Эntsefalohyya perinatale


"Duke shkaktuar zjarr në veten e tij" - Pra, vazhdon sistemi nervor qendror është kritike për të ardhmen e perinatale jetës njerëzore (dmth ngjitur lindjes) Periudha - 12 javët e fundit të jetës intrauterine dhe në javën e parë pas shfaqjes së dritës. Për këtë "heroizëm" sëmundje e trurit fëmija shpesh duhet të paguajnë një titull alarmante "encefalopati perinatale", Sot gjendet në 8 e 10 të sapolindur.


Shkaqet e encefalopati perinatale
Çfarë mund të jetë mbrojtje më të besueshme për jetën konceptuar se ngrohtësinë hareshëm e mitrës? Për fat të keq, kjo është gjithnjë pengesë e natyrshme e ndryshueshmërisë botës së jashtme "shënoj" Ambienti i pafavorshëm, stresi dhe sëmundje grua shtatzënë - nga një mëparshme "dhe në lidhje me" ftohtë ose prekur shëndetin e anemisë provokuar për hipertension shtatzënisë dhe diabetit.
Dhe në qoftë se një grua në pritje të fëmijës nuk do të jetë "mbaj" veten me vazo kristal zell në 3 muajt e fundit të shtatzënisë ngre krahasim edhe me kristal dhe porcelani me një statujë pavlefshëm. Nëna shtatzënë në këtë periudhë duhet të jetë veçanërisht i vëmendshëm për shëndetin e tyre, jo punë jashtë orarit sa më shpesh të jetë e mundur për të vizituar në ajër të hapur duhet të kufizojë të hahet mish, kafe, çokollatë, jo vetëm pirjen e duhanit në vetvete, por të ndalojë të tjerët bëjë atë në praninë e tij, "grip" Koha vidyazykatysya për të udhëtuar për të transportuar dhe pritjet. Përveç kësaj, javët e fundit të shtatzënisë duhet një herë në 10 ditë për të aplikuar paralindjes vizitoni mjekun tuaj, të marrë gjakut dhe urinës teste të përsëritura dhe gjithmonë shkojnë ultratinguj, të cilat japin të paçmuar për përcaktimin taktikat e informacionit të lindjes për statusin dhe vendndodhjen e fetusit në mitër dhe placentë.


Edhe të tilla në dukje një herë dhe për të gjithë procesin e programuar natyrshëm si lindjen e fëmijës, rrallë ndodh "si në të shkruar" në obstetrikë teksti. Njëlloj rreziku i lëndimit dhe "toropыzhka"Shpejt të kapërcyer pengesat e kanalit të lindjes, dhe "pompë"A nuk arrijnë të marrin ato të afatit kohor të vendosur, dhe "kesarenok"Për të cilat një provë e fuqisë është rënie të mprehtë në temperatura dhe presioni në nxjerrjen atë në dritën e ditës në tryezë operativ.

Në biografinë e çdo fëmije gdhendur periudhë 91-ditore perinatale kur trupi përfshin një program të tranzicionit në regjimin e ekzistencës autonome, dhe për këtë arsye shumë të prekshme. "Komanda paradë" adaptimi i sistemit nervor qendror, i cili në vetvete është ende në zhvillim dhe të pjekur, kryesisht në vetvete shkakton "zjarr" Ndikimet negative. Në radhë të parë në mesin e tyre - privimi oksigjen (hipoksi), e ndjekur në mënyrë të rëndësisë - faktorët traumatike dhe toksike, infeksionet dhe çrregullime metabolike. Nën ndikimin e tyre nga ngushtimi i enëve të gjakut që ushqejnë fëmijën e trurit shqetësuar rrjedhjen e trurit e gjakut dhe qarkullimin e lëngut cerebrospinal.

Pra, ka encefalopati perinatale - dëmtimi i trurit, të cilat rezultojnë zakonisht bëhet e qartë para vitit të dytë të jetës.
Në mënyrë të sigurtë nga fëmijë javësh tuaja perinatale ose në kujtesën e tyre dolën në encefalopati fëmijërisë? Kjo pyetje duhet të përgjigjet neurolog fëmijëve - mundësisht të takimit me të u zhvillua në muajin e parë pas lindjes. Por në qoftë se mjeku gjen shenja të dëmtimit perinatale trurit sidomos mos u shqetësoni dhe nuk mendoj se e diagnozës si dënim përfundimtar. Truri foshnjës rritet dhe zhvillohet me shpejtësi, është nëntë muaj dyfishuar në masë fillestare. Në këtë kohë ai ka një mundësi të vërtetë fantastike për me trajtimin e duhur, si një feniks nga hiri, pothuajse të padëmtuar nga zjarri sjellë ndikime të dëmshme.

