Periarthritis e sup periarthritis përbashkët humeroscapular - simptomat, medikamentet, postizometr


Në mjekësinë moderne fokusohet në sëmundjen e sup përbashkët, pasi që ata të sjellë paaftësi afatgjatë.
Një vend të veçantë në këtë seksion të ortopedi dhe traumatologji merr dëme pranga rrotulluese - periarthritis humeroscapular.
Përmbajtje

Çfarë periarthritis e zëvendësimit sup?
Shkaqet kryesore
Shenjat, simptomat dhe lokalizimi plechelopatochnoho periarthritis
Format dhe pasojat
Metodat e diagnozës
Periarthritis Trajtimi plechelopatochnoho


Terapitë alternative
Metodat e rehabilitimit
Parandalimin e sëmundjeve
Pyetjet më të shpeshta
ShqyrtimeÇfarë periarthritis e zëvendësimit sup? ?


Shpatullën e përbashkët është një njësi e vetme e përbërë nga tre nyjeve reale dhe dy nyje. Elementet Bone janë klavikul të përbashkët, teh sup dhe humerus sipërme, elementet e para muskulare dhëmbëzuar, braktis, triceps, trekëndësh, dvuhhlavoy, gjoks të vogël, trapetsevydnyh dhe muskujt e tjerë.

Fig:. Struktura e sup përbashkët
Për shkak të sverhmobylnosty saj, të përbashkët humeroscapular është nyje pak stabile në trupin e njeriut dhe që kanë nevojë për rritjen e mbrojtjes dhe fiksimit.
Sipas kësaj, janë tre lidhje (e sipërme, mesëm dhe të ulët) që ofrojnë rezistencë aktive dhe stabilizimit të përbashkët dhe për të rritur zonën e miqve të humerus dhe shpatull në kërc kyçeve sipërfaqe është cik fundit.
Gjithë kapsulë të përbashkët është e mbuluar. Kompleksiteti i strukturës së siguron sup përbashkëta të qetë lëvizjet e tij.

Me ndërveprimit njëkohshme e nyjeve të vogla të lëvizjes brez shpatullën në supet e tij kryhet nga katër gradë të lirisë: të diversitetit dhe reduktimit, ekstensionit dhe përkulje, rrotullimit jashtëm dhe të brendshëm, rrotullimit.
Në periarthritis plechelopatochnoho e një rëndësie parësore duke pasur parasysh gjendjen e pranga rrotulluese përbërë nga nadostnoy, podostnoy, të rrumbullakëta të vogla dhe Chuck muskujt.
Këto muskujt fillojnë shpatull dhe humerus janë bashkangjitur, duke stabilizuar e përbashkët dhe për të siguruar koordinimin e gjymtyrëve të sipërme.

Fig:. Inflamacion i sup përbashkët
Për dëmtimet dhe shkeljes së përbashkët për shkak të ndryshimeve në enët e gjakut, formimin kaltsynativ etj humbur lëvizshmërinë e tij, dhe ka dhimbje që të reduktojnë ndjeshëm cilësinë e jetës.

Arsyeja kryesore?


Roli kryesor në paraqitjen e sëmundjes në pacientët nën 40 vjet duke pasur parasysh mykrotravmatyzatsyy gjatë apo lëndim një kohë (shpatull thyer ose lëndime klavikul në kryqëzimin e klavikul dhe shpatull).
Në pacientët e moshuar se 40 vjet, zakonisht zhvillohet periarthritis humeroscapular kundër sfondit të osteoarthritis e ndryshimeve degjenerative në trup që ndodhin indet me një peshë të konsiderueshme.

Ka shumë teori të plechelopatochnoho periarthritis. Deklarata për natyrën e sëmundjes u shfaq në mesin e 19 kurrë, supozohet çrregullime vaskulare, kaltsynativ depozitimi, lëndimet dhe më shumë.
Në përgjithësi, të gjitha shkaqet e patologjive pranga rrotulluese mund të ndahen në disa grupe kryesore:
Dëm
Pëlhurë sup përbashkët mund të jetë dëmtuar për shkak të arsyeve të ndryshme:Traumatik: më shumë lëndime disponueshme nga rënia në duart apo një goditje të drejtpërdrejtë mbi supe. Ndoshta mikrotravmatyzatsiya shumta në sport, prania e kushteve të dëmshme të punës, etj shpesh vërejtur në individë në moshë të re.

