuar. Unë kisha një përvojë të madhe duke përdorur metodat moderne të trajtimit, dhe në qoftë se unë ndonjëherë tha se do të vijë koha kur do të fillojë të këshillojnë gratë për të ngrënë më pak sheqer, pini kafe dhe hanë më shumë karbohidratet për të përmirësuar atë, unë kurrë nuk do t'i besonin . Ka shumë trajtime për sindromi premenstrual; ata ndihmojnë një ose dy muaj dhe pastaj të ndaluar për të ndihmuar. Ushqimi nuk ndihmon për të gjithë, por nëse ajo ndihmon, efekti është e qëndrueshme. "

Mjekët e tjerë që përdorin metoda të ngjashme dhe raportuar mbi rezultatet e të ngjashme - një kurë ndodh, por tregon zbutet në mënyrë të konsiderueshme. Dr Hayz vëren se ndryshimi në statusin para dhe pas trajtimit - një ndryshim midis gruas për të lejuar simptomat çojë një jetë normale, dhe një grua, në të cilën simptomat shfaqen menjëherë dhe jo me forcë të tillë që ajo të nevojshme për ta kthyer të ilaçeve Droga ".
Ushqimi, përmirëson disponimin
Edhe pse nuk ka prova se sindromi premenstrual është e lidhur me hypoglycemia, më shumë arsye për të besuar se përgjigja në shoshë e sindromi premenstrual në një masë të madhe mund të jetë i lidhur me ushqimin. U krijua një lidhje të fortë në mes të kafeinës dhe sindromi premenstrual. Një nga çelësat më të rëndësishëm për të kuptuar këtë - u rrit oreksin, tendencë për të nopem qenësishme në shumë faza zhenschnam premenstrual.

Judith Uэrtman, Ph.D. nga Massachusetts Institute of Technology, i cili ka studiuar efektin e karbohidrateve në një ndryshim në oreks dhe humor, të kërkuar për të gjetur nëse ka një ndryshim në pasionet e ushqimit që vuajnë nga sindromi premenstrual, një formë e vetë-ilaçe, një përpjekje për të korrigjuar gjendjen e kontrolleve të brendshme. Ajo ftoi 19 femrat me sindrom premenstrual fortë mbajë laborator saj dy ditë para menstruacioneve dhe dy ditë pas saj në mënyrë që ajo të mund të respektojnë pushtetin e tyre dhe të matur sasinë e ushqimit të ngrënë, dhe pastaj krahasojnë rezultatet e vëzhgimit dhënat e marra për gratë që vuajnë nga kjo sëmundje. Dhe kjo doli të grave që vuajnë nga sindromi premenstrual, periudhë premenstrual në të hahet më shumë ushqime të pasura me karbohidrate se sa në fund të menstruacioneve.

Por me të vërtetë të përmirësuar karbohidratet humor? Për të parë këtë, Dr. Uэrtman dha Një grup i femrave periudhë premenstrual - ata ishin testimi më parë psikologjike - filxhan thekon misri në krem ​​e replacer qumështit. "Është dhënë një veprim të ngjashëm me valiumu veprimit - thotë Dr. Uэrtman. - Femrat e ish ngadaltë dhe të zymtë, papritmas erdhi në jetë, të duket më shumë të pakënaqur, më pak i shkrirë, ulur nervozizëm dhe depresioni. Por, kur këto të njëjta të grave thekon merret pas menstruacioneve, ndryshimet në disponimin e tyre nuk ka ndodhur. "

Pse karbohidratet rritur disponimin e grave vuajnë nga sindromi premenstrual? Studimi, i kryer nga Dr. Uэrtman dhe burri i saj, Richard Uэrtmanom, MD, ka treguar se karbohidratet rrisin përmbajtjen e serotonin në indet e trurit, dhe rrit serotonin rregullon disponimin dhe gjumë. Ajo mund të përfshihen vetëm në substancë e trurit, për të cilin ushqimi ka një ndikim të drejtpërdrejtë. Megjithatë, karbohidratet duhet të konsumohen pa proteina, e cila është arsyeja pse Dr Uэrtman dha grave nën mbikqyrjen e kornfleiks jo qumësht dhe krem ​​me një zëvendësim. "Proteina ndikon në sintezën e serotoninës," - tha ajo.

