Pleurit - trajtim


Sipërfaqja e gjoks dhe mushkëritë janë të mbuluara me një cipë të hollë të quajtur pleurë, e cila është e lidhur me gjethe. Nën ndikimin e proceseve të ndryshme në trup, ata mund të ndez, duke shkaktuar efuzioni - Trajtimi i sëmundjes është e komplikuar nga fakti se ajo rrallë ndodh vetëm, duke qenë rezultat i dëmtimit të tjera të sistemit të frymëmarrjes.
Sëmundje Llojet
Trajtimi i pleurit mushkërive varet nga arsyet që e ka shkaktuar atë, dhe lloji i sëmundjes. Ka disa forma të sëmundjes:


 • fibrinës pleurit (e thatë);

 • pleurit purulent;

 • exudative (vыpotnыy) pleurit.


 • Në mesin e grupit të dytë të varieteteve të veçonim sëmundje lloj encysted, pasi kjo rrjedhje është më e rrezikshme për shkak të sasi të madhe të akumulimit fluide në pjesën e poshtme të pleural, si dhe shumë shtesa patologjike petals. Membrana i lëngshëm duke modifikuar në mënyrë të konsiderueshme, ajo bëhet më e vështirë, inatosur, e cila nga ana çon në dështim të frymëmarrjes dhe empyema pulmonare.

  Trajtimi i pleurit në shtëpi


  Vini re se në mënyrë të pavarur të angazhohen në terapi të kësaj sëmundjeje mund të jetë vetëm me forma të buta dhe në kombinim me medikamente tradicionale.
  Trajtimi i mjeteve juridike popullore pleurit mushkërive
  Aloe:

 • Aloe freskët lë larë, pastruar e spines, bluaj.

 • Llokoçis përzierje në 300 g sasi me të njëjtin numër e mjaltë dhe 250 gram yndyrë baldosa.

 • Përbërësit vënë në furrë (200 gradë), piqem për rreth 20 minuta.

 • Lëngshme mjekësi Strain drenazhuar në një gotë të pastër.

 • Prano default do të thotë një filxhan tretë tri herë në ditë gjysmë ore pasi të hahet.


 • Rrepkë:

 • Muzik peeled rrënjë rrepkë e zezë, shtrydh lëng.

 • Mix mjaltë të lëngshme në të njëjtin raport.

 • Pirja e kuruar 15 ml 3 herë në ditë, pavarësisht se kur ishte vakt fundit.


 • Onions:

 • Gjysma një kilogram qepë (llambë) të qarta dhe të grimcuar mirë.

 • Raw derdh verë e bardhë e thatë në sasi 700 ml, shtoni të lëngshme mjaltë lule qelqi dhe llokoçis mirë.

 • Kapaciteti i komponentëve të lënë në frigorifer për një javë, herë pas here lëkundje përmbajtjen.

 • Pas përfundimit të afatit për të filtruar të drogës, të marrë 20-25 minuta para ngrënies (duhet të hani 4 herë në ditë).


 • Trajtimi i mjeteve juridike popullore pleurit dëshirueshme për të harmonizuar me mjekun tuaj, si disa recetave mund të jetë i rrezikshëm për sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal.
  Pleurit mushkërive - antibiotikët
  Droga që vrasin bakteret, relevante vetëm në rast të një natyre infektive e sëmundjes primare. Pleurit Trajtimi me antibiotikë është i justifikuar nëse ajo është shkaktuar nga bacileve gungë ose Staphylococcus. Në raste të tjera, droga nonsteroidal anti-inflamator janë emëruar dhe mukolitike steroid. Përveç kësaj, është e dëshirueshme për të marrë vitamina, drogë imunitetit-rritjen.

  Pleurit Encysted siguron trajtim si pacient, pasi ajo kërkon akumulimin periodik evakuimin e lëngjeve në mushkëri. Përveç kësaj, diagnoza është subjekt i rregullimit antibiotik dozë produkteve të vazhdueshme projektuar. Rëndësia e konsiderueshme dhe teknika provuar të efekteve lokale të tilla si lidhurit ngushtë të sternum (pjesët e poshtme), ngrohja pako që promovojnë kollitje, përdorin tretësirë ​​e jodit.
  Masat komplekse terapeutike në pleurit përfshin një dietë me kripë të kufizuara, karbohidratet dhe lëngjeve. Dietë duhet të pasurojë proteina dhe vitamina.