Lartë Kolesteroli - Shkaqet


Kolesterol quajtur substance yndyrë-like që është pjesë e membranës së çdo qelize e trupit te njeriut. Në mëlçi, i formuar rreth 80% të kolesterolit, pjesa e mbetur 20% vjen përmes konsum tonë ushqime. Kolesterol normal siguron shëndet të mirë dhe punë të qëndrueshme e më të madhe të sistemeve.

Shkaqet kryesore të kolesterolit të lartëShkaku më i zakonshëm i kolesterolit në rritje te femrat është dietë e varfër. Në këtë rast, një grua përdor ushqime shumë shumë yndyrore me origjinë shtazore, duke përfshirë produktet e mishit apo enët e bëra me shtimin e derri yndyrë. Produktet kryesore që përmbajnë një shumë të kolesterolit duhet të përfshijë:


 • mëlçisë, truri, veshkat;

 • derri;

 • vezët (sidomos vezë e verdhë veze);

 • Ushqim deti (karkaleca, peshk, oysters);

 • vaj gjalpë;

 • produktet e qumështit me përmbajtje të lartë yndyrë (sidomos krem).


 • Kequshqyerja mund të jetë gjithashtu një shkak i caktuar tepërt në peshë. Kjo sëmundje shpesh zhvillon me rritjen e nivelit të kolesterolit. Përkeqësimit të situatës është prania e zakone të këqija: pirja e duhanit dhe alkoolit, të cilat pengojnë të mëlçisë, duke e bërë atë të paaftë për të caktojë normën e kërkuar të kolesterolit. Rezultati është një rritje në nivelet e kolesterolit.

  Përveç kësaj, vetë produktet që i japin trupit dhjamin shtesë, mëlçisë duhet të prodhojë përpunimin shtesë kolesterolit e ushqime të pasura në yndyrna. Kjo është veçanërisht e vërtetë e palme kokosit dhe vaj, që është e dëmshme për trupin. Nutritionists rekomandojmë që të përmbahen nga përdorimi i tij, pasi këto produkte janë të rëndë për tretje, dhe përdorimi i tyre i tepruar mund të çojë jo vetëm për probleme me ezofag, por edhe për sëmundjet e organeve të tjera. Shpesh kjo është të ushqyerit e dobët mund të çojë në rritjen e kolesterolit gjatë shtatzënisë. Prandaj, gratë shtatzëna duhet të vidyazykatysya nga ushqimet e shijshme dhe të shpejtë, si dhe konsumi i tepërt i yndyrave dhe aditivëve të ushqimit të ndryshme mund të shkaktojë rritje të kolesterolit, densitet të ulët, dmth triglycerides.

  Kolesteroli dhe ritmin e jetës
  Gjithashtu shkaktojnë nivele të ulëta të kolesterolit "të mirë" dhe rritjen e niveleve të triglicerideve të vërejtura në gratë që marrin pak stërvitje. Kjo vlen jo vetëm përtace, por edhe punëtorët e zyrës apo ata që janë të detyruar të kalojnë shumë kohë në një pozicion. Ekspertët gjetën se kolesterolit dhe triglicerideve nivelet më normale vërejtur në vrapues të distancave të gjata. Kjo është arsyeja pse mjekët rekomandojnë për të kandiduar në mëngjes të paktën dy apo tre herë në javë. Running mund të zëvendësohet plotësimin e përditshme, e cila mund të bëhet në mëngjes ose gjatë ditës. 20 minuta e ushtrimit të butë mund të ju mbrojnë nga shumë sëmundje, duke përfshirë rritjen e niveleve të kolesterolit.

  Pse ngritur nivelin e kolesterolit në gratë?


  Përgjigja më e zakonshme për këtë pyetje është një sëmundje, si një fazë, dhe një gjendje kronike. Sëmundje të tilla përfshijnë:

 • Hypothyroidism (emri është një sindrom i lidhur me mungesën e hormoneve tiroide);

 • Diabetes II-lloj;

 • sëmundje të ndryshme veshkave;

 • sindromen policistike te vezoreve.


 • Këto sëmundje mund të shkaktojë një rritje të kolesterolit, kështu që për këtë sëmundje duhet të monitorojë nivelin e kolesterolit në një pacient.

  Pse të lartë kolesteroli në gratë ligët?


  Mjaft të rralla në rritje e kolesterolit për shkak të trashëgimisë. Çdo vit, mjekët gjithnjë e më shumë vërtetohet se gjenetika gjithashtu mund të shkaktojë. Ky faktor i sëmundjes është përgjigja për pyetjen. Besohet se pronari i një imunitet të pakta figura nga kjo sëmundje, por kjo nuk është e vërtetë. Zakone të këqija edhe bukuritë mund të shkaktojë zhvillimin e shumë sëmundjeve. Prandaj, pavarësisht nga forma e tyre e shikojnë dietën e tyre dhe mënyrën e jetesës, në mënyrë që të shmangen problemet me kolesterol.