Por mos harroni: ju keni në magazinë vetëm një vit që mund dhe duhet të ndodhë një shërim mrekulli.


Sjellje


Për fat të mirë, shumica e fëmijëve të diagnostikuar "encefalopati perinatale" në fund të mandatit të shërohen. Megjithatë, shërimi nuk është në vetvete, por për uyazyka që fëmija të vërtetë pranon mjekim qëllim. Problemi është se shumë shpesh shenjat e encefalopati perinatale në muajt e parë të specializuara dukshme përjetuar vetëm sy, por jo nënat që besojnë fëmijët e tyre tërësisht të shëndetshëm dhe nuk kanë nevojë për ndonjë përzierje dhe tableta. Shumë prindër mendojnë se nuk është një fëmijë që do të jepen të gjitha këto "kimi". Me vendimin e tij, pa u konsultuar me mjekun, fëmija, natyrisht, nuk mund të japin një pilulë të vetme, por në qoftë se neurolog beson se një trajtim i tillë është i nevojshëm, ju nxisim një herë dhe të hidhni të gjitha dyshim! Ju duhet të dini se duke insistuar në trajtimin aktiv të këtyre foshnjave në 12 muajt e parë të jetës, mjekët kërkojnë për t'i mbrojtur ata nga formimi lezione organike CNS - paralitikë infantile cerebrale që vuajnë pjesa më e madhe e fëmijëve me aftësi të kufizuara në sëmundje neurologjike, epilepsi e fëmijëve, hydrocephalus me mendor vonuar dhe mikrocefalia.

Vetëm në rastin kur faktorët negative ndikojnë në sistemin nervor ditë-për-ditë gjatë 13 javëve perinatale në periudhën encefalopati akute, që përkon me muajin e parë të jetës, porsalindur mund të përgjigjet atyre sindromi konvulsive. Nëse lidhja më traumatike në këtë zinxhir - ofrimit të është e mundur që një fëmijë i lindur në një gjendje shoku: ashtuquajturit sindrom gjendje kome. Në luftën për jetën dhe shëndetin e ardhshëm të këtyre fëmijëve, mjekët, të armatosur me një arsenal objektet ringjalljen janë të përfshira menjëherë.

Por shpesh në javët e para pas lindjes, mjekët kanë vërejtur manifestime më pak të rënda të dëmtimit perinatale trurit. I butë, të qenët i përgjumur, gjiri i dobët "tihoni" me të reduktuar tonin e muskujve dhe reagimin e ngadalshëm të stimujve nënat dorëzuar shumë më pak ankth në krahasim me prosыpayuschymysya nga ndonjë shushurimë "poterexhi"Në të cilën në lëkundur vajton trajton dhe mjekër. Megjithatë, në fund të muajit të parë të vjetër "tihoni" gjithashtu konvertuar në "poterexhi"Për shkak kësaj kohe ndryshime sindromi CNS depresioni rrit neuro-refleks excitability. Dhe shpesh kontribuojnë në thesarin e arsyeve që shkaktojnë foshnjat të jetë i shqetësuar, sjell rritjen e presionit intracranial. Këta fëmijë shpesh zryhuyut përmes lëkurës kokë të madhe se zakonisht shkëlqen rrjetit venat saphenous, zgjeruar dhe në asnjë ngut për të mbyllur një pranverë sutures divergjente mes kockat e kafkës.

Si rregull, duke fituar gjashtë muajve të parë të jetës, një fëmijë i privuar nga excitability dhe rritjen e presionit intracranial. Nëse shtatë muajsh fëmija është i shqetësuar, ajo ka më shumë gjasa fjala për nervovosti lindura fëmijëve që është trashëguar nëpërmjet linjës femërore.
Fëmijët shqetësuar fëmija brewed koktej përditshme të bimëve. Merrni një lugë çaji me qen hithër (ose sanëz), HOPS (ose horsetail), i urtë, nenexhik dhe Wort Shën Gjonit. Për barin e porsalindur vënë në një tenxhere, i hedh dy gota ujë të vluar, le vlim supë në një banjë me ujë për 30 minuta. Për një fëmijë muaj nga mosha dhe më të vjetër janë të njëjta bimëve mbushur një termos me dy gota ujë të valë, të ngushtë dhe të lënë për gjysmë ore, pastaj ftohtë dhe tendosje. Në vitin e parë të jetës, fëmijët janë të dhënë një koktej lugë çaji tri herë në ditë. Fëmijët koktej gjithashtu ndihmon uljen e presionit intracranial. Me të njëjtat drogë mjekët përshkruajnë muaj të veprimit rrjedhën e drogës diuretik: këtë glicerinë, tryampur, diakarb kombinuar me asparkamom.

