Hormoni ngritur në gratë


Gruaja është një grup të veçantë të hormoneve që janë përgjegjës për funksione të ndryshme të trupit. Ngritjen ose uljen e një prej tyre të çon në probleme serioze dhe dështimit të sistemit në tërësi.

Nivele të larta Hormoni në femratHormoni - një hormon përgjegjës për funksionin riprodhues dhe duhet të rritet vetëm gjatë shtatzënisë dhe gjatë ushqyerjes me gji. Nëse ju nuk i përkasin këtyre grupeve të grave, shkalla e Hormoni duhet të jetë jo më shumë se 20 nanohrammov 1 ml. Niveli normal i hormonit të thotë sfond psiko-emocionale të qëndrueshme, rritje të mirë e flokëve dhe thonjtë, imunitetit të fortë, jetë normale intime.

Në pozitën e tij interesant numër rritet në mënyrë dramatike - 300 nanohrammov 1 ml. Sidomos duke rritur shifrën në tremujorin e fundit. Nivele të larta të Hormoni në gratë pas lindjes reduktohet, por mbetet e lartë gjatë laktacionit, dhe nganjëherë për disa vite më shumë.
Nëse norma e rritur Hormoni në gratë pa arsye të dukshme, ajo duhet alarmin. Mëso se çfarë ju duhet të shihni një mjek dhe për të marrë testet e nevojshme për të ndihmuar në simptomat e niveleve të larta të Hormoni në gratë:


 • shtim në peshë e pashpjegueshme;

 • një rritje të mprehtë në oreksit;

 • shkarkimin nga zemrat kur presion;

 • gjëndër tiroide zgjeruar për asnjë arsye të dukshme;

 • Ndërprerja ose parregullsi menstruale.


 • Hormoni ngritur në gratë - shkaqet dhe pasojat


  Arsyet që femrat e rritura Hormoni mund të qëndrojnë në ushtrimin e tepruar dhe të zgjatur. Kjo vlen jo vetëm ushtrime të zgjedhura në mënyrë korrekte në palestër, por në ngritje peshat dhe kryerjen e "punë mashkullor". Hormon mund të rritet për shkak të rrobave të varfër që stimulon nipples apo zemrat akuza. Gjithashtu nivelet më Hormoni mund të ndikojë masazh qafe. Trupat tanë dhe trupi dërguar një sinjal në tru, dhe ai, sipas kësaj "të disponuar" në "mbretërinë hormonal."

  Pse ngritur Hormoni në gratë, mjeku do të përcaktojë më pas duke folur me të, dhe pas diagnozës. Por mos prisni diagnozën. Ne duhet të zgjedhin të brendshme të cilësisë, nuk heqë objekteve të rënda, për të shmangur situata të vështira, të jenë të kujdesshëm të marrë ilaçe vetë dhe procedurat.
  Pasojat mund të jenë sëmundje e tmerrshme. Hormoni në sasi të mëdha të çon në humbje të shikimit, kujtesës dëmtuar dhe gjumit, depresioni, paaftësisë, mastitit, osteoporozën, shumë probleme të tjera të rënda deri në kancerin e gjirit ose të organeve të tjera të rëndësishme femra.

  Parandalimi dhe trajtimi
  Pasi mjeku diagnozat Hormoni hormon është ngritur në gratë nevojë urgjente për të filluar trajtimin. Zakonisht përshkruajnë Bromocriptine drogës dhe ilaçe të ngjashme. Dhe, edhe pse çështja Hormoni ngritur në femra, gjëja kryesore - koha për të filluar trajtimin. Edhe pse shkaku, natyrisht, duhet të eliminohen.
  Për të marrë shpëtoj veten nga problemet e panevojshme duhet periodikisht të testohen për hormonet, pavarësisht e lindjes, ose ju nuk keni. Gjaku në përkufizimin e rekomanduar për të marrë një hormon në mëngjes në një stomak bosh, në pjesën tjetër. Procedura kryhet në fazën e parë dhe të dytë të ciklit menstrual, gjithashtu duhet vidyazykatysya e seksit ditë para se të marrë gjak.

  Shëndetin e grave - është shumë e rëndësishme. Ky është themeli i familjes, marrëdhëniet e mira me gjysmën tjetër janë fëmijët, të pranishëm tuaj të lumtur dhe të ardhmen. Ruajtja trupin tuaj, dëgjoni atë dhe të ndihmojë atë të mos zbresë - shumë e thjeshtë. Ne nuk duhet të kenë frikë nga mjekët dhe jo devijim lënë pas dore dhe sëmundje.