Plexites sup përbashkët


Plexites sup përbashkët - është një sëmundje inflamatore, në të cilën lezione rrjet nervor formuar kraharorit ulët dhe nerva cervikal kurrizore. Ky rrjet është e vendosur në mes të muskujve, sigurimin e detyrueshëm në qafën e gjoksit. Lezione mund të mbulojë të gjithë pleksus e dhe disa pjesë të saj.

Arsye plexites sup përbashkëtArsye plexites sup të përbashkët mund të jetë jashtëzakonisht e ndryshme:

 • qendrimi në një pozitë të pakëndshme (për shembull, duke fjetur apo duke punuar në një kompjuter), duke rezultuar në një ngjeshje e nervave;

 • zhvendosja e sup përbashkët, klavikul thyerje, ndrydhje apo lëndim në rrënjët qafës së mitrës (traumatike ose post-traumatik plexitis sup përbashkët);

 • hipotermi;

 • sëmundjet ngjitëse (përfshirë virale);

 • Aktiviteti i zgjatur fizik;

 • limfatike nyjet.


 • Gjithashtu, kjo patologji mund të jetë një komplikacion i përdhes ose osteoarthritis gjirit apo shpinë qafës së mitrës. Shpesh, sëmundja ndodh në pacientët me diabet.

  Simptomet e plexites sup përbashkëta


  Simptomë kryesore plexites supe qëndrim të përbashkët dhimbje të fortë. Dhimbja akute është lokalizuar në klavikul rrezatuese dhe te krahut. Dhimbja më intensive ndjerë gjatë natës dhe gjatë lëvizjes (sidomos kur ngriti duart lart ose vendosur atë në kokë).
  Me kalimin e kohës, dhimbja bëhet edhe më e fortë, në mënyrë që njerëzit mund të shkojnë mbi supe prekur. Ka një rënie të ndjeshmërisë së lëkurës, shkeljen e reflekset pjezë. Mpirë dorë, shtohet, reduktohet furçë forcën e muskujve. Në pacientët me aftësi të cenuara motorike gjobë - ajo bëhet e pamundur për ekzaltim dhe sende të mirëmbajtjes në dorë, buttons zastibannya, të hapur bllokohet dhe kështu me radhë N. Në raste të rënda dhe të avancuara të humbjes së mundshme të plotë të ndjesi, pamjen parezë dhe paraliza, duart atrofi të muskujve..

  Plexites Diagnoza sup përbashkët


  Në diagnozën, përveç ekzaminimit neurologjik, metodat diagnostike përdorur mjete:

 • X-rrezet;

 • Ultratinguj;

 • elektroneyromiohrafiya;

 • rezonancë magnetike ose tomography llogaritur.


 • Nëse dyshoni se plexitis sup përbashkët duhet të përjashtohet patologji të tilla si artriti, periarthritis, polyneuritis, nervit shiatik qafës së mitrës, etj

  Si për të trajtuar plexitis supe të përbashkët?


  Nëse vëreni simptomat plexites supe të përbashkët dhe konfirmimin e diagnozës, trajtimi duhet të fillojë menjëherë. Në fillim si terapi iniciuar varet nga rezultati i sëmundjes.

  Masat kryesore terapeutike në kompleks sup përbashkët janë:
  1. Terapia e barnave, të cilat mund të përfshijnë përdorimin e:

 • analgesics;

 • droga anti-inflamatore;

 • ilaçe për t'u shëruar përçueshmëri nervore;

 • droga që përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe të ushqyerit e indeve;

 • antibiotikët (nëse Lezionet bakteriale);

 • droga anticholinesterase (me mosfunksionim motor);

 • vitamina (vitamina B12 B1).


 • 2. Nxehtësia e procedurës:

 • electrophoresis;

 • banjot baltë;

 • parafine fasha.


 • 3. trajtimet Terapia fizike:

 • ultratinguj;

 • cryotherapy;

 • lazer terapi;

 • magnet.


 • 4. masazh, ushtrime terapeutike.
  Me metoda jo-tradicionale të trajtimit të kësaj sëmundjeje është mjaft efektive:

 • hirudotherapy (trajtimi me Leeches);

 • akupunkturë;

 • Homeopati.


 • Menjëherë pas faljen e efekteve akute kur rekomandohet sup kompleks masazh të përbashkët, e cila ka për qëllim të:

 • reduktimin dhe eliminimin e dhimbjes;

 • aktivizimi i gjakut - dhe qarkullimin limfatike;

 • përmirësuar përçueshmëri e mbathje nervore;

 • rivendosur ndjeshmërinë dhe funksionin e muskujve të prekur me dorë.


 • Nëse kjo sëmundje është kryer qafën masazh, duart sup brez në anën e prekur. Të jetë i sigurt teh zonë masazhin mbi - dhe subclavian fossa.