Ndihma e parë për helmim


Helmimi - Një dëm të trupit që ndodh pas gëlltitje, inhalimi, pas kontaktit të drejtpërdrejtë me mukozës apo lëkurën e substancave toksike. Helmimin e një dëmtimi kimike që zhvillohet si rezultat i trupit të një kimike huaj toksik dhe në doza të mëdha.
Në përgjithësi, helmimi akut ka zënë vendin e katërt në mesin e aksidenteve pas djegie, lëndimet dhe po mbytet rrugë. Në shumicën e rasteve, njerëzit vërejtur helmimet shtëpiake, të cilat janë ndarë në dehje alkoolit dhe aksidentet në shtëpi, si dhe helmim për vetëvrasje, të cilat janë bërë me qëllim dhe me qëllim të vetëvrasëse njerëzve çekuilibruar mendore.Helmimi Ndihmë 

Gjëja më e rëndësishme në trajtimin e helmimit - Ajo Lavage stomakut. Dhe pavarësisht nga natyra ose kimike toksike dhe sasinë e saj dhe kohën e gjetjes në trup, është e nevojshme për të filluar ndihmë me Lavage stomakut duke përdorur një sasi të madhe të ujit në temperaturë dhome, larë ujë të pastër deri pas largimit të trupit. Dhe për këtë pije të pacientit në një kohë shumë e ujë të ngrohtë, e cila pidsolyuyut pak. Atëherë pacienti të shkaktojë të vjella, ndërsa shtypur gishtat mbi pacientin rrënjë gjuhë. Manipulimi i tillë duhet të përsëritet 2-3 herë, dhe pastaj ju duhet të jepni pacientit 2-3 lugë imët razmyatoho aktivizuar qymyr apo një pastrues. Dhe në qoftë se ajo është përcaktuar se një pacient helmuar nga acid, kjo absolutisht nuk mund të përpiqet për të neutralizuar efektin e kimikateve alkali, dmth zgjidhje sode ose anasjelltas. Dhe si gazeve shumë mund të shkaktojë një boshllëk në muret e stomakut, duke rezultuar në të gjithë përmbajtjen merr në zgavrën e barkut. Në spital Lavage stomakut mbart personelit të trajnuar duke përdorur hetim stomakut.


Faza tjetër - një spastrim zorrë. Dhe kjo larë zorrës së trashë e substancave toksike nga enemas mëdha spastrimit derisa trupi nuk ka dalë ujë të pastër. Shuma e përgjithshme e ujit të përdorur është 4.5 litra ujë me temperaturë dhome, por në një kohë mund të hyjë 1-15 litra ujë. Para se të hyjë në çorape huyazykay, tip i saj është hequr dhe vajra me bollëk çorape shpifjeve vazelinë ose krem ​​zakonisht fëmijë, dhe pastaj administruar në gete pacientit në rektum prej 15-20 cm. Për lehtësi, pacientët shtrihen në anën tuaj të majtë me gjunjë prirje dhe në këtë pozicion mjeku kryen këtë manipulim. Gjithmonë nën pacientit duhet të jetë mushama.Nëse pacienti është tashmë më i vjetër dhe të paaftë për të mbajtur vvodymuyu ujë në zorrë, atëherë në bazë të saj menjëherë vë një varkë dhe të përpiqen për të kryer ujitjes zorrë, pavarësisht nga fakti se uji është derdhur në anije nga zorrë. Në këtë rast, mjeku i hedh ujë në një tank të veçantë, duke mos tërhequr një çorape të gomës me një zorrë e trashë. Ne duhet të kini parasysh se spastrim procedurë klizmë është e vështirë për të moshuarit, duke pasur parasysh gjendjen e tij të shëndetit.


Në disa raste, personeli i trajnuar i vë pacientët kromi klizmë. Dhe ai përdor një tub trashë stomakut, gyp, kovë me ujë të ngrohtë, mushama, një kovë bosh, naftës vazelinë dhe mushama. Gjithkush e di se helmimi i të gjitha helmet merrni në gjak si rezultat ata shkaktojnë përçarje e veshkave dhe mëlçisë, e treguar rënie të konsiderueshme në urinim apo ndërprerjen e plotë të urinimit. Sigurisht, të merret me këtë problem është e mundur, por vetëm nëse diuresis detyruar të rregullojë. Prandaj, pacienti duhet të pini shumë zgjidhje kripë, duke përshpejtuar sekretim të urinës. Në spital apo në shtëpi, por me personel të trajnuar në mënyrën më të mirë për të ofruar ndihmën e parë në helmimit është futja e drogës diuretik dhe solucion fiziologjik përmes një sistemi rënie. Në rast të një emergjence, shumica e pacientëve duhet të jetë në spital menjëherë.


Megjithatë, në qoftë se nuk ka mundësi të tillë, zgjidhje të çojë kripë, ajo Trisol, laktosol, dysol mund të ketë nëpër zorrët. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se muret e personit zorrëve përshtatet një shumë e enëve të gjakut, të cilat janë gjithashtu të aftë për të thithur zgjidhje. Prandaj është e nevojshme pas spastrimit klizmë hyjë rënie sistemin zorrë me ujë të ngrohtë dhe nuk ka nevojë për të bashkëngjitni gjilpërë të sistemit duhet të hyjnë vetëm përshtatës sistemi huyazykay në rektum. Shkalla e kripur duhet të jetë 40-60 pika për minutë.


Nëse nuk ka blerë në një farmaci të përgatitur zgjidhje kripur, ajo mund të jetë e lehtë për të përgatitur dhe të zemrës, pasi ajo nuk do të bëjë atë sterile. Dhe ajo merr pesë litra ujë të ngrohtë zier shtoni një lugë çaji kripë ushqimit, atëherë kjo e ujit për të mbushur një enë të veçantë për klizmë. Pastaj manipulimi është kryer si në spastrimit klizmë, por një zgjidhje është e futur në pjesë të vogla, të cilat përbëjnë 10-15 ml, me pak peretyskayuchy mengene gete huyazykay apo valvul. Këto metoda përdoren në rastet kur në spital nuk është helmimi i mundshëm.


 
R3r3r3111.