Duodenitis sipërfaqësore


Në nxehtësinë e trazirave të përditshme ne jemi aq të zënë dhe gjëra të rëndësishme të punojnë, që nuk mendojnë për shëndetin e tyre. Suhomyatku rostiçeri në arrati, nuk i kanë ndjekur regjimin e ushqimit të përkohshme, thonë ata, shumë më të gruas. Dhe vjen në shtëpi, ne duam të përgatitur tastier dhe më shumë, të skuqura mish yndyrore, të marrë kripur dhe erëza, dhe mbi pushimet dhe fundjavat çlodhur ndonjëherë duke përdorur alkool. Dhe ndoshta një ditë të kapur veten në faktin se nga mesi i fushës fillon të dhemb stomaku sëmurë dhe të neveritshme, dhe mbi mjeku rezulton se ne kemi zhvilluar duodenitis sipërfaqësore. Plagë është e pakëndshme, dhe në veprimet e duhura ustranyayuschayasya lehtë. Le të shohim se si për ta bërë atë më të mirë, por në të njëjtën kohë të kuptojnë shkaqet dhe simptomat.


Duodenitis sipërfaqësore - Shkaqet dhe simptomat


Pra, ku do të filloni duodenitis proksimal sipërfaqësore, dhe cilat janë simptomat e saj. Që nga fillimi i këtij neni të qartë se shkaku kryesor i inflamacionit në duodenum - është i parregullt dhe i sëmurë dietë, dhe abuzimi i seasonings djegëse, ushqime të kripura dhe alkoolit.
Duke folur për simptomat, karakteristikat kryesore të duodenitis proksimal sipërfaqësore janë si më poshtë:

 • një rritje të mprehtë në temperaturën e përgjithshme e trupit;

 • dobësi dhe lodhje;

 • dhimbje përreth kërthizës dhe stomak dhe të dhimbshme ndjenjat në këto zona, ndërsa ndjenja;

 • manifestime pesimist, dmth nauze dhe vjellje.


 • Nga rruga, dy pikat e fundit shpesh janë të hutuar dhe gastrit sipërfaqësore duodenitis me njëri-tjetrin. Por për fat të mirë në mjekësinë moderne, ka studime të ndryshme që të ndihmojnë të dalluar të ngjashme me simptomat e sëmundjes.

  Sipërfaqësore duodenitis - trajtim


  Në identifikimin e lezione të duodenitis sipërfaqësore duhet të fillojë trajtim të menjëhershëm. Ajo është e mirë në qoftë se ajo është kryer në një spital nën mbikëqyrje të ngushtë mjekësore. Trajtimi është fokale dhe sipërfaqe shpërndarë duodenitis përbëhet prej ilaçeve, dietë dhe fytoterapevtycheskoy pjesë.

  Ilaçet janë të caktuar bazuar në llojin e infeksionit se shkeljes sëmundjen dhe nivelin e aciditetit të traktit gastrointestinal. Në mënyrë tipike, Kompleksi përbëhet nga anti-inflamator, antacid dhe mukozës overlying e stomakut dhe duodenum fondeve.
  Në trajtimin e dietë sipërfaqësore duodenitis është gjithashtu i rëndësishëm. Në dy ditët e para të dietës përjashton të gjitha ushqimet dhe pijet janë të lejuara vetëm ujë. Pastaj për 3-4 javë lejuara për të ngrënë pure supë, të zier ose peshk me avull dhe mish ligët, produktet e qumështit të ulët yndyrë, fruta dhe perime pureed. Plotësisht të përjashtuar me vaj, erëza dhe kripur ushqime, kvas, pijet joalkoolike, kafe dhe alkool. Së bashku me dietë dhe ilaçe është ofruar për të pirë teas me kamomil, yarrow dhe bimëve të tjera anti-inflamator. Kur për të filluar trajtimin menjëherë mundi duodenitis sipërfaqësore mjaft e lehtë, por në qoftë se ju të kujdeset për veten, të rrinë në një dietë, atëherë asgjë nuk do të kuruar.