Pyelonephritis simptomat dhe trajtimi


Pyelonephritis - shpesh sëmundje që prek veshkat. Kjo është një sëmundje infektive që prek kryesisht tas dhe materiale cortical. Sëmundjet kanë tendencë për të fluturuar, si dhe të rriturit. Megjithatë, pyelonephritis shpesh gjenden tek fëmijët deri në 7 vjet. Kjo është për shkak të sistemit të veçantë strukturën mochevыvodytelnoy në fëmijë. Gratë në grupmoshës prej 18 deri në 30 vjet është një rrezik i madh për të, sidomos gjatë shtatzënisë. Njerëz të moshuar me sistemet imun të dobësuar janë gjithashtu në rrezik për sëmundje. Inflamim mund të shkaktojë ndonjë mikroorganizmave banues në njerëz. Agjentët më të zakonshme dëshirore e pielonefrit është Staphylococcus, Enterococcus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa. Në mënyrë tipike, agjenti hyn veshkave nga burimi i infeksionit, ata mund të vlim dhëmbin karies, proceseve të ndryshme inflamatore në organet gjenitale dhe të sistemit urinar. Megjithatë, infeksioni nuk është duke u mjaftueshme për sëmundje, faktorë që lidhen duhet shkelje rrjedhjen e urinës dhe limfatike dëmtohet dhe e qarkullimit të gjakut në të.


Simptomet e pielonefritManifestimi i sëmundjes shpesh fillon papritmas. Kur simptomat duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore. Simptomet e pielonefrit janë:

 • Befas u bë një dhimbje prapa shpesh me vetëm një dorë. Në mënyrë tipike, dhimbja është e shurdhër në natyrë, megjithatë, intensiteti mund të jetë shkallë të ndryshme;

 • Ngritja e temperaturës për 39-400 C, edhe pse statistikisht kjo simptomë duket vetëm në 20% të pacientëve;

 • Ka periudhave të shkurtra të shpeshta të përzier dhe të vjella;

 • Dobësia e përhershme;

 • Ndryshimi i statusit të lëkurës, ata bëhen shumë të thatë;

 • Shkelje flagrante urinës transparente;

 • Në fazat e mëvonshme pacienti vërejtur aromë aceton në gojë.


 • Pyelonephritis LEVIZUR, shpesh çon në format kronike të sëmundjes, e cila ka të bëjë me shumë më e vështirë. Prandaj, diagnoza në kohë e pyelonephritis në shumicën e rasteve plotësisht të kuruar sëmundje. Por në qoftë se koha nuk fillon trajtimin dhe të fillojnë sëmundje - një sëmundje progresive që çojnë në sepsë, dhe shpresojnë për një rezultat të favorshëm nuk do.

  Trajtim  Në mënyrë tipike, trajtimi i sëmundjes përfshin antibiotikët për 2-3 javë për të përfunduar zhdukjen e infeksionit urines. Nëse pacienti ka një sëmundje akute, trajtimi bëhet në spital nën mbikëqyrje mjekësore. Raste nuk rralla, ku trajtimi i mjekësisë pyelonephritis është e pafuqishme, dhe pastaj vjen në mjekësinë popullore ndihma.

  Mjete popullore Trajtimi


  Para së gjithash, për disa kohë është e nevojshme për të ndjekur një dietë. Përjashtojnë nga ushqimi me erëza, tymosur, enët kripura. Në qoftë se një rezultat pozitiv, trajtimi duhet të fillojë duke marrë infuzione të bimëve për të ndihmuar përshpejtimin spastrim trupin e toksinave, si dhe për heqjen e dehjes. Për të hequr procesin e inflamacion në veshka duhet të marrë ekstrakte të këtyre bimëve: elderberry, plep, thupër dhe shelg. Phyto ndihmuar të heqin qafe e dhimbjes dhe të mbajë anti-inflamator, antibacterial dhe efekt tonik në trup si një e tërë. Komponentët kryesorë të këtij çaj bimor duhet të jetë: shelg, raspberries, meadowsweet, plak, celandine, lë thupër, rodhe, barishte shelg, kamomil, luleradhiqe, tsetrariya dhe Kastrati. Një ndihmë e madhe dhe të paçmuar në trajtimin bashkëngjitni produkteve të bletëve: Propolisi, pluhur polen, pelte mbretërore dhe bleta polen. Për të pastruar veshkat dhe sistemin urinar duhet të marrë bimë të tilla si boronicë, thupër, horsetail, bearberry, ostudnyk dhe mosmarrëveshjet.

  Duke përdorur ilaçe të shënuara për trajtimin e pielonefrit, së bashku me vëzhgimin nga një mjek, ju mund të arrijë një inflamacion kurë në trup. Ju duhet të dini se trajtimi i çdo sëmundje është kryesisht i varur në përgjegjësinë e pacientit. Qëndrim aktiv, qëndrim pozitiv dhe disiplina të ndihmojë një shërim të shpejtë.