Përdhes - si për të trajtuar


Si pasojë e proceseve metabolike në trupin nga komponimit purine si nje kripe e urinës. Nëse përmbajtje është rritur, një tepricë të substancave të tilla depozituar në sipërfaqen e nyjeve. Inflamacion është quajtur përdhes - Si për të trajtuar sëmundje mund të sqarohet vetëm pas një serie të studimeve laboratorike dhe sqaruar diagnozën dhe për të përcaktuar shkallën e shkatërrimit të gjymtyrëve apo gishtat.

Si për të trajtuar mjekësi përdhes?Metodat tradicionale të përfshijë një skemë me dy faza e terapisë:

 • eliminimin e simptomave;

 • korrigjimi i prodhimit të urinës.


 • Ja se si të trajtojnë ilaçe përdhes është e rekomanduar:

 • nonsteroidal droga anti-inflamator me veprim analgjezik (Ybuprom, nimesulid, ibuprofen, Ketanov).

 • Alkaloide buta, të tilla si kolkicine;

 • kortikosteroidet (vetëm në rast të dështimit të drogës nonsteroidal dhe colchicine).


 • Aspirina përdhes nuk mund të zbatohet, pasi ajo ndikon në përqendrimin e purines në gjak, të cilat mund të përkeqësojnë sëmundjen.
  Duhet të theksohet se Alkaloid përmendur përdorur dhe 2 trajtim fazë për të parandaluar sulmet e përsëritura përdhes. Përveç atij përshkruajnë barna që rrisin prodhimin e purines (diuretik) dhe të reduktuar prodhimin e acidit urinës në trup (alopurinol). Vlen për të ndjekur një mjek të veçantë dietë zgjedhur individualisht.

  Si për të trajtuar mjetet juridike popullore përdhes në shtëpi?


  Alternative medicine ka receta efektive, si brenda dhe aplikimi jashtëm.
  Për shembull, një nga mjetet më të popullarizuara se sa për të trajtuar sëmundje përdhes në këmbë është supë madder kuqe:

 • Muzik rrënjët e bimëve dhe lëndëve të thatë.

 • Në një gotë me ujë të valë që të krijoj 1 lugë çaji peshën e thatë të marra duke mbuluar kapakun anije.

 • Lër të mbush për 1 orë ose zgjidhje çiban në banjë me ujë për 12 minuta.

 • Pi një gjysmë filxhan supë çdo ditë, dy herë, pavarësisht nga vakt.

 • Vazhdo trajtimin deri në daljen e një rezultat të qëndrueshëm.


 • Për të plotësuar terapi të brendshme mund të jetë përdorimi i njëkohshëm rastyrky:

 • Në 1 Këln trefishtë flluska shishe shpërndajë 3 alkoolit tretësirë ​​sanëz.

 • Zgjidhja është vënë në frigorifer brenda natës.

 • Gjumit lyej vendet e prekura marra përbërjen duke e vendosur plastike përfundojë në çorapë të lartë dhe të ngrohtë.

 • Mos ta ndërpresë procedurën edhe në ngjarje të kruhet apo përkeqësuar dhimbjen.


 • Besohet se recetë e mëposhtme ndihmon për të hequr qafe përdhes në këmbët e përgjithmonë:

 • Përgatitja 2 basenit të pastër.

 • Enë parë derdh ndonjë drithëra, më të mirë - bollgur dhe i hedh ujë të vluar për të drithërave kanë zhytur lagështi.

 • Në tas e dytë të derdh ujë akull.

 • Çdo ditë para se të shkojnë për të fjetur këmbët fillimisht më të ulët në ujë të ftohtë, të mbajë ato atje 4-5 sekonda, pastaj zhyt nyje menjëherë dhimbshme në kokërr të nxehtë.

 • Përsëriteni derisa masive në tas e parë të ftohtë.

 • Lani këmbët tuaja, veshin çorapet e ngrohtë e bërë nga leshi.


 • Recetë më sipër është edhe baza e metodës për të trajtuar përdhes në duart (knuckles):

 • Ne kemi nevojë pure përditshme në duart tuaja misri nxehtë për 5-10 minuta.

 • Pastaj e rekomanduar për të izolojnë duart duke përdorur doreza.


 • Një ilaç i mirë për dhimbje është sallo natyrshme. Feta hollë e produkteve duhet të aplikojnë për të nyjeve të dëmtuara dhe të konsoliduar si një fashë compress. Është e këshillueshme për të lënë atë në të gjithë natën. Zakonisht pas 8-10 ditësh të aplikacioneve ndjenjë të pakëndshme pothuajse zhduken dhe përmirëson lëvizshmërinë e gjymtyrëve.