Gamë të plotë të gjimnastikës në osteokondroza e shpinë kraharorit


Osteokondroza - një sëmundje të lidhur me të ngarkesës në të shtyllës kurrizore, në një pozicion vertikal. Kur sëmundja ndikon disqet intervertebroreve që sjell dhimbje te pacientit. Dhe pastaj nevojshme gjimnastikë në osteokondroza. Gjimnastikë terapeutike në osteokondroza duhet të kryhet vetëm pasi pacienti do të jetë një studim të plotë, por si një ushtrim i pavarur ose kryesisht të dëmshme, apo nuk sjell ndonjë rezultat. Terapeutik osteokondroza - një grup projektuar posaçërisht e ushtrimeve që ndihmojnë në trajtimin dhe parandalimin e kësaj sëmundjeje. Baza e këtyre ushtrimeve është parimi i lëvizjeve të thjeshta të trupit. Ky lloj i trajtimit të shpinë u shpik në Kinën e lashtë, në shkolla ku mësimi u kryer bazat e masazh dhe lëvizjes shërimit. Përmes terapisë fizike forcon shpinë. Në këtë rast, sfondi shkon terapi edhe mjekësore. Është thënë se gjatë zhvillimit të shpinë, ajo është e plakjes dhe gradualisht të qarkullimit të gjakut, dhe pastaj ju duhet të lëvizin që do të japë shtyllën kurrizore për të zgjidhur. Parimi kryesor i parandalimin dhe trajtimin e kësaj sëmundjeje me ndihmën e terapisë fizike është për të forcuar muskujt mbrapa. Nëpërmjet ushtrimeve muskujt mbështesin shpinë të fillojnë të zbutur dridhje, ndërsa në këmbë dhe për të parandaluar dëmtime të disqe intervertebral në qoshet e trupit. Ushtrime të tilla nuk pereutomlyayut muskujt.


Në mënyrë për të parandaluar dhimbje të ulët mbrapa, ju duhet të kryejë rekomandimet e nevojshme. Shmangni mobilje shumë të butë. Është e nevojshme për të peshës mollaqe mirëmbahen dhe jo presion në të gjithë shpinë. Prandaj, ju duhet të zgjidhni vende të vështira. Dhe mobilje, të cilat kanë një kohë të gjatë për t'u ulur, duhet të plotësojnë kërkesat e mëposhtme: lartësia karrige duhet të jetë e tillë që këmbët banesë në katin. Vendet nën tryezë duhet të jetë një shumë të mos ketë të bëj këmbët tuaja too. Mundësisht, ata prej kohësh ulet, gatuaj çdo njëzet minuta. Përsëri duhet të jetë e shtyrë fort në një karrige. Thjesht duan të ulen, pak tilting kokën e tij për muskujt nuk janë të tendosura. Nëse ju duhet të kalojnë kohë pas timonit, pastaj rri e stresit. Para TV në një pozicion jo të mirë të ulen, ajo duhet të ndryshohet. Ju nuk duhet të harrojmë pozitën në këmbë, sepse në këtë pozitë shpinë është një peshë e rëndë, sidomos në mesit. Prandaj, në qoftë se ju keni për të qëndruar në detyrë, ajo është e mirë për të ndryshuar pozicionin çdo pesëmbëdhjetë minuta, ndërsa duke e bazuar atë në një, pastaj këmbën tjetër. Nuk ndërhyjnë me këmbë, lëvizja është. Kur hekurosje, larë enët, pastrim Apartament slouching shumë të dëshirueshme. Për të marr diçka nga dysheme, ju duhet të uleni ose të bëj mbledhje gjunjët vendosur. Në mënyrë që të heqë peshat apo lëvizin ato, gjithashtu, duhet ta bëni atë të drejtë, sepse në thelb ngritje peshat dhe është një shkak i madh i osteoarthritis. Veçanërisht e rrezikshme për të hequr objekte të rënda ashpër, pastaj kthyer bust për të lëvizur objektin. Ju nuk mund të mbajnë çanta të rënda në njërën anë, ju shpërndani peshën në mënyrë që ngarkesa ishte i njëjtë. Pacientët me dhimbje të ulët mbrapa mund të kryejë ose të heqë peshat më shumë se pesëmbëdhjetë kilogram, më mirë të përdorni një karrocë ose qese mbi rrota. Gjithashtu, në mënyrë që të lëvizin gjërat të rënda, ju mund të përdorni një shpinës me shiritat e gjerë. Shumica e dhimbje të ulët mbrapa në njerëzit duket pas tridhjetë e pesë vjet. Kjo sëmundje është e ndarë në qafën e mitrës, mesit, të shpërndara, sakrale dhe kraharorit osteokondroza. Në thelb osteokondroza kraharorit shfaqet në njerëzit e përfshirë në punën e ulur. Por, megjithatë, jo çdo person që mban një kryq të gjatë, mund të marrë sëmundje. Dhe kjo është e rëndësishme për të mbajtur sjellje korrekte dhe të formojnë duhet të jetë nga një moshë të re. Por është e mundur për të formuar në dyzet vjet, gjëja kryesore për të bërë atë të drejtë. Ju duhet të ecin duke u përpjekur për të mbajtur drejt shpinën dhe supet vijë i drejtë. Ju duhet gjithashtu të kryejnë stërvitje terapeutik. Pra, ushtrimi 1: në shtëpi duhet të bëjnë frymë, Stand up drejt. Duart drop down, këmbët vënë së bashku. Tërhequr duart tuaja deri, ju duhet të nxjerr. Pastaj përkulem prapa dhe të marrë frymë. Armëve të ulëta dhe përpara ligët. Uljen supet e kokës. Pra, e përsëris dhjetë herë. Ushtrimi 2: pozicionin e fillimit, i ulur në një karrige. Ne duhet të keni duart prapa kokës tuaj dhe të marrë frymë, të bëjë më të prognuvshis mbrapa pesë herë, duke tërhequr blades shpatullën, ndërsa në karrige e tij. Dhe nxjerr frymë. Ushtrimi 3: për të marrë deri në të katër këmbët dhe si shumë kërrusem kurrizin tuaj, ndërsa zaderzhas në këtë pozicion për tre sekonda. Kreu duhet të mbahen drejt. Përsëri kthehet në pozicionin e fillimit. Kështu që të mbajnë deri në shtatë herë. Ushtrimi 4: për të shtrihen në stomak dhe vpertysya tij duart në dysheme. Atëherë si mund të përkulem prapa, marramendës mishin nga dyshemeja. Ushtrimi 5: shtrihen në barkun tuaj, armëve shtrirë përgjatë trupit. Përkulem prapa në gjoksin e tij, duke u përpjekur për të ngritur kokën dhe këmbët lart. Këto mjekët këshillohen për të kryer ushtrime disa herë në ditë, duke filluar në mëngjes dhe përfundon në mbrëmje, pasi vjen në shtëpi nga puna. Ata që me të vërtetë duan të arrijnë një rezultat pozitiv, gjimnastikë të nevojshme për të kryer rregullisht dhe sistematikisht. Është e nevojshme për të marrë parasysh këshillat e mjekut, aftësitë dhe shëndetin e tyre.