Degjenerative: lindin nga çrregullime të qarkullimit të gjakut në sfondin e një peshë të vogël.Nga natyra e lirimit mbulimi patologjisë:dëmtimi i pjesshëm gilcë e muskujve nadostnoy;
lëndim gilcë lokale nëpër gjithë trashësinë e saj;
dëme të mëdha së bashku me muskujt e vogla rrethore;
humerus chrezkostnыy çojë.Sëmundje
Të sëmundjes, promovon periarthritis përfshijnë:tendinosis - depozitat kalcium në tendons;
compression nadostnoy jashtëm të muskujve.
Shenjat, simptomat dhe plechelopatochnoho lokalizimi periarthritis?


Gjithmonë pranga lëndim rrotulluese shoqërohet me dhimbje të ndryshme me intensitet, me onde apo të përhershme.
Dhimbja është e lokalizuar në sup përbashkët dhe radiating në shpatull.
Dhimbje Rritja ndodh gjatë lëvizjes, sidomos nga krahët nxjerrjes deri 60-120 gradë. marrjen e ilaçe dhimbje prodhon vetëm një efekt të vogël pozitiv.
Një tjetër tipar karakteristik është kufizimi peryartrytom e lëvizjes në të përbashkët.

Me përparimin e sëmundjes vëllimit të lëvizjeve aktive reduktohet gradualisht dhe përfundimisht i bashkohet kufizimin e lëvizjeve pasive (lëvizjet aktive - në mënyrë të pavarur kryen vetë njeriu, lëvizjet pasive - kryer studimin, pacienti vetëm nuk mund të lëvizë gjymtyrë).
Periarthritis mund të ndodhë në të majtë, djathtë apo të jetë i dyanshëm.
Lokalizimi i procesit patologjike janë shumë të varur nga stresi fiziologjike në të përbashkët. Në ato raste kur një barrë e madhe bie mbi krahun e djathtë (throwers shtizës, etj) të dëmtuara, në përputhje me rrethanat, të drejtë shpatullën përbashkët. Left-side periarthritis shpesh ndodh si rezultat i traumave, bie në dorën e tij të majtë.

Nuk ishte një dhimbje të mprehtë në shpinë? Ndoshta një nga nerva jammed. Lexoni më shumë për këtë problem, lexoni artikullin tonë në lidhje me çfarë të bëni nëse zaschemylo nervore në pjesën e prapme.
Si për lehtësimin e dhimbjeve në nyje? Ndoshta ju mund të ndihmojë në fuqi vaj anti-inflamator. Në një nga këto barna këtu.

Format dhe pasojat?


Periarthritis e shpatullës përbashkët mund të jetë akute ose kronike.Periarthritis akute: ndodh pas lëndimit. Ajo karakterizohet nga paraqitja e papritur e dhimbje në shpatull, rëndë gjatë natës. Sepse një person nuk mund të lëvizin krahun. Së jashtmi dukshme ënjtje në të përbashkët. Loading sëmundje disa javë, pas së cilës dhimbje bëhet më pak intensive, por lëvizja e restauruara.

Periarthritis kronike : Karakterizohet nga shurdhër, dhemb dhimbje në shpatullën e përbashkët, e rëndë gjatë natës dhe në mëngjes. Me përparimin e procesit mund të ankylosing periarthritis.Manifestimet klinike të sëmundjes


Psevdoparalycha Sindromi
Simptomë është një mungesë të plotë ose kufizimin drastik të lëvizjeve aktive në supe duke ruajtur pasiv.
Kohëzgjatja sëmundje më pak se 1 muaj, ndryshe zhvillimin contracture përbashkët.
Patologjia për shkak të stabilizimit të kokës në shpatullën dëmit kapsulë të përbashkët për shkak të pranga rrotulluese.

Sindromi Ympyndzhement


Karakterizohet nga dhimbje në të përbashkët në pozicione të ndryshme. Zhvilluar në chrezkostnom mekanizëm pranga lëndimit.