Pas dëmit perinatale truri fëmijë të papjekur nuk përballen me sukses me rregullimin e ngrohjes, ton enëve të gjakut dhe të organeve të brendshme. Nëse shuplaka dhe shputa e fëmijës ftohtë, i djersitur, me një lëkurë karakteristike "mermer" foto, dhe ai shpejt ngrijë, janë shenja të sindromës së disfunksionit vegjetative-organeve të brendshme. Zakonisht këto efekte zhduken në gjashtë muaj deri në një afat vjeçar dhe fëmijët parakohe dhe shpejt, prindërit aq më shpejt të fillojnë për të diversifikuar banja ajrit jeta e tyre, forcim, masazh dhe not në pishinë. Nga dita e parë për t'i dhënë pelena porsalindur disa minuta për të shtrihem zhveshur, gradualisht duke rritur gjatësinë e banjës së ajrit në një e katërta e një orë, dhe në qoftë se e dëshiruar, dhe më të gjatë. Ju gjithashtu mund të mbani fëmijën tuaj në afërsi të gjirit të lirë gjatë të ushqyerit. Një temperatura e ujit për notim që "shifra rehati" + 365 gradë Celsius në mënyrë që të zvogëlojë nevojën për kalitje herë të 2-3 ditë në një të dhjetën e një shkallë.Hypertonicity


Të gjithë fëmijët janë të lindur me një sërë reaksioneve pakushtëzuara, të cilat përfshijnë mbështetje dhe refleks automatike lëvizje: Merrni miut porsalindur është në tavolinë për ndryshimin pelenë, dhe nëse ajo është tilted pak përpara - duke e bërë hapa. Nëse ai nuk mbështetet në një ndalesë të plotë, dhe gishtat e imët të gjatë në këmbë kalon këmbët e tij dhe në qoftë se ky refleks zhduket para dy muaj nga mosha, atëherë ne jemi të ballafaquar me një nga shenjat më të zakonshme të sindromi i çrregullimeve motorike - rrit tonin e muskujve .

Çfarë hypertonicity? Ju vetë përgjigje për këtë pyetje, nëse ju duhet të shikoni më afër porsalindur. Prirje e tij stilolaps dhe presion të trupit, këmbët holluar pak në ijet dhe të vendosur edhe në të gjitha nyjet. Duke pasur parasysh lagjet e ngushta barku i nënës, ajo merr më pak hapësirë, kështu që kjo quhet jashtë embrionale. Gradualisht fëmija fillon të shfryj cam për të marrë një lodër nga gjumi ëmbël pretendojnë, se mosha fiziologjike për të hershëm tonin lartë dobëson dhe para gjysmës së dytë të jetës është e njëjtë si në të rriturit. Në qoftë se normalizimi ton u vonua, vonesë në të mirë të fëmijës në zhvillimin ose ajo ka probleme me ecje kur të rritet. Ndërsa fëmijë running rreth shtëpisë në pantofla mushkëri, këto shkelje syri prindërore praktikisht i padukshëm. Por duhet të veshin këpucë në këmbë për më të rënda dhe ju papritmas të zbuloni se ai "splayfooted" dhe këpucë posaçërisht staptыvaet, atëherë këmbët fillojnë të prish në formën e rrotave ose shkronja "X". Në mënyrë tipike, deformim të tilla shpjegojnë pasojat e rakit, duke harruar se tonin e muskujve shkelje në encefalopati perinatale çon në rezultate të njëjta.

