Ndihma e parë për dhimbje akute të ulët mbrapa


Dhimbje në shpinë - një problemi i vërtetë i njeriut modern. Kjo është e vërtetë për njerëzit e moshës së mesme dhe të rinj. Dhimbje të tilla mund të kenë etiologji të ndryshme. Shpesh problemet lindin nga bel për shkak të jetesës së njeriut modern. Shumë orë kohë në kompjuter, mungesa e ushtrimit, edhe të vogla, të ngurrimit për të monitoruar sjellje e tyre - këto janë arsyet kryesore që çojnë në shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme të departamentit kurrizore. Dhimbje në neurologjike mesit duhet të dallohen qartë nga dhimbjet që lind për shkak të gurëve në veshka. Sindromi më të famshme mesit - dhimbje mesi dhe dhimbje të nervit shiatik ajo. Dhimbje mesi ose siç thonë ata "dhimbje mesi" - sulm i papritur i dhimbjes në rajonin e mesit, shpesh papritur dhe papritur. Ky problem mund të ndodhë që një person gjatë tendosje të tepruar dhe të rëndë fizik ose menjëherë pas tij. Dhimbje mesi gjithashtu mund të shkaktohet nga temperatura e tepërt dhe e ndjekur nga një ftohje të mprehtë të trupit. Dhimbja është shumë i mprehtë, pasi në qoftë se ata lotsjellës, Pierce dhe rreh. Njeriu është shumë e vështirë për të lëvizur, ai padashur e detyruar të pranojë një situatë në të cilën dhimbje pak pa majë. Dhimbje të tilla mund të zgjasë dhe një minuta dhe disa ditë të pakta. Në disa raste, duke ndryshuar në mënyrë dramatike pozitën, personi ndjen se "muskujve dhe kërc ishin në vend", dhe dhimbja kalon ashtu si papritur si ajo erdhi.


Dhimbje të nervit shiatik - një sëmundje shumë më serioze. Kryesisht, kjo sëmundje nervore sciatic. Kjo nervore - më i madh në trupin e njeriut. Prandaj, për shkak të gjatësisë së saj të madhe dhe marrëdhënie të ngushtë me organet e tjera të brendshme është një sëmundje shumë e zakonshme. Dhimbje në dhimbje të nervit shiatik janë shumë të ndryshme - nga ndjesi shpimi gjilpërash në ndjesi djegie të rënda dhe mpirje. Ndonjëherë dhimbja është aq e rëndë që personi nuk është në gjendje për të kryer lëvizjen edhe themelore fizike. Arsyet që shkaktojnë dhimbje të nervit shiatik janë të shumta. Ajo mund të jetë artrit, diabet, kapsllëk ose dëmtim të ndryshme fizike. Nëse një person që ka simptomat e mësipërme në vendin e parë, duhet të telefononi mjekun lokal nga klinikë. Se mjeku, jo një ambulancë. Një ekip i kujdesit mjekësor emergjent është e vështirë të nevojshme në këtë situatë. Ata mund ta bëjnë vetëm injeksion anestetik dhe të japë disa këshilla, por jo më shumë. Megjithatë, një person duhet të marrë ndihmë të kualifikuar specialist ngushtë dhe gjithmonë të hapur pushim mjekësor. Nuk është e nevojshme për të treguar mrekullitë e durim. Gjithashtu, në qoftë se pacienti jeton vetëm, ai kishte nevojë për mbështetjen e dikujt. Kjo mund të jetë miqtë, të njohurit apo vetëm fqinjët. Vlen dhe shpërndarjen në shtëpi të barnave të ofruara nga shumë barnatore. Në kushte të tilla është shumë e padëshirueshme për të lëvizur një shumë, dhe sidomos - në transportin publik. Faza tjetër - përgatitjen shtrat. Ajo duhet të jetë e vështirë, aq të nevojshme dhe mbështetëse këmbe. Për kostum qëndron një karrige të vogël, pjesë lëvizshëm buta të divan ose karrige, ose vetëm disa pillows pak. Vetëm përmes shtrat vështirë me këmbët e ngritura mund të arrijë relaksim të plotë të muskujt e mbrapa dhe minimizuar ngarkesën në shpinë. Gjumi duhet të provoni që mbajnë një jastëk mes gjunjë. Në periudhën më akute e nevojshme për të arritur reduktimin e dhimbjes. Për këto qëllime, ju mund të përdorni qetësues, ju lutem "baralgin", "Spazmalhon", "Spazhan." Substanca aktive aktive në një prej tyre, megjithatë, këto barna ndryshojnë në çmim. Nëse mjekimi nuk është në dispozicion, ju mund të bëni Pilula "aspirina" pilula e së bashku me dy "Nospanum." "Analgin" gjithashtu ka veti anti-inflamator, dhe "jo-spa" heq spazma e muskujve. Me një qasje të integruar ndaj problemit dhe të marrin antihistamine mirë. Zhvillimi Protyvoalerhenni i drogës për të parandaluar ënjtje dhe të japë një efekt të butë qetësues në pacientit. Për këto qëllime, ju mund të përdorni "diazolin", një nga drogat më të përballueshme dhe efektive në këtë grup. Gjithashtu, për të parandaluar zhvillimin e edema dhe diuretike ndihmës, të tilla si tableta "furosemide". Si një trajtim i ditës në zonën e prekur duhet të aplikohen jo-hormonal vaj anti-inflamator. Shumica e tyre - "Diclofenac", "ortofen" dhe "Voltaren". Ju gjithashtu duhet të veshin një rrip të veçantë për shpinë ose së paku një shall të ngrohtë. Dhimbje akute mbrapa është mjete popullore shërueshme. Për të përgatitur fytomazy thupër buds nevojë, rrënjë luleradhiqe dhe nenexhik. Përbërësit janë të përziera dhe më pas janë tokë në pluhur, e cila derdh 100 ml ujë të valë. Pastaj të sjellë përzierje për 5 minuta në ngrohje të ulët, nxitje të vazhdueshme. Supë është e përzier me 75 oz. yndyrë derri ose gjalpë, pasi nuk duhet të shtohet dhe 75 gram. vaj vegjetal. Pasi krem ​​ka ftohur, ajo duhet të zbatohet në zonën e dhimbshme dhe të mbyllë mirë me leckë të ngrohtë. Manipulimet e tilla duhet të bëhet 2-3 herë në ditë. Rekomandohet me forcë gjatë periudhës akute të marrë pjesë në një dush ose nuk kontrast dush. Pirja ndërsa duke marrë ilaçe duhet të fshihen. Kur dhimbja kategorikisht përjashtohet masazh apo gjimnastikë. Vetëm pas periudhës akute mund të mendojnë seriozisht për chiropractic, fizioterapi, masazh, akupunkturë, terapi fizike, dhe kështu me radhë. D.