Parandalimi përdhes dhe Ushqimi


Përdhes, sëmundje ndodh kur trupi akumulon sasi të tepërt të acidit urinës dhe kripërat e saj (urate). Normalisht, urinës është metabolite përfundimtar i aktivitetit qelizor bie në plazmën e gjakut dhe excreted nga veshkat në urinë. Në disa raste, përqendrimi i urinës në plazmës mund të rritet në mënyrë të konsiderueshme (Hyperuricemia), ajo është për shkak të funksionit të pamjaftueshëm të veshkave ose të formimit të lartë urinës acidit në qelizat. Acidi tepërt urinës në gjak shkakton indet, kripëra kristalizuar urinës - Depozitat e vogël të mprehta të formuar si hala vogël. Këto depozita grumbulluar në nyje dhe shkaktojnë dhimbje dhe inflamacion. Shumica kripëra depozitohen në nyjet e këmbëve dhe këmbët, të paktën në nyjet e gishtat, duart, bërryla, gjunjë, nganjëherë kripë e acidit urinës të ndërtuar në vende të pazakonshme, të tilla si earlobes.


Përdhes, mesatarisht, tre njerëzit që vuajnë nga mijëra. Zakonisht sëmundja manifestohet pas 40 vitesh në meshkuj dhe pas menopauzës tek gratë, edhe pse sulmet mund të jenë në një moshë më të hershme. Në burra, sëmundja është më se e zakonshme në gratë. Ka një predispozitë gjenetike për përdhes. Shumica artriti podager ndodh në të përbashkët e parë të gishtin e madh (ku ai "i lidhur" në këmbë). Arthritis ndodh si sulmeve akute e dhimbje shumë të rënda, ethe, të dridhura. Finger në këtë pikë është e kuqe (bëhet vjollcë apo edhe violet), duke prekur atë jashtëzakonisht të dhimbshme.


Gjithashtu artrit mund të ndodhë një tjetër shenjë e përdhes - dendura të prekur nodules vendosura në lëkurë pranë nyjeve (bërryl, nyje të vogla, tendons e prapme të dorës, gilcë thembra), të paktën në veshët.


Rekomandimet për diagnozën:


Diagnoza është themeluar gjatë ekzaminimit dhe pyetje të pacientit. Faktorët e rrezikut për sëmundje janë edhe hipertension, hyperlipidemia, diabet mellitus. I vetmi tregues i saktësisë së diagnozës është gjakut nga një mënyrë për të identifikuar përmbajtje të lartë të acidit urik. Ndoshta duke përdorur një gjilpërë për të testuar të përbashkët (synovial) fluide dhe të verifikojë prania ose mungesa e kristaleve nën mikroskop. Shenjat radiografike e përdhes të shfaqet pas disa viteve të fillimit.Sulmi i artritit podager:


Në mënyrë tipike, një sulm i përdhes zhvillohet në konsum të alkoolit (sidomos birrë) ose të hahet. Shumica konfiskimet fillojë gjatë natës, arsyeja për të tillë sulm karakteristika podager është nata e gjakut ndryshim mjedis acid të mërkurën. Në këtë mjedis të urinës shpejt kthehet në kristale të mprehta që dëmtojnë indet dhe fillon një mekanizëm të inflamacionit. Sulmi podager shfaqet papritur dhe intensive dhimbje, skuqje dhe "ethe" në të përbashkët. Pacientët përshkruajnë dhimbjen si thyerje dhimbje përdhes gisht, kontakt dhe madje edhe fletët shