Dhëmb i lig
Çka e shkakton shkatërrimin e dhëmbit?


Efekti i kombinuar i baktereve dhe ushqime me sheqer çon në prishjen e dhëmbëve. Substancë e ëmbël ngjitet formon një shtresë në sipërfaqen e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve. Bakteret përpunuara me sheqer nga ushqimi dhe për të prodhuar acide se më shumë se 20 minuta pasi të hahet smalt dhëmb dëme. Me kalimin e kohës, shtresa mbrojtëse e dhëmbit është shkatërruar plotësisht dhe dëmtim të indeve të brendshme fillon - zgavër formë (karies).
Më të prirur për të dëmtuar dhëmbët janë individët të cilët:A nuk lajnë dhëmbët e tyre dy herë në ditë, në mëngjes dhe para gjumit.


Mos e pastroni hapësirat ndërdhëmbësh me fije të veçantë
Pini shumë ëmbëlsirat. Sheqeri është më në gojë, bakteret më të acidit mund të sintetizojë më shumë dëme. Ëmbël, ushqime ngjitet sheqeri pasura, të tilla si rrush, drithëra të ëmbëlsuar, ëmbëlsira, karamel dhe butterscotch shkaktojnë dëme më.Mungesa e fluorit në ujin e pijshëm gjithashtu nxit prishjen e dhëmbëve.
Një person mund të transmetojë bakteret që shkaktojnë dëmtimin e dhëmbëve, fëmijën tuaj. Ky infeksion ndodh duke ndarë takëm. Pështymë përmban mikroorganizma mbetet në pirun ose lugë. Ndonjëherë infeksioni ndodh gjatë puthjes. Higjiena për të parandaluar prishjen e dhëmbëve mësuar ndoshta familja rregullat kujdesin dentar.
Pse prishjen e dukshme e dhëmbëve?


Dëmtimi i dhëmb bën vetë ndihet e gjatë deri në zgavrën është formuar ose jo të filluar ndezjen. Simptomat e mundshme përfshijnë:Dhimbje dhëmbi - simptomë më e zakonshme. Infeksioni ose acarim të tul është manifestuar zakonisht dhënat simptomë.
Fryma e keqe dhe një shije të çuditshme në gojë.
Njolla të bardha, gri, kafe apo të zezë në dhëmbë.
Humbja e ndjeshmërisë.
Shkatërrimi i dhëmbit ose butësi për të bërë presion në dhëmb.Dhimbja mund të përforcohet kur:
përdorin ëmbël.
nga ushqimi ftohtë apo të nxehtë dhe pije të ftohtë apo të nxehtë, lëngjeve acidike (lëng agrume)
kur përtypet ushqimin apo çamçakëz.
Thithja e ajrit të ftohtë.
kur brushing dhëmbët.Dëmtimi i rëndë dhëmb mund të çojë në formimin e një zgavër të mbushur me qelb (abscess) në kockë në bazë të dhëmbit. Simptomat abscesi:Rritja temperaturën e trupit.
Ënjtje të gjëndrave.
Ënjtje nofulla.
Një dhimbje të thellë të ngrirë.

Pasi nuk është shkatërrimi?


Dëmtimi i dhëmbëve mund të zgjasë muaj ose edhe vite derisa zgavër është formuar.

Procesi i shkatërrimit, kur bakteret në dhëmbët fillojnë të përpunojë sheqerin nga ushqimi dhe të fshehtë acid. Rreth 20-30 minuta pas ngrënies rrit prodhimin e acidit nga mikroorganizmave, duke çuar në shkatërrimin e ngurta minerale shtresë mbrojtëse e dhëmbëve. Zgavrën ndodh më vonë, kur e indeve të dëmtuara brenda dhëmbit.
Dhëmb ka një shtresë e jashtme (smalt), të ndërmjetëm (dentine) dhe Qendra (tul). Sa më shumë të ndikojnë në karies, dëmin më të rënda.Kur frakturë të vogël, zona e dëmit është i vogël dhe nuk depërtojnë nëpër shtresën e jashtme. Ky proces shpesh mund të ndalet me anë të kujdesit të duhur dhe ndikimin e fluoride në zyrën e një dentisti.

