Mbajtja e bilancit acid-bazë në normën e


Siç e dini, organet tona janë 70% ujë, me këtë ne mund të konkludojmë se uji - është një nga komponentët më të rëndësishëm të trupit të njeriut. Ruajtur ekuilibrin acid-bazë në normale shumë e rëndësishme për njerëzit sepse çekuilibër mund të shkaktojë shumë sëmundje. Bilanci acid-bazë (pH) quhet tregues hidrogjen. Pse është pH? Kjo letra e parë e letrave të fjalëve hydrogeni potentia, që e përkthyer nga latinishtja do të thotë "fuqia e hidrogjenit" ose pondus hydrogenii - «peshën e hidrogjenit". Pra, ajo që formon dhe ajo që përcakton vlerën e pH? Ngarkuar pozitivisht joneve te formuar ne mjedis acid te trupit te njeriut, dhe ngarkuar negativisht - in ana alkaline. Një vlerë e indeksit varet nga raporti i joneve të ngarkuara pozitivisht dhe të ngarkuara negativisht.


Për të shmangur pasoja të padëshirueshme të rëndësishme për të marrë masat e nevojshme për të sjellë ekuilibrin acid-bazë të normale në zbulimin e parë e shkeljeve pH.

Identifikimi ndihmë tuaj testin e pH të veçantë - strips apo analiza.


PH Skema: 0 14
Me skemë nënkupton që norma është pH e barabartë me 60-70 njësi.

PH më e rrezikshme është 55. Në këtë pH pesë herë më aktive të fillojnë të shumohen Trichomonas, zbrisni në konglomerate, duke shkaktuar tumore kanceroze.


Acidosis - prevalenca mjedis acid në trup

Me një trup të tillë shkelje vështirë thith kalcium, kalium, natrium, magnez. Mungesa e këtyre mineraleve ndikon fuqishëm shtetin e organet vitale. Sëmundjet e sistemit kardiovaskular, veshkat, fshikëz, shtim në peshë, diabet, formimin e gurëve, imuniteti i ulët, osteoporozën, dhimbje të përbashkët, dhimbje të muskujve, dobësi - të gjithë mund të jetë rezultat i acidosis.

Mjedisi acid është e rrezikshme për shkak se trupi i keq i keq metabolizes oksigjen, për shkak të këtij presioni galopant, dhimbje në zemër atje. Jodi është gjithashtu pothuajse zhytur, dhe si rezultat - sëmundje tiroide. Nëse ka thithjen e dobët e mangësi hekuri anemi.


Simptomet e acidosis, tension të lartë, gulçim, postures sytë rrethit, pagjumësi, edemë.

Alkalosis - rritur përmbajtjen e alkali në trup

Tretet dobët jo vetëm minerale, por edhe ngadalëson procesin e tretjes. Kjo lehtëson depërtimin e toksinave në gjak nga trakti gastrointestinal. Alkaline ngritur mjaft e vështirë për të sjellë përsëri në normale. Sëmundjet e lëkurës, mëlçisë, fryma e keqe, erë të keqe nga trupi, në shfaqjen e parazitëve, alergji, kapsllëk dhe probleme të tjera të zorrëve, rëndim të sëmundjeve kronike - ndoshta për shkak të përqendrimit të lartë të alkali në trup.


Trupi normalisht do të thithin minerale dhe substanca të tjera të dobishme vetëm në ruajtjen e nivelit acid-alkaline është normale. Për shembull, jod zhytur siç duhet në qoftë se pH varion 63-66 dhe hekur - pH 60-70.

Alkalosis mund të përcaktohet nga kriteret e mëposhtme: pulsin e rrallë, sapun frymë, performancës reduktuar, presionit të ulët të gjakut, dëmtim kujtesës.

Pra, ju e dini nivelin tuaj pH, vendosi në mjedis mbizotëruese në trupin tonë tuned për trajtim. Hapi i parë është për të pastruar zorrës së trashë. Kjo mund të bëhet në mënyrë tradicionale - duke përdorur klizmë, por ata që janë të kundërindikuar për enemas përdorimit mund të bëjë mjete popullore. Pastaj ju duhet të përshtateni dietën tuaj, në varësi të asaj që ne kemi nevojë - oksidohet ose oschelachyvatsya.


Treat acidosis, dmth reduktuar aciditetit, ju duhet të përdorni produkte që oschelachyvayut mjedis të brendshëm: limon, lëng limoni, qepë, xhenxhefil, hudhër, majdanoz, lëngje ulliri pak perime, rrush, rrush, mollë, çaj jeshil, çaj bimor, selino, mjaltë, banane, portokall, pineapples, luleshtrydhe, domate, karrota, ullinj, bizele, qumësht dhie.

Ndryshket mjedisi i brendshëm do të përdorim: Kastrati, kumbulla të thara, arra, makarona, mish lope, mish derri, birrë, kafe, mish pule, oriz, hikërror, patate, kungull, sheqer dhe fasule.


Edhe në qoftë se një person është i shëndetshëm, dietë ditore duhet të përbëhet nga jo më pak se 75-80% e produkteve oschelachivayuschih trupit. Ushqyerit të pacientit duhet të përfshijë 90% e produkteve të oschelachivayuschih, si dhe vitamina dhe minerale të dobishme.

Me shkrim mund të bëjë një përfundim të thjeshtë: të mbajë pH e saj - jo marrëzi, është shumë, shumë e rëndësishme! Shumë shpesh ne nuk e di edhe atë që shkakton sëmundje të caktuara dhe kurë nuk është ajo që ne kemi nevojë. Dhe çdo gjë është shumë më e thjeshtë se sa duket mjaft e thjeshtë për të rregulluar nivelin tuaj acid-alkaline dhe shumë sëmundje do të na anashkalojë nga.