Shkaqet kist Perynevralnaya dhe simptomat


Në shumicën e rasteve perynevralnaya kist e bën veten të njohur në kohë shumë të gjatë, ndërsa ajo është ende e vogël. Por, kur rritet, trajtimi do të jetë e gjatë dhe e vështirë. Kjo është diagnoza shumë e rëndësishme në kohën e duhur. Pra kist perynevralnыe - çfarë është e gjithë kjo? Fjalët Bazuar "kist" ("flluskë"), Ai vijon se kjo nuk është gjë tjetër veçse një lloj qese të mbushur me lëng apo gjak gjendet në çdo pjesë të trupit. Kur është fjala për perynevralnoy kockave, qese e mbushur me lëngun cerebrospinal, dhe nuk është kudo, por në shpinë, shumë afër rrënjët kurrizore. Këto cysts janë nganjëherë të pranishme në personin nga lindja, dhe pastaj ata e quajti arahnoydalnыmy dhe gjendet kryesisht në shpinë qafës së mitrës. Perynevralnaya kist është shpesh e njëjtë ose lumbosacral ose në shpinë e sipërme. Ndërsa ai është i vogël, askush nuk bezdi sjell, dhe ekzistenca e tij është shumë e vështirë për të mësuar, veçanërisht për shëndetin e tyre dhe jo në mënyrë të shkujdesur. Ka disa simptoma që mund të tregojnë praninë e tumoreve të tilla në shpinë. Kjo dobësi e muskujve, dhimbje gjatë lëvizjes (dhe çdo dhe jo atë diçka të veçantë), dhimbje koke, kapsllëk dhe ndonjëherë probleme me urinim; ndonjëherë pacientët ankohen ndjesi shpimi gjilpërash në gjymtyrë apo i ashtuquajturi "milingonat". Pra, nëse ndonjë nga këto simptoma janë të pranishëm në shkallë të ndryshme, dhe madje edhe më e ndërlikuar, kjo është një justifikim i mirë për të ardhur në takim me një neurolog, një neurokirurg dhe më të mirë.


Fakti se X-rrezet perynevralnaya cist të vogël nuk u gjet. Ajo mund të shihet vetëm duke përdorur ultratinguj, bëhet mjek shumë të vëmendshëm, mirë, metoda kryesore e diagnostikimit është Imazhe rezonancë magnetike (MRI) dhe tomography llogaritur (CT). Shpesh Cysts vogla zbuluar kur një person është i kontrolluar për këto pajisje për shkak të sëmundjeve të tjera. Ndërsa kist është i vogël, kjo nuk do të japë inconveniences dhe çdo gjë të mirë, por ka një zakon të këtij kist të rritet. Rritje deri në pesë centimetra, ajo ka të ndërhyjnë shumë në mënyrë të konsiderueshme me jetën e një personi për shkak compressing nervore kurrizore dhe kjo shkakton dhimbje të forta. Kist 15 cm - indikacionet për kirurgji. Por ndërsa perynevralnaya kist të shpinë (çfarë është ajo -? Habitur pacientit i cili papritmas gjetur arsim të tillë, së bashku me studimin e problemeve të tjera shëndetësore) madhësisë së vogël, ajo mund të trajtohet mjaft sukses me metodat konservatore, që është, ilaçe dhe fizioterapi. Në këtë pikë, përsëri, është e rëndësishme vizituar neurokirurgu sepse detyra kryesore - për të siguruar se ajo është ende një cist dhe jo një tjetër tumor. Për shembull, tumoret malinje, të cilat janë edhe nganjëherë "zgjidh" papritur në shpinë, trajtojnë physioprocedures kundërindikuar - kësaj ata fillojnë të rriten dhe të lëvizin shpejt nga nën skenë. Prandaj, diagnoza në kohë dhe të besueshëm - çelësi i suksesit të paktën gjysma e trajtimit. Kur trajtimi konservativ forcon muret e shpinë, muskujt, të vendosura rreth dhe le kist nuk do kudo, rritja e saj të mëtejshëm dhe zhvillim do të jetë e vështirë. Çfarë lehtëson jetën si një pacient dhe të vëzhguesve të tij mjeku. Megjithatë, në qoftë se në momentin e favorshme rënë qese dhe është rritur në pesë centimetra, një mënyrë për të dalë - kirurgji. Për fat të keq, ka rreziqe serioze si gjatë operacionit vetë dhe me periudhën postoperative. Prandaj, vendimi në lidhje me nëse janë apo jo për të kryer operacionin, ose nuk janë marrë mjaft e vështirë dhe duke marrë në konsideratë faktorë të ndryshëm. Pra, kjo do të jetë më mirë "kap" tillë një kist të vogël në gjendjen e saj se kur ajo u rrit. Në rrezik janë ata që kanë pasur ndonjëherë goditje të rënda ose lëndime kurrizore. Pra, nëse ju keni ndonjë nga këto simptoma, është më mirë që të konsultoheni me mjekun për të sunduar nga të gjitha opsionet pakëndshme.