Sindromi i tunelit


Dhimbje në shpatullat në mungesë të lëvizjeve të butë. Zhvilluar nën muskujt nadostnoy compression jashtme indet fqinje, shpesh klavikul.
Sindromi "sup ngrirë" - sindromi Dyupleya
Karakterizohet nga një kufizim të theksuar të lëvizjeve pasive dhe aktive në të përbashkët. Zhvillon ndryshimet degjenerative në pranga rrotulluese që zgjasin 4-6 muaj dhe të çojë në muskujt nadostnoy gilcë nadrыvam.

Më tej ka inflamacion në qese të përbashkëta për anëtarësim dhe për të zvogëluar lëngun brenda zgavër në të përbashkët.
Ndryshimet paraqesin një mekanizëm kompensues që parandalon dëme të përhershme në pranga.
Sindromi i paralizuar e sup përbashkët
Mungesa e lëvizjeve aktive në dëmin e përbashkët në prangat e pleksus brachial.
Siç është dëmtimi traumatik i disa strukturave të njëjtën kohë, sëmundja është shumë më e komplikuar.

Metodat e diagnozës?


Inspektimi fillestar


Në provim, mjeku vëren:simetria e sup brezi dhe sup nyje;
ashpërsia e muskujt e sup brez;
prani zgjatimesh kockëmadh.Në mënyrë tipike, nadlopatochnoy zonë e patologjisë vërejtur atrofi të muskujve.
Kur probing ëmbëlsi shënuar në zonën e përbashkët të pacientit, mbi teh sup, sipërfaqen e jashtme të supe. Dhimbje kockave është vërejtur si shfaqje dhe nyje, dhe muskujt.
Hapi tjetër është për të përcaktuar varg e levizjes .
Të dhënat Vlerësimi është bazuar në varg normale e levizjes :
diversioni i 180 °;
përkulje e 180 °;
zgjerimi i 50-60 °;
brendshëm rrotullim 110 °;
Rotacioni nga 70-80 °.Së pari, të vlerësojë lëvizjet aktive.
Me një pranga dëm i madh vërehet heqjen rrotulluese kufizim dhe rotacionin në një rreze prej 5-10 gradë, të izoluar nadostnoy dëme muskujve karakterizuar nga diversioni dhimbshme brenda 60-120 gradë, me të madhe dhe më të vogël të dhimbjes ndarjen mungon.
Faza e dytë e kryerjes lëvizjet kërkimore pasiv.

Rënie e mprehtë në lëvizjet aktive dhe pasive karakteristike e "ngrirë" supe.
Në mënyrë tipike, në rastin e natyrës traumatike të patologjisë së sëmundjes në njerëz nën moshën 40 vjet, kështu që studimi të mjekut e pacientit gjithashtu gjen rrethanat e lëndimit.
Nëse pacienti është mbi 40 vjet - sëmundja u shfaq në sfondin e ndryshimeve degjenerative. Standing mikrotravmatyzatsiya promovuar punën e dëmshme uyazyka: faktor rreziku është një profesion që kërkon aktivitet të rregullt fizik në dorë.
Shkaku mund të jetë një herë periarthritis e sup lëndimit të përbashkët, një rënie në bërryl, një ritëm të mprehtë.

Diagnostifikimi radiale


Vlerë e madhe diagnostike ka x-ray e përbashkët shpatullën në parashikimet e ndryshme. Snapshot kryer në pushim, gjatë rrotullimit të dorës brenda ose jashtë, shpatullën çojë.
Për të përcaktuar shenjat radiologjike plechelopatochnoho periarthritis duhet sqaruar:vendndodhja e humerus në lidhje me pan;
konturet e humerus dhe shpatull;
uniformitetin e strukturave të kockave;
defekte;
disponueshmëria e formacioneve të tjera të kockave (microcrystals);

Prania e inflamacionit.Më i njohur në x-ray defekti kockave dhe mungesa e strukturës uniforme në krye të humerus.
Hulumtimi mund të plotësohet me futjen e mesme kontrast në zgavrën e përbashkët. Në rast të dëmtimit të pranga e materialit kontrasti përtej përbashkët.

Tomography llogaritur


Scans CT kryhet në rastin e patologjisë kockave të zbuluar gjatë radiografi. Teknologjitë moderne të lejojë për të marrë imazhet 3D të përbashkët.

Të dhënat të na lejojë për të vlerësuar pozicionin hapësinor të elementeve të përbashkët, prania e ndonjë strukturave të tjera, dëme në muskujt dhe tendons e tyre.

Ultrasonografia


Ultratinguj është një metodë informative dhe të arritshme për diagnostikimin e patologjive të shpatullën përbashkët.
Avantazhet e metodës:neinvazyvnist;
plogështi;
kohëzgjatja e shkurtër e studimit;
nuk ka trajnim të veçantë.Imazhe rezonancë magnetike


Metoda lejon të njëjtën kohë shqyrtuar kockat, muskujt, tendons, ligaments, kapsulë të përbashkët, cik kërc.


Kjo teknikë ju lejon për të diagnostikuar ndonjë gjendje patologjike sup-teh të përbashkët, madje edhe ato që nuk mund të identifikohen duke përdorur metodat e mësipërme: sindromi ympyndzhement, tërheqje të muskujve, etj

Arthroscopy


Arthroscopy është një kirurgji mini-invazive që ju lejon për të gjetur shkakun e sëmundjes dhe, nëse është e nevojshme, të zgjidhur atë.
Indikacionet për arthroscopy diagnostike:dhimbje në shpatullën përbashkët e etiologji të panjohur;
Kufizimi i lëvizjeve aktive të etiologji të panjohur.
Indikacionet për arthroscopy terapeutik:pranga patologji e cila është gjetur në oratroskopyy diagnostik;
Sindromi ympyndzhement;
tendinosis;
svobodnolezhaschye trupin në zgavrën e përbashkët;
Lëndim pranga lokale;
dëme të mëdha në pranga nëse kundërindikuar ndërhyrje të hapur.Kundërindikimet për arthroscopy:gjendja e rëndë e përgjithshme e pacientit;
Sëmundjet purulent-inflamator të dorës, sup përbashkët;
contracture përbashkët;
kategorik pacienti refuzimi nga operacioni.
Prapa dhimbje gjatë shtatzënisë? Ndoshta manifestime të osteoarthritis. Lexoni më shumë për këtë problem, lexoni artikullin tonë në lidhje me shtatzëninë dhe dhimbje të ulët mbrapa.
Pse dhemb joints? Kjo mund të jetë për shkak të depozitimit të kripërave. Për më shumë informacion mbi sëmundjen mund të gjeni këtu.
Ju hernie intervertebral? Rreth simptomat dhe trajtimin e hernie mund të gjeni këtu.

Plechelopatochnoho periarthritis Mjekimi?


Trajtim të drogës dhe vajra


Edhe profesionistë me përvojë të pyesni: si dhe çfarë një trajtojnë periarthritis humeroscapular?

Trajtimi jo-operacional është efektive në pacientët me tendynozom, pranga dëmtimit të pjesshëm në fazat fillestare, "ngrirë" supe.
Në raste të tilla, pranga muskujt janë në gjendje të kontratës, dhe dhimbje për shkak të inflamacion indeve reaktive periarticular.
Mjekimi kryhet në një departament të specializuar nën mbikëqyrjen e një mjeku, pedikyrist dhe terapist fizik. Inflamacion dhe dhimbje medikamente janë ndalur dhe fizioterapi.
Droga:dhimbje (baralgin, Analgin, tramal, etj);

NSAIDs (Ketorol, dykloberl, NIMESIL, etj);
qendra vepruar relaxants muskujve (Mydocalm, etj);
chondroprotectors (Structum etj).Foto: drogës Structum
Droga nonsteroidal anti-inflamator efekt të rënda dhe analgjezik.
Me forcën e saj shumë të barnave që ngjajnë, por nuk shkaktojnë varësi.
Megjithatë, ata kanë disa kundër-indikacione: ulcerat gastrike dhe duodenale 12, mosfunksionim mëlçinë dhe veshkat.
Një mënyrë efektive për të trajtuar spasticity (kontraktimet e muskujve anormale) është për të reduktuar futje e rritjes së muskujve tonin e muskujve.

Mydocalm aplikimi redukton dozen e barnave anti-inflamator dhe Structum frenon degradimin e kyçeve kërcit dhe redukton dhimbjen.
Për shkak të efektit të saj, drogës përmirëson funksionin fiziologjik të përbashkët, zvogëlon numrin e lëngjeve intraarticular dhe zvogëlon nevojën për NSAIDs.

Bllokada - injeksione diprospan një pikë dhimbje


Foto: injeksion drogës "Dyspropan"
Zvogëlimi i intensitetit të dhimbjes ndihmon bllokojë nadlopatochnoho hapësirë ​​podakromyalnoe nervore.

Diprospan jo i emëruar më shumë se 2 herë. Intervali midis injeksione duhet të jetë së paku 20 ditë.
Efekti i mirë është vërejtur nga përdorimi i përzierjes injectable të drogës: diprospan, flosteron, metypred.
Bllokada e aplikimit mund të shkaktojë efekte anësore nekrozë ose atrofi të lëkurës në vendin e injektimit, humbja e pigmentim lëkurës, inflamacion të përbashkët shpatullën, akumulimin e gjakut në zgavrën e përbashkët, degjenerim e sipërfaqeve të kyçeve, degjenerim i tendons.

Si për lehtësimin e dhimbjeve në mënyrë efektive?


Me paefektshmërinë e tabletave mund të përpiqen bllokadë novokaina në shpatullën përbashkët. Efekti pozitiv është vërejtur gjatë procedurës së parë.

Foto: injeksione novokaina
Nëse është e nevojshme, të përsëritur injeksione në kombinim me medikamente hlyukortykoydnыmy. Veçmas novokaina pa të meta e barnave steroide dhe nuk shkakton efekte anësore. Gjatë muajit të lejueshme për të aplikuar bllokadën 2-3.

Fizioterapi

Korrigjimi i tonin e muskujve pranga është arritur duke përdorur stimulim elektrik i muskujve të supe, supe të përbashkët, sup brez.
Trajtimi Laser (parametra: Fuqia 01-300 mW kohëzgjatja / cm2 5 minuta, 15 procedurat e trajtimit).

Phonophoresis me terapi me ultratinguj (10-15 trajtimet e 10-15 minuta) - përmirëson qarkullimin dhe promovon shërimin dhe rigjenerimin e indeve periarticular.
Valë shoku terapi - përshpejton riparimin e indeve të dëmtuara, përmirëson qarkullimin dhe heq inflamacion.
Hidroterapi (masazh prej 15 minutash në një 37oS temperaturës, trajtimi i 10 procedurave).
Humbur e muskujve është eliminuar sjelljes terapi mekanike dhe terapi fizike, baltë.Terapi magnetike


Rikthe normale funksion të përbashkët trajtim magnet. Kohëzgjatja profedurы 20-30 minuta, induksion e 10 në 40 trajtimit MT është 20 procedura.

Efekti i trajtimit:eliminon dhimbje;
përshpejton rigjenerimin e indeve të pacientëve;
rrit imunitetin.Pas një kurs të trajtimit konservativ është e rekomanduar për të eliminuar lëvizje të përsëritura lidhur me largoi armët për 60-70 gradë dhe lakimi sup përbashkët për 30-45 gradë.
Sigurisht Përsëriteni fizioterapi duhet muaj.

Kirurgji


Në rastin e ndryshimeve degjenerative dhe mungesa e një efekt pozitiv të trajtimit konservativ për 3 muaj tregon operacionin.

Trajtimi konservativ mund të mos jetë efektive në rast të shkeljes së integritetit anatomike e muskujve, tendons ose ligaments.
Prandaj, në mënyrë që të sigurohet se funksioni rimëkëmbja e sup përbashkët është e nevojshme për trajtim operativ që mund të rivendosur vazhdimësinë e strukturave të përbashkët dhe për të hequr shkakun e sëmundjes.
Indikacionet për kirurgji:joefikasiteti i terapi konservative për 3 muaj;
dëmtimi i pjesshëm gilcë me muskuj mosfunksionim nadostnoy;
Dëmi lokale dhe gjatë gilcë pranga;