Me shkatërrimin e mëtejshëm të zgavrën e formuar. Në mënyrë për të ndaluar këtë proces, ju keni nevojë për nënshkrimin.
Nëse frakturë ka arritur tul shumë gjasa nuk do të jetë në gjendje për të ruajtur dhëmbin, si në këtë shtresë janë nervat dhe enët e gjakut që ushqejnë atë. Në rastin e nekrozë të abscesit dhëmbit mund të formojnë në kockave nofulla, ku rrënjët.Çfarë bartë zgavrën me dallohen:Vrima dhe të çara, të cilat përparuar në grooves thellë apo pasazhe të formuara në sipërfaqe përtypet dhe kusatelnoy mbrapa dhëmbët.

Dëmtimit të dhëmbëve me një sipërfaqe e lëmuar që shfaqen në njërën anë të dhëmbit, nganjëherë në mes të dhëmbëve.
Zgavër bukë, të cilat janë në rrënjë e dhëmbit dhe mund të vazhdojë nën mishrat. Ky lloj thyerje ndodh shumë më pak shpesh, por më shumë dëmtojnë tul.
Kontrolloni apo zgavër e mesme e formuar në vend të lezioneve të mëparshme shërohet karies.Prishjen e dhëmbëve patrajtuar mund të kontribuojë në zhvillimin e problemeve më të rënda, duke përfshirë sëmundjet e mishit të dhëmbëve.
Pështymë njeriut ndihmon për të parandaluar prishjen e dhëmbëve, larë bakteret ngjitet dhe të ëmbël podkarmlyvayuschuyu ushqim. Minerale pështymë ndihmon riparimin smalt.Çfarë rrit rrezikun e prishjen e dhëmbëve?


Ka shumë faktorë të rrezikut që ndikojnë në gjasat e dëmtimit të dhëmbëve.
Faktorët e rrezikut që ju mund të kontrollit të përfshijnë:Kujdesi DentarNëse njerëzit nuk e pastruar dhëmbët e tyre rregullisht, ka një bakterie pllakë. Brushing dhëmbët e tyre dy herë në ditë me një furçë dhe një herë, duke përdorur fije të veçantë, ju pastruar sipërfaqen e sipërme të dhëmbëve në anët, në mes tyre dhe mishrat.
Vizita parregullt dentare rrit yyazytsirnist e pllakatë. Brushat e dhëmbëve dhe shtresa të dhënave të gurit, jep dhëmbët një "jetë të re". Vizitat e rregullta tek dentisti, jo vetëm të parandaluar prishjen e dhëmbëve, por edhe të sigurojë një mundësi për të diagnostikuar problemet në fillim, kur ata lehtë mund të trajtojë.

Ushqimi ushqime të pasura me sheqerna dhe karbohidratet të tjera (pasta, drithëra, makarona, bukë). Bakteret ushqehen me këtë produkt, e cila është arsyeja pse dhëmbët më shumë nga ky ushqimi, aq më shpejt shkatërruara.
Mungesa e fluorit. Ky element gjurmë lejon për të parandaluar prishjen e dhëmbëve, sepse rrit rezistencën e smalt dhëmbit ndaj acideve. Nëse uji i konsumuar nivele të ulëta të fluoride, ju duhet të përdorni pastë dhëmbësh, këtë minerale të pasura. Ajo gjithashtu duhet të diskutojë çështjen me dentistin.
Aktiv ose pasiv smokeless pirja e duhanit

Alkooli.Faktorët e rrezikut që nuk mund të kontrollohen të përfshijnë:Sindromi goja e thatë (Xerostomia) dhe Sindromi Sjogren. Të dyja këto sëmundje janë të prodhimit të ndryshme Pengesë pështymë, e cila nga ana e ndihmon për të pastruar dhëmbët nga mbeturinat e ushqimit dhe të mbrojtur nga efektet e dëmshme të sheqerna. Njerëzit e moshuar shpesh vuajnë nga goja e thatë, prishjen e dhëmbëve është përshpejtuar për shkak të mungesës së pështymë. Shumë droga, duke përfshirë OTC, duke shkaktuar gojën e përkohshëm të thatë (Protivoprostudnye nga tensioni i lartë kundër depresionit).

