Djegia gojën


Ndjesi djegie në gojë simptomë të pakëndshme që mund të ndodhë në çdo person, pavarësisht nga mosha dhe gjendja shëndetësore. Çfarë lidhur këtë fenomen, si dhe të shpëtoj prej tij, vështrojnë.
Shenjat shoqëruese e djegies në gojë
Ndjesi djegie në gojë dhe fyt, në sipërfaqen e brendshme të faqeve, shije, gjuha gjithashtu mund të përhapet në sipërfaqe të buzëve. Disa pacientë thonë se siklet më e theksuar gjatë natës dhe gjatë ditës në mëngjes është e moderuar, ndërsa të tjerët të ndjehen vetëm një ndjesi djegie në gojë pasi të hahet.


Djegia në gojë mund të jetë i vazhdueshëm ose periodik, të zgjasë një kohë të gjatë. Nganjëherë kjo ndjenjë është e shoqëruar nga simptomat e mëposhtme:

 • thatësi në gojë;

 • mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në gojë ose në majë të gjuhës tuaj;

 • prania e metalike apo shije e hidhur;

 • Shkelja e jargëzim;

 • ndryshojnë në shije.


 • Shkakton ndjesi djegie në gojë


  Kjo simptomë mund të jetë i lidhur me simptomat e natyrë ose fiziologjik tregojnë ndonjë sëmundje. Këtu janë shkaqet e mundshme të këtij fenomeni:


 • Disavantazhi në trupin e vitaminave B (sidomos acid folik, zink, hekur - mungesa e këtyre substancave mund të manifestohet me simptome.

 • Humbja e gjëndrave të pështymës të shkaktuara nga sëmundje të tilla si pezmatim nervi dypalësh fytyrës nervore, diabet, anemi dëmshëm, tuberkulozi pulmonar, sëmundje Graves, etj

 • Lezione fungale të zgavrën me gojë (candidiasis) - siklet në gojë në këtë rast intensifikohet kur ngrënë ushqime me erëza dhe acid.

 • Stomatit aftoz - inflamacion i mukozës së gojës. Djegia gojën rrit gjatë ngrënies.

 • Ndryshimet hormonale në menopauzë mund të shkaktojnë një ndjesi djegie në gojë.

 • Një reaksion alergjik ndaj ilaçeve të caktuara, higjienës orale, dhe kështu me radhë. D.

 • Shkeljet e traktit gastrointestinal ose mëlçisë.

 • Djegiet termike ose kimike të gojës.

 • Acarim nga protezat.


 • Getting shpëtoj e urth në gojë?


  Për të hequr qafe të këtij fenomeni, duhet të konsultoheni me një mjek për të përcaktuar shkakun. Ndoshta kjo do të duhet t'i nënshtrohet një sërë laboratorike dhe instrumentale studimeve. Pas diagnostikimit do të caktohet trajtimin e duhur.

  Nëse ju të mbuluar një ndjesi djegie të fortë në gojë, por nuk është e mundur në të ardhmen e afërt për të parë një mjek, ju mund të përpiqet për të shpëtoj prej tij vetë. Për këtë duhet të shpëlarje gojën me një zgjidhje të sode buke ose bimor (kamomil, i urtë, Calendula dhe etj).