Një vështrim nga afër në adenoids
Cilat janë adenoids?


Në fakt, adenoids - është amygdala, njëjtë si bajamet të njohura, dhe problemi që ata kanë është i njëjtë - për të mbështetur e imunitetit të përgjithshme dhe lokale. Adenoids pothuajse çdo fëmijë të moshës 1 deri 13 vjet dhe 14 vjet shumica e fëmijëve janë të vetë reduktohet në madhësi të vogël. Megjithatë, këtë moshë shumë fëmijë që ata të kenë kohë për të ofruar një shumë probleme, dhe e cila do të diskutohet më poshtë.


Ku për të gjetur shkakun?


Gjatë adenoids tij sëmundjes rritur në mënyrë të konsiderueshme në madhësi. Nëse trupi është i dobësuar, dhe fëmija në këtë kohë zgjedh një infeksion të ri (shpesh rasti, sidomos nëse fëmija merr pjesë Daycare ose pishinë), nuk adenoids kanë kohë për t'u ulur dhe, në përputhje me rrethanat, janë vazhdimisht në gjendje të ngacmuar. Ky mekanizëm çon shpesh në faktin se adenoids rritet, duke e bërë të vështirë të frymëmarrjes hundës. Kjo gjë nuk është aq e pastër si ajo mund të duket në shikim të parë.
Si adenoids prishin jetën?


Rritje Adenoid në masë të madhe të komplikojë jetën dhe të çojë në probleme serioze - ndryshime në formën dhe strukturën e fytyrës, patologji të veshit të mesëm dhe të shkeljes së funksionit të fjalës, uria oksigjenit, sëmundjet inflamatore të shpeshta, infektive dhe alergjike. Për më tepër, adenoids, edhe pse shumë më rrallë, mund të shkaktojë ndryshime në gjak, lakim kurrizore, urinim i pavullnetshëm, dështimi i veshkave dhe probleme të tjera.

Kur për të ruajtur?Nëse fëmija juaj:
snorting gjatë gjumit apo gërhitës, duke fjetur me gojën tënde të hapur

hundës dhe tha palexueshëm
shpesh mbart ARD, tracheitis, pezmatimi i veshit të mesëm (otitis), sinusit dhe të tjerët. ftohjet
pyet, kur nga ana e tij (ndonjëherë prindërit e perceptojnë atë si një shaka, pa menduar për humbjen e dëgjimit aktuale)
lodhur shpejt fillon të bjerë prapa në shkollë.Ndonjë nga këto shenja duhet të lajmërojnë dhe të japin rritje të një apel për mjekun Ent.
Ka 3 gradë të adenoids: 1-Unë sigurisht që nuk kërkojnë trajtim, opsioni 2 mund të jetë normë, dhe vetëm i treti është patologji padyshimtë. Metoda më e saktë e diagnozës - X-ray, por ajo duhet të bëjë pas 3-4 javë pas ftohtë fundit.Si janë ata të trajtohen?


Ka dy mënyra adenoids trajtim: konservative dhe kirurgjikale.
Metodat Konservatore - kryesisht antibiotikët - veçanërisht efektive në inflamacion kronik i indeve adenoid. Mikrobet ende jetojnë dhe race, si në gjendje për të përshtatur, të jetë rezistent ndaj barnave - para "i qëndrueshëm" bakteret mund të gjendet vetëm në spitale infektive, dhe tani ata jetojnë me sukses në shumicën e kopshteve, në sajë të gjerë dhe shpesh "amator" përdorimin e antibiotikëve. Mos u mundoni për të kuruar veten - dhe trajtimi në antibiotik të përgjithshme dhe specifike duhet të marr një pro - ju mund të kontaktoni me mjekun klinikë ent ose konsultohuni me një kirurg ent në spital. Ajo është gjithmonë e mundur që të dinë mendimin e disa ekspertëve të cilët mund të këshillojnë ose këshillojë kirurgji. Pra, nëse në dyshim, mos e humbni kohën.Pse duhet anestezi gjatë operacionit?


Së pari, smearing ose spërkatje painkillers hundës Mukoza nuk ofron kryesore - anestezi të plotë. Në shkallë të ndryshme, por gjatë operacionit nën fëmijën lokale anestezi lënduar gjithmonë.
Së dyti, fëmija nuk duhet të jetë i pranishëm në operacion. Kushdo që pësoi adenotomy kujton atë për jetën. Lloji i gjakut dhe dhimbje është asgjë, por horror në një fëmijë mund të shkaktojë, psiko-emocional, ndërsa trauma është aq e madhe që mund të shkaktojë çrregullime mendore dhe neurologjike.

Së treti, anestezi ndikon në cilësinë e operacioneve. Nën anestezi, kirurg mund të hiqni me kujdes adenoids - fotografi që vepronte fëmijë është lënduar, dhe ai nuk rezistojnë. Kjo është shumë e rëndësishme sepse pjesë Undelete indeve adenoid - shkaku më i zakonshëm i rikthim.
Anestezi të përgjithshme të sakta dhe të ekzekutuar siç duhet nuk lë pasoja.