Të lidhura me moshën ndryshime. Të rinjtë dhëmbët e të cilëve vazhdojnë të rriten në rrezik më të madh të shkatërrimit të smalt dhe dentin. Ky funksion është i lidhur me kripësi të ulët dhëmbë të rinj, duke i bërë ata më të ndjeshëm ndaj efektet e dëmshme të acidit. Në të moshuarit shpesh kanë sëmundje çamçakëz, e cila rrit pamjen yyazytsirnist e dëmtimit të dhëmbëve në rrënjët.
Sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes, të tilla si rinitit alergjike, shkakton frymë përmes gojës. Kalimin e ajrit në këtë mënyrë dries gojën, e cila redukton efektin mbrojtës të pështymës.

Disa lloje të baktereve në dhëmbë më agresiv se të tjerët.
Diabetes. Pacientët me diabet ndryshojnë dobësuar sistemin imunitar, nxit prishjen e dhëmbëve.
Përdorimi i barnave që përmbajnë sheqer, ushqyer bakteret. Ajo është gjithmonë e mundur që të përdorin drogë pa sheqer.Faktorët që rrisin rrezikun e prishjen e dhëmbëve në foshnje dhe fëmijë të vegjël përfshijnë:Shkuarja në shtrat me një shishe (mbushur me lëng, përzierje qumësht) në gojë. Sheqerit në këto pije janë ushqim për bakteret që shkaktojnë prishjen e dhëmbëve (shishe kariesi fëmijë).

Ndarja e objekteve tryezë. Foshnja nuk është në trupin e baktereve që shkaktojnë prishjen e dhëmbëve në lindje. Megjithatë, sipas infeksionit ndodh kur mikroorganizmave të lehtë ndarjen e sende të takëm. Pështymë nga goja e prindërve, së bashku me bakteret që shkaktojnë prishjen e dhëmbëve, bien në një lugë, për shembull. Më vonë, kur fëmija është duke përdorur këtë takëm, ka një fëmijë infeksion dhëmb Oral. Ju mund të parandalojë zhvillimin e kariesit duke i mësuar gjithë anëtarët e familjes aftësitë e duhura higjienike.

Ekspozimi ndaj tymit të duhanit. Pirja pasive e duhanit nxit prishjen e dhëmbëve tek fëmijët.

Kur të shihni një mjek?


Është e nevojshme për të bërë një inspektim te dentisti në rastet e mëposhtme:Nëse ju jeni një dentist për më shumë se 6 muaj.
Ne rastin e dhëmbi. Ndonjëherë dhimbja shkon larg me kalimin e kohës, por shkatërrimi i dhëmbit vazhdon. Dhimbje të qëndrueshme të rënda tregon një dëmtim serioz që mund të çojë në humbjen e dhëmbit.
Nëse keni ënjtje të zonës çamçakëz përreth dhëmbit të pacientit. Kjo shprehje mund të tregojë shkatërrimin serioz dhe ndërlikimet e mundshme të tilla si absces.


A mos presin përmirësim?


Kjo qasje do të thotë se në rast të sëmundjeve të njeriut, ndërsa duke pritur, dhe në qoftë se nuk bëhet më mirë, kërkoni ndihmë. Kur hyrë në dentisti, së bashku me vendimin tuaj Doktor në mjekim të mëtejshëm.
Duke pritur papranueshme për dhimbje dhëmbi. Edhe në qoftë se dhimbja ka kaluar - duhet të kontaktojnë një dentisti për të parandaluar shkatërrimin e mëtejshëm të dhëmbit.


Çfarë hulumtime është e nevojshme në kariesit?


Duke vizituar dentisti për shkak të problemeve me mjekun e dhëmbëve:
Detajuar Pyetni për simptomat, problemet shëndetësore mjekësore dhe dentare të kujdesit oral (historisë mjekësore dhe dentare).
Kanë një vështrim në dhëmbë duke përdorur një pasqyra të veçanta vend dhe një instrument të vogël. Vëmendje e veçantë do t'i kushtohet zonave me ngjyrë të ndryshuar dhe me probleme të dukshme.
Cakto radiografi, nëse e konsideron të nevojshme (karies dyshuar në mungesë të shenjave të dukshme të shkatërrimit).

Diagnoza e hershme


Ekzaminimi parandalues ​​dentar çdo gjashtë muaj ndihmon mjeku identifikojnë shenjat e hershme të prishjen e dhëmbëve dhe për të parandaluar dëme serioze. Disa pacientë mund të jenë të përshkruara vizita më të shpeshta të dhëmbëve, në varësi të gjendjes së dhe mishrat e dhëmbëve.Lexo më: trajtimin dhe parandalimin e prishjen e dhëmbëve në fëmijët dhe të rriturit