Djegia në zemër të kërkojë për një mjek


Djegia në zemër është një shqetësim arsye serioze la. Në mbështetje të këtyre fjalëve mund të sjellë statistikat e trishtuar e vdekshmërisë nga sëmundjet e zemrës. Sipas 30% të të gjitha vdekjeve shkaktuar nga sëmundjet kardiovaskulare, në fakt, nuk ka sëmundje të tilla që kanë një përqindje kaq të lartë të vdekshmërisë. Sipas parashikimeve, deri në vitin 2030 numri i njerëzve që vdesin nga sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut Bole arrijë 23 milionë njerëz.
Treguesit dhe parashikimet mund të quhet më shumë se serioze. Me diagnostikimin në kohë dhe trajtimin e duhur të këtij grupi të sëmundjeve mund të ndalet vetëm zotin shërim dhe madje edhe të parandaluar atë. Çfarë bën ndjesi djegie në gjoks? Kjo është një simptomë të shoqëruara me çrregullime të zemrës? Për të cilat mjeku pyesni nëse ka filluar djegia në zemër?Djegia në zemër - një shenjë e sëmundjeve të zemrës

Më të rrezikshme është sëmundja infarkt miokardi . Një sulm në zemër është karakterizuar pikërisht nga një ndjesi djegie në gjoks, dhe kjo është me intensitet të ndryshëm simptomë. Vhamovuyetsya tilla dhimbje duke marrë medikamente të zemrës (nitroglycerin, validol) mund të japë një dorë, nofulla, këmbë, shpatull dhe organet e tjera. Sulmi shoqërohet me djersë e ftohtë, të dridhura, gulçim, lëkurë të zbehtë. Gjithashtu, pacienti mund të papritmas bie të fikët.


Djegia në dhimbje yrradyyruschye zemra dhe organet e tjera vërehet në angjinë . Kjo gjendje zakonisht shkaktohet nga tendosje fizike, emocione, ndjenja, dhe pjesa tjetër janë mbajtur zakonisht. Pacienti duhet të qetësohen, të marrë një qëndrim të rehatshëm, lehtësimin ajër të pastër dhe të marrë një pilulë e nitroglycerin. Gjendja e pacientit duhet të përmirësohet në rrjedhën e disa minuta, nëse jo, pastaj përsëri të vënë tabletë nitroglycerin nën gjuhën dhe të thërrasë një ambulancë. Kjo mund të jetë një angina preinfarction shenjë.


Distonia vegjetative-vaskulare shoqëruar edhe nga pirja e duhanit në zemër. Por në qoftë se pritja e ngrohtë ndihmon drogë pectoris, në këtë rast ata janë të pafuqishëm. Djegia në IRR mund të jetë edhe e lehtë dhe të fuqishëm. Duke pasur siklet pas eksitim për lirimin frikën e një pjesë të madhe të adrenalin në gjak. Në një përshtatje të nevojës Dystonia vegjetative-vaskulare për të qetësuar, të marrë një ilaç qetësues dhe vënë mustardë.


Kur u pyet për të cilat mjeku duhet të kontaktoni në qoftë se ka pasur një ndjesi djegie në gjoks, ju duhet të i kushtoj vëmendje për shkaqet që i paraprinë këtë simptomë. Nëse djegia shfaq pas eksitim, stresi, lodhje dhe për të ndihmuar ata të eliminuar medikamente kardiake apo sedativë, atëherë më shumë gjasa bëhet fjalë për sëmundje të zemrës. Për të ndihmuar të përcaktuar shkakun mund të mjeku Kardiolog ose terapisti. Një sulm në zemër kërkon shtrimin në spital të menjëhershme.


Djegia në gjoks duket kur probleme me traktin gastrointestinal

Në shikim të parë mjaft e vështirë për të krijuar një lidhje në mes të traktit digjestiv dhe sistemin kardiovaskular. Por kjo është vetëm në shikim të parë. Shumë sëmundje mund shumë mirë të fsheh, duke paraqitur si sëmundje të tjera. Megjithatë, si goditje mund të përjetojnë dhimbje të forta në Thekër, dhe jo në zemër. Djegia në zemër mund të shkaktohet Ushqimi pjellje hernia e diafragmë. Ndoshta mjekim dhe kirurgjia. Kur djegur hernia diafragma në zemër, siklet gjoks intensifikuar kur bends pacientit.


Urth - Një nga kushtet më të pakëndshme që e errët një ndjesi të këndshme e ushqimit shumë të mirë. Kjo është për shkak se përmbajtja e stomakut është hedhur në ezofag, dhe është i njohur për të lëng stomakut - është acid klorhidrik, dhe ajo vepron annoyingly butë në muret e ezofagut.


Nëse një ndjesi djegie në gjoks shoqërohet me nauze, të vjella, më shumë gjasa, kjo sugjeron probleme në traktin gastrointestinal. Prania e këtyre simptomave - një arsye për të vizituar mjekun gastroenterologist .


Djegia e sëmundjeve të zemrës në pjesën e prapme

Një nga sëmundjet më të zakonshme është kthyer osteokondroza . Djegia në zemër, kruajtje dhe parehati të tjera të shkaktuara nga rrënjët shtypja nervore. sëmundje degjenerative disk dhe simptomat angina shumë të ngjashme. Por dallimi është se dhimbje të ulët mbrapa nuk është i lidhur me aktivitet fizik pas dhimbjen e tyre gjoks përfundimin, djegie në zemër nuk do të kalojnë. Ndjesi të dhimbshme ndryshojnë në varësi të pozicionit të trupit, pacienti mund të zgjedhin pozitën në të cilën dhimbja është minimizuar.


Nëse djegie në zemër të shkaktuara nga osteokondroza, është e nevojshme që të kthehet në terapist ose (i) neurolog.


Djegia në gjoks gjatë menopauzës

Ndyshime të hormoneve në gratë ndodhin gjatë gjithë jetës dhe ata të gjithë kanë karakteristikat e tyre. Djegia zemrën me "Tides" janë shokët e mjaft të shpeshta ky organizëm ristrukturimit si menopauza. Dhe gratë mund të përmirësojë kontaktuar një gjinekolog. Pritja Designed qetësimin ilaçe që përmirësojnë dukshëm shëndetin dhe ndihmojnë për të mbijetuar menopauzë.


 
R3r3r3127.