chrezkostnoe pranga lëndim;
lëndim, e komplikuar nga pezmatimi i strukturave bazë nervore (podlopatochnoho dhe nerva radiale);
sindromi i tunelit.Kundërindikimet për operacione:Prania e makinë të qëndrueshme contracture të përbashkët;
purulent-inflamator sëmundje e çdo lokalizimin;
gjendja e rëndë e përgjithshme e pacientit, i cili është një contraindication për anestezion;
Refuzimi i transaksionit;
paaftësia e pacientit për të kryer masat e rehabilitimit.Ndihmon Chiropractic për dhimbje në nyje? Lexoni artikullin tonë në lidhje me trajtimin terapi manuale.

Si të masazh në një scoliosis? Kjo ju mund të gjeni këtu.

Terapitë alternative?


Dietë


Kur periarthritis trajtojnë nuk plechelopatochnoho duhet të ndjekin një dietë të veçantë.
Kushti kryesor në të ushqyerit është që të konsumojnë sasi të mjaftueshme të proteinave dhe vitamina, të cilat janë të nevojshme për shërimin normale indeve të sëmura.

Relaksim Postisometric


Ai është një nga trajtimet më efektive periarthritis. Në 90% të rasteve të paaftë për të kuruar pas 15 seancave.

Edhe efekt më të madh mund të specifikohen në kombinim me metodën lazerolechenyem, terapi manuale, masazh.
Trajtimi duhet të fillojë pas 2-3 ditë pushim pas bllokadës.

Mjetet juridike popullore trajtim në shtëpi


Në shtëpi një rezultat pozitiv mund të arrihet duke përdorur metoda popullore:Supë me numër të barabartë kamomil, gjethe delli, karamele mente dhe rrënjë rodhe. Rezultojnë droga rubbed në zonën e dhimbshme përbashkët lehtë.
Duhet të përdorin gjethet nxehta të rodhe përbashkët të pacientit si një kompresë dy herë në ditë.

Fshij tretësirë ​​përbashkët Calendula.
Grate tryezë rrënjë rrikë dhe të ngrohtë. Të masë e butë rezultuese të aplikuar me pika fytit dy herë në ditë.
Përgatitja e kripur, duke marrë 100 gram kripë dhe një litër ujë. Llokoçis për të shpërndarë kripë. Zgjidhje të ngrohtë dhe të njomet garzë në të. Fashë rezultuar aplikuar për të përbashkët dhimbshme për 2-3 orë.
Përgatitja mbledhjen e gjethet e currants zi, u rrit hips, raspberries dhe Kastrati, të marra në raport 2: 1: 1: 1. Merrni 2 lugë përzierje për litër ujë, vlim për 10 minuta dhe të lënë të mbush për 4 orë. Rezulton pije përdorin 100 ml 4 herë në ditë në një stomak bosh.

Hidh 40 gram thata litër hithër e ujë të vluar dhe të lënë të mbush për 15 minuta. Pas tendosje dhe për të marrë tri herë në ditë.Masazh dhe vetë-masazh


Kur periarthritis masazh zonën e dhimbshme të përbashkët, prapa, zonë jakë, gjoks.
Masazh mund të eliminojnë dhimbjen, normalizimin e tonin e muskujve, të rivendosur lëvizjen e përbashkët dhe për të parandaluar zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes.
Metoda e Kundërindikimet gjatë inflamacionit akut.

Notit dhe gjimnastikë në ujë


Notit dhe hydrocolonotherapy të përfshira në listën e ushtrimeve të preferuar gjatë rehabilitimit. Lejon të normalizuar tonin e muskujve dhe për të rritur varg e levizjes në joints dhimbshme.

Hirudotherapy dhe akupunkturë


Efektet terapeutike ka hirudotherapy.
Contraindication vetëm për përdorimin e saj të ketë një reaksion alergjik në përgjigje të kafshimit rrodhe.
Përmirësimi vërejtur pas 5-6 seancave.
Specialist me përvojë vë shushunjat në pikat akupunkture. Pra nuk është një stimulim ndijor nervore, e cila ndihmon në përmirësimin e fluksit të gjakut në trupin e pacientit, dhe pështymë e rrodhe medicinale heq dhimbjen, heq inflamacion dhe ënjtje.
Me akupunkturë dhe acupressure është dhimbje, ulur krah aktivitet fizik eliminon ngurtësi, përmirësimin e efikasitetit dhe cilësinë e jetës.

Periarthritis Humeroscapular dhe Shtatzënia


Vështirësi në trajtimin e periarthritis shtatzënë është se përdorimi i shumicës së drogës është kundërindikuar, si dhe përdorimin e physioprocedures.
Në këtë rast, ju duhet të konsultoheni me një kurs të specializuar dhe të zgjedhin më të mirë trajtimin jo-drogës, mënyrat fizioterapisti njerëzve.

Metodat e rehabilitimit?


Rehabilitimi pas rrjedhën kryesore të trajtimit duhet të jetë i plotë dhe të përfshijë:përdorimin e drogës;

Bllokada;
phonophoresis, elektroforezë, UHF, banjot parafine;
masazh;
Ushtrimi;
dush etjVideo: Gjimnastikë në periarthritis humeroscapularParandalimi i sëmundjes?


Parandalimi periarthritis është trajtimi në kohë për ndihmë mjekësore në rast të lëndimit të përbashkët sup, ndoshta larguar nga jeta e përditshme lëvizje monotone në të përbashkët (sidomos devijim në anën).
Pas një kurs të trajtimit duhet periodikisht nënshtrohen rehabilitimit.

FAQ?


Cili mjek duhet t'i referohet për diagnostikimin dhe trajtimin e periarthritis e zëvendësimit sup?


Shkelja e sup përbashkët është rasti për të apeluar në traumatologist ortopedike. Në disa raste, kanë nevojë për këshillim dhe specialistë të tjerë: neurolog, rheumatologist, fizioterapist.

Dërgo një paaftësi në peryatryte humeroscapular?


Nëse qëndrueshme mosfunksionim pakthyeshme e sup përbashkët kur operacioni nuk ka dhënë një rezultat pozitiv apo të gjatë komplikacioneve kirurgji kanë lindur që nuk janë të shërueshme, lëshuar paaftësi.

Pacientët e lejuara për të vizituar një banjë?


Bath ndihmon normalizimin e tonin e muskujve, përmirëson qarkullimin në muskuj. Megjithatë, ju mund të shkoni në banjë vetëm kur nuk ka shenja të inflamacionit akut. Rreptësisht kundërindikuar dush menjëherë pas lëndimit.

A është e mundur për të ngrohur të përbashkët prekur?


Procedura ngrohje përmirëson qarkullimin e gjakut, normalizimin tonin e muskujve dhe heq dhimbjen. Këto prona janë të rëndësishme në trajtimin e periarthritis plechelopatochnoho. Megjithatë, mbani mend se gjatë inflamacionit akut zonën e pacientit të ngrohtë rreptësisht e ndaluar.

Sëmundja ndodh në fëmijët?


Në fëmijëri periarthritis shumë të rralla, për shkak të aftësive të mira rigjeneruese të trupit dhe mungesa e proceseve degjenerimit. Shkaku i sëmundjes mund të jetë dëmtimi serioz i sup përbashkët.

Video: Simptomat dhe periarthritis Trajtimi plechelopatochnohoShqyrtime?


Edward, 38 vjeç:
Fly periarthritis dypalësh tashmë për 4 muaj, trajtimi me një neurolog, kirurg. Trajtimi komplekse: ointments, masazh, fizioterapi. Nuk ka rezultate pozitive. Emërohet bllokadë diprospan. Ekziston frika e një e shtënë nga efektet anësore të drogës. Por ndoshta duhet të marrë një rrezik - dhimbje vazhdojnë.

Inna, 40:
Ajo merr periarthritis vështirë humeroscapular. Jo ndihmuar ointments, pilula. Të gjitha pa dobi. Edhe pas emërimit Ukolov lehtë me dexamethasone vdiq. Humbja e aftësisë motorike për të ngritur dorën ose duart e tij për të marrë atë mënjanë pothuajse e pamundur. Fizioterapia kundërindikuar për shkak të disa arsye. Për pothuajse nuk besoj se vylikuyusya ndonjëherë.