Si operacion?


Në para-emëruar ditë ju vijnë në spital një ditë në kohën e specifikuar. Në ditën e operacionit, ne rekomandojmë një mëngjes të lehta si një lëng në një vëllim 100-150 ml (kos, kefir, qumësht, drithëra mjaft të rralla apo edhe çaj të ëmbël). Kirurg kryen një rishikim të pacientit, duket analiza, zhvillon një bisedë dhe të vendos për kirurgji. Pacienti është ofruar një përzierje qetësues pije dhe prisni për 20-30 minuta. Pastaj ai u ftua në sallën e operacionit, ku shtrirë në tavolinë operativ, aplikuar me maskë fytyrën dhe frymëmarrje e frymëmarrjes posle7-10 fëmija bie në gjumë. Të gjitha transaksionet kryhen me monitorimin e detyrueshëm të kontrollit të pacientit dhe qasje në Vjenë. Gjatë operacionit, në mënyrë rutinore, futur qetësues, ju lutem, antihistamines. Heqja e adenoids kryera nën kontrollin vizual të ushtruar nga optikë të veçanta dhe endoscope. Zgjimi është Shtëpia ku, hapi sytë e tij, pacienti i vogël menjëherë shohin prindërit e tyre. Pas operacionit mjekët fëmijë shikuar 4-5 orë. Nëse gjendja e tij nuk është serioze, mjeku ju lëshon në shtëpi. Periudha postoperative zgjat 7-10 ditë dhe kërkon kujdesin e pacientit.

Çfarë ju nevojitet?
Për të hequr adenoids ose bajame, uyazyka, si më poshtë:- mos sëmuren brenda një muaji
- Gjashtë muaj nuk ka lënduar sëmundjeve të fëmijërisë (fruthi, li e dhenve, fruth i keq, rubeola, shytat, kolla e mirë).
Kanë në dorë:
- gjakut komplet me hemosyndromom (koha koagulimit, trombocitet, koha gjakderdhje)
- urinalysis
- X-ray e nasopharynx (optional)
- certifikata e dentisti (kjo zyrtarisht, më e rëndësishmja - të shëndetshëm dhëmbët)
- vërtetim nga pediatër në lidhje me mungesën e contraindications për kirurgji.


Çfarë mund?


Shumë shpesh rritet së bashku me adenoids dhe bajame (bajamet). Për fat të keq, në këtë situatë, metoda më efektive - kirurgji. Nëse adenoids zgjeruar dhe bajamet dhe, logjikisht zgjidhur të dyja këto probleme në të njëjtën kohë, pra brenda një operacion për të hequr adenoids dhe Reduced kirurgjike (të prera në fiziologjikisht normale madhësi) gjëndra.


Çfarë është e nevojshme?


Pas operacionit, një fëmijë ka nevojë për kujdes të veçantë.
Mode: Dita e parë - shtrat të rënda, dhe 7 ditëve të ardhshme - në shtëpi. Të paktën 2 javë për të sunduar nga ndonjë aktivitet fizik, edukimin fizik, etj

Ushqimi: ushqeni fëmijën ushqim më të mirë të lëngshme, kalorive të mjaftueshme, që përmban të freskëta, Vitamina-ushqime të pasura (supave, pure patate, kos, kefir, salcë kosi). Mandati i dietë të tillë 3-10 ditë, varësisht nga udhëzimet e mjekut.
Rekomandim: Të paktën një fëmijë javë nuk duhet të lahet në ujë të nxehtë dhe të mbajë të gjitha procedurat e termike. Kufizojnë ekspozimin e tij në diell, në dhomë të nxehtë dhe të zihet fryma.
Ndonjëherë pas operacionit, ethet fëmijë (zakonisht jo më të larta se 38 gradë). Nëse është e nevojshme për të ulur, atëherë në çdo rast nuk do të heqë aspirinë dhe derivate të saj (paracetamol, Efferalgan) - ata mund të provokojë gjakderdhje. Si një antipiretik mund të përdoren vetëm Analgin.

E pra, kjo është e gjitha
Shpesh ka një përmirësim të dukshëm menjëherë pas operacionit, por ndonjëherë një fëmijë mund të shfaqet rrufitje dhe kongjestion i hundës. Mos u shqetësoni, kjo nuk është rikthim, dhe ënjtje postoperative e mukozës, e cila vjen deri në ditën e 10-të. Efekti përfundimtar i transaksionit mund të vlerësohet në një muaj. Fëmija do të marr frymë më lehtë, dhe për këtë arsye të jetojnë - zhduken gërhitës, uria oksigjenit dhe ftohjet pafund, rinisë vesh, për të përmirësuar oreksin dhe humor do të jetë ndjenja e gëzimit dhe plotësinë e jetës.