Ka antidepressant që rrit prodhimin e serotoninës - është fluoxetine, e cila është shitur nën emrin Prozac. Ajo është shumë e mirë disa gra që vuajnë nga sindromi premenstrual, por ndryshe nga karbohidratet, ajo është e shtrenjtë dhe i jep efekte anësore. Për të minimizuar ato, të siguruar se doza ishin të ulëta.
Një dietë për ata që vuajnë nga sindromi premenstrual
Nëse vuani nga sindromi premenstrual, dobësohet manifestimet e saj mund të ndihmojë një dietë të lartë në karbohidratet dhe të ulët në proteina, e propozuar Susan Lark, MD, drejtor i vetë-ndihmë për njerëzit që vuajnë nga sindromi premenstrual në Los Anxhelos. "Në mënyrë që të ju mundësojë për të punuar - thotë ajo, ju duhet të ndiqni një dietë (ajo e quajti atë" grua dietë ").

Kjo është, karbohidratet komplekse - krunde bukë, oriz, patate, makarona, fruta dhe perime sezonale.
Ky kufi: proteinat.
Çfarë ushqime duhet të shmanget: sheqer - në ëmbëlsirat, ëmbëlsira, pije të ëmbël dhe drithëra; kafeina në kafe, çaj dhe pije që përmbajnë një rreth; ushqime yndyrore - patate të skuqura, ushqime të skuqura, çokollatë; alkooli; kripë (vetëm nëse ju jeni të prirur për edemë).
Leviz më shumë
Askush nuk e di saktësisht se pse ushtrimi i ndihmon me sindromi premenstrual, por ata e bëjnë për ndihmë. "Gratë zemëruar kur unë këshilluar ata të ushtrojnë. Ata thanë se çfarë ata mund të zbres në ndonjë revistë për gratë - thotë Dr. Hayz. - Megjithatë, kur ata filluan të bëjnë rregullisht ushtrime fizike në përputhje me programin e caktuar, ata kanë raportuar se shëndeti i tyre është përmirësuar shumë ".

Pse? Shumë ekspertë besojnë se të gjithë gjë në rritjen e prodhimin e endorphins që e shoqëron ushtrimin e të fuqishme. "Ne e dimë se çfarë ndodh lirimin e endorphins, të cilat janë opiatet natyrore të prodhuara në trup; marrë një ndjenjë e kënaqësisë dhe mirëqenies që vjen pas aktivitetit fizik ", - tha Bender, klinicisti psikolog, drejtor i klinikës që vuajnë nga sindromi premenstrual në Bauldere dhe autor i" premenstrual sindromi: pyetje dhe përgjigje ".

Në të vërtetë, një studim i raportuar se nivelet endorphin Faza premenstrual bien. Një tjetër studim tregoi mundësinë e një lidhje në mes të niveleve të endorphins, mbajtjes fluide dhe dhimbje në gjoks.
Shëndetin e tij mund të monitorohet
"Pjesa më e madhe që rekomandohet për përmirësimin e sindromi premenstrual, kur ne në asnjë mënyrë të dobishme për të bërë për veten e tyre, por për pjesën më të madhe që ne nuk e bëjmë, - ankohet S. Bender, i cili vetë ka vuajtur nga sindromi premenstrual. - Pyatnadtsatymynutnaya ecin do t'ju japë një ndryshim pamje dhe rekreacion në natyrë. Energjia juaj do të shkojë në emocionet. Ju do të jetoni. Unë nuk e di se çfarë do të kisha bërë pa vrapim tyre në mëngjes. Unë jam i kënaqur që unë e kujdesit për veten time. "

"Në fakt, - tha S. Bender - fakti që ju të bëni veprime për të përmirësuar gjendjen e tyre, kanë një efekt pozitiv, sepse ajo sjell një grua ndjenjë si ajo mund të kontrollojë atë që duket kontrollin nepoddayuschymsya, shtet të paparashikueshme.
Gratë me sindromi premenstrual shpesh mendojnë se trupat e tyre tradhtojnë ata - ajo vazhdon. - Ata thonë se e tillë është fati i femrave që të gjithë sëmundja është në kokën e tyre dhe ata duhet të mësojnë të jetojnë me të. Fjala kyç në luftën kundër manifestimet e sindromi premenstrual - kontrollit. Ne u tha se kjo është për të pritur dhe nuk ka asgjë që mund të bëni në lidhje me të. Por kur ju bëni hapi i parë për të filluar për të kontrolluar situatën, aty vjen një pikë kthese. Në qoftë se unë nuk e kishte ndjekur tjera, periudhat e simptomat e sindromi premenstrual, unë nuk mund të krijojë një klinikë. Unë nuk mund të shkruaj dy libra, unë nuk mund të flas për një audiencë të gjerë. "

Të ndihmojë në rastet më të rënda
Nëse sindromi premenstrual ndikon në tërë jetën tuaj, ju pengon nga puna që të angazhohen në marrëdhënie normale, keni nevojë për ndihmë. Pyesni mjekun tuaj për të rekomanduar një libër apo klinikë në të cilën ju mund të zgjidhni metodën e trajtimit, sepse nuk ka dietë apo ilaçe programe të tilla, të cilat do të jenë të përshtatshme për çdo grua. Kujdes trajtuar garanci se sindromi premenstrual juaj mund të "shërohet." Ajo është e mirë për të filluar me një ditar përditshme regjistrimin simptomat që ju dhe mjeku juaj kanë qenë në gjendje për të përcaktuar se nëse apo jo ju keni PMS - e cila merr humor të keq para menstruacioneve dhe fillimit të menstruacioneve apo gjatë ditëve të ardhshme të kthehet në normale - ose të gjitha simptomat është Një problem tjetër i lidhur me gjendjen tuaj fizike ose emocionale, e cila rrit në periudhën premenstrual. Korrigjuar këtë problem me metodat e ndikimit psikologjik apo ilaçe mund të lehtësojë veten nga shumica e simptomat e sindromi premenstrual. Ndonjëherë, mbajtja e një ditari ndihmon një grua të ndjehen se ajo është në gjendje për të përballuar.

Një grua që pashë menstruacionet e saj ystovostyu pothuajse fetare, tha: "Kur unë të bëhet nervoz, unë vetëm shikoni në kalendar. Nëse unë jam i bindur se vetëm afrohet menstruacioneve, nuk përpiqet për të reaguar ndaj bezdisshëm mua gjëra. Unë të shmangur situata të cilat mund të humbni kontrollin. Unë e di se kjo nuk është koha për diskutim serioz me burrin dhe fëmijët e saj. Jo se unë prehem, por për një kohë unë prytyhayu. "
Anëtarët e familjes gjithashtu merr
Në qoftë se simptomat e sindromi premenstrual shënuar you very much, ju duket të vëreni se ajo ndikon në marrëdhëniet me njerëzit që janë të rëndësishme në jetën tuaj. "Numër një, duke i detyruar gratë që të kërkojnë ndihmë Problem - një frikë e dështime emocionale që mund të ndikojnë fëmijët të vështira", - tha S. Bender.

S. Bender, në të cilën dy djali adoleshent, mirënjohës për fatin për të pasur kurrë ngritur dorën time drejt tyre, kur ajo gjeti një përshtatje e bujë në fazën premenstrual. "Por gjuha ime mund të shkaktojë shumë ankth," - thotë ajo. Duke filluar për të kërkuar ndihmë, kur fëmijët e saj ishin të rinj, ajo tërhequr në këtë njeri dhe fëmijët. "Familja ime bashkuar me të vërtetë. Ajo ishte plani im, por ajo është bërë e zakonshme për të gjithë familjen ", - thotë S. Bender.
Është e këshilluar që të shpjegojë për fëmijët që ju keni një sëmundje që ndonjëherë ju bën nervoz, por ju të përpiqen për të parandaluar atë. "Kërkojuni atyre të ju ndihmojë. Kush dëshiron të ndihmojë fëmijët nënën nëse ajo është e sëmurë? Ju duhet të bëni të sigurtë që fëmijët nuk e konsideroj veten fajtor. "

Burri juaj duhet të kuptojnë se gjendja e keqe e juaj - një problem mjekësor, ajo mund të trajtohet, problemi është e pakontrollueshme, ajo nuk është e lidhur me çrregullime mendore nuk janë të shkaktuara nga mbyllje e syve e disponimi tij.
Ju përmbushë shumë e trashë në qoftë se ju përdorni sindromi premenstrual për të justifikuar disponimin e tij e keqe ose të asistojë vetë rreth. "Bad nëse çdo muaj ju në çdo kohë të kthehet në një person, është e nevojshme që të shikojmë se çfarë - tha S. Bender. - Në qoftë se manifestimet e sindromi premenstrual janë aq të rëndësishme, ajo kërkon një grua për të bërë diçka ".

20 simptomat samыъ zakonshme
Nëntëdhjetë për qind e të gjitha grave vuajnë nga një ose më shumë në mesin e 150 përshkruar simptomat e sindromi premenstrual. Këtu janë më të zakonshme e tyre përqindje 20 specifikuar e grave që vuajnë.
70-90 për qind:
Shqetësim


Swings humor shpejta


Nervozizëm


Tensioni i brendshëm
60 për qind:
Obъedanye


Fluid mbajtje


Dhimbja në gjoks


Weight Gain
30-40 për qind:

Një pasion për ëmbëlsirat


Rritja e oreksit


Dhimbje koke


Marramendje


Lodhje


Palpitations zemrës
1-20 për qind:
Konfuzioni në mendje


Harresë


Tearfulness


Të përzier


Depresion


Sëmundje mendore
Denise Foley, Eileen Nečas
"Enciklopedia e Shëndetësisë Grave"