Ndër drogat reduktuar tonin e muskujve është i njohur mirë Mydocalm. Por në shumicën e rasteve ju mund të arrijë një efekt të ngjashëm pa përdorur për të drogës. Klasat në pishinë (një fëmijë tre muajsh për të kujtuar se si për të notuar në barkun e nënës) të lehtësojë tensionin e muskujve dhe për të përmirësuar tonin e muskujve në hipotension. Një masazh dhe fizioterapi në duart e aftë të aftë për të kryer mrekulli. Vetëm duart me të vërtetë duhet të jetë i aftë, posedojnë teknika të veçanta neurologjike" masazh dhe gjimnastikë klasa aq kohë - një orë në ditë. Ata të fillojë jo më herët se fëmija është një muaj. Sigurisht masazh zakonisht përbëhet nga 10-20 seancave, intervali në mes të kurseve - të paktën 30 ditë.

Masazhator nuk është e lehtë "zhvillon" muskujt, tendons dhe nyje, por për shkak të zonës së caktuar të lëkurës ndikon në tru duke stimuluar motorike dhe zhvillimin mendor. Pas sindromi vonesë zhvillimin psikomotor është përfshirë gjithashtu në "tufë lulesh" shenjat e encefalopati. Vonesë në zhvillimin e dukshëm që nga muaj të moshës, kur një fëmijë i shëndetshëm fillon të heqë kokën e tij, të shtrirë në barkun e tij, dhe të fokusohet monitoron të kërkoni për një lodër, buzëqesh dhe thotë se tingujt e parë, dhe pacienti nuk ka zotëruar këto aftësi.


Mosfunksionim minimale të trurit në vitin e dytë të jetësÇdo muaj të jetës fëmija - një hap të ri Shkalle mastering aftësi të ndryshme. Disa fëmijë të kapërcyer atë lehtë, të tjerët kanë nevojë për ndihmë. A nuk e mohojnë fëmijën tuaj në të dhe mos harroni se mundësia e shërimit, të humbur në vitin e parë, i pazëvendësueshëm! Fëmijët të diagnostikuar "encefalopati perinatale" të kërkojë konsultime mujore me një neurolog. Nënat e dinë se në gjashtë muaj fëmija duhet të jetë në gjendje për t'u ulur dhe vit - për të shkuar, por pak e dinë se sa e rëndësishme është për të kaluar vazhdimisht të gjitha fazat e zhvillimit, asgjë nuk është e humbur dhe nuk konfuze: së pari të mësojnë për të mbajtur kokën tuaj, pastaj përsëri, zvarritje, ulen , të merrni deri në këmbët tuaja, të ecin. Keq nëse nuk forcohet përsëri muskujt për zvarritje, fëmija juaj ka filluar të ulet në mënyrë të pavarur. Është muskujt nuk mjaft e fortë dhe ligaments nuk janë në gjendje të duhur të mbajtur shpinë në një pozitë të drejtë, dhe kjo kërcënon sjellje e saj lakim, shkelje, dhimbje prapa. Një katër-ogur qëndruar në grazhd, mund të prishin seriozisht specialist tyre "Sukseset"Për shkak se që nga 2/15 muajsh, kur foshnja e lindur refleks zhduket mbështet, dhe nga mesi i pjesës së dytë është paaftësia për të të jetë zhvillimi motorik normë e fëmijëve të vegjël. Ai i cili nuk i plotëson këtë normë është e mundshme rritur tonin e muskujve në këmbë, dhe ekziston rreziku i vitit për paralizë cerebrale.

Të shpejtë fluturues kohë dhe pastaj erdhi ditëlindjen e dytë të fëmijës tuaj. Ne shpresojmë që ju të vepruar si duhet, në mënyrë që ajo është shëruar plotësisht dhe vetëm në vitet e ardhshme do të përfshihen në rrezik për vuajtjet e një sëmundje të trurit. Kjo është e domosdoshme për shkak se një e katërta e këtyre fëmijëve t'iu përgjigjur ethe kapjeve. Pra, të përpiqet të bëjë të ftohtë të jetë e mundur të shmanget, partia juaj shtëpi.
Fëmijët të cilët vitin e dytë për të qenë të diagnostikuar "mosfunksionim minimale të trurit"Gjithashtu shikoni pothuajse të shëndetshëm, ndërsa në dërgimin e disa shqetësime të prindërve. Disa prej tyre sillen si hajdutë pak më shpejt të refuzojë për të marr një sy gjumë dhe vazhdimisht zgjohen gjatë natës, në gjendje të përqëndrohet në ndonjë gjë - këto raste të përshtaten në foto me titullin "sindromi hipermotornoy fëmijë".

Kjo foshnje koktej qetë fëmijë, përgatitja e të cilit ka qenë e përshkruar më sipër, vetëm që të ketë për të rritur dozën e lugë ëmbëlsirë për fëmijët nën tre vjet e vjetër dhe ngrënie hapësirë ​​- për më të vjetër, por numri i pritjeve është e njëjtë si në vitin e parë - 3 herë në ditë . Ngritur ditë e natë për të ndihmuar novopassyt gjumë - një ilaç bërë nga fruta pasion (fruta pasion). Kjo barishte ka një efekt të fortë qetësues. Fëmijët 2 deri në 5 vjet novopassyt emërojë 5-10 pika në pak ujë dy herë në ditë dhe 10-15 pika të natës.

Mosfunksionim minimale të trurit mund të shprehin veten dhe tserebrastenycheskym sindromi. Atëherë fëmija është me humor, i mbytur në lot, të shpërndara, të ndjeshme ndaj ndryshimeve në mot dhe stuhitë magnetike, mbijeton keq në kopshtin e fëmijëve.
Prindërit e fëmijës duhet të ketë ditë kalendarike të faktorëve negative gjeofizike, për të shpenzuar atë kohë dhe 1-2 ditë fqinj jashtë, lehtësimin e stresit mbi fëmijën, ushqimi i atij ushqim vegjetarian. Një metodë e dobishme e acidit Askorbik - 3 herë në ditë 25 mg për fëmijët deri në 3 vjet dhe 50 mg - në moshë më të vjetër, dhe Vitamina E - 5 pika të zgjidhje 10% e 1 herë në ditë. Tiny, i cili i lodhur shpejt në mëngjes mund të krijoj çaj me radyoloy rozë Eleutherococcus ekstrakt ose të japë 5-10 bie dy herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.

Në fëmijëve krupnoholovыh ​​mosfunksionim minimale të trurit zakonisht manifeston sindromi që paguhet hydrocephalic, të sjellë atyre probleme në formën e dhimbje koke. Por e ardhmja e këtij fëmije mund të rritet muzikant apo Gjuha: rritur presionin intracranial, sipas specialistëve, të inkurajuar njerëzit që mësimet e muzikës dhe arsyetimit. Nëse fëmija juaj zgjohet në mëngjes me lot, ka shumë të ngjarë arsye për një dhimbje koke e keqe Gjendja: ajo, ndërsa ai e zuri gjumi, rrjedhje e lëngut cerebrospinal nga truri është penguar nga një pozicion horizontal trupit. Shumë shpesh rritur presionin intracranial në momentet e stuhive magnetike, ndryshimin e motit dhe stinëve. Prandaj, në pranverë dhe në vjeshtë neurologë rekomandojmë fëmijë të tillë për një muaj për të marrë diuretics. Dhe në prag të faktorëve negative ditë gjeofizike dhe dy ditë e ardhshme janë të prirur për dhimbje koke mund të jepni fëmijën tuaj mëngjesin e katërt dhe diakarba tableta tri herë gjatë të njëjtës ditë e tableta asparkama. Pyet atë për bollgur mëngjes me mjaltë dhe arra dhe kajsi të thata, dhe para se të krevat - kos dhe mollë: Kjo dietë nxit lirimin e metabolizmit fund-produkteve (shllak) dhe "i tepërt" lëngshme.

Nënat e fëmijëve që vuajnë çrregullime minimale të trurit, duhet të dini se çfarë kushte të qenësishme në secilin nga këto tre syndromes, kanë tendencë të përkeqësohet në kohën e ngarkesës së lartë, kur fëmija i parë shkon në kopësht ose në shkollë, në pranverë dhe në vjeshtë, kur ju të ndryshojë stinët në periudhat rritja intensive, kundër ftohjet dhe infeksioneve të fëmijërisë. Si për të mbrojtur fëmijën nga ndërprerjet në këto momente, në çdo rast vendos specialist i cili shikon atë. Sa kohë do të duhet për të tilla monitorimi fëmijën tuaj në masë të madhe varet nga sa mirë ju ndiqni këshilla të marra. Respektimi i tyre dhe i dashur tuaj të mjaftueshme për foshnjërinë dhe fëmijërinë e hershme ishte një kohë e mundësive të humbura për fëmijën tuaj që ai vetë ndjehet mirë dhe të sjellë gëzim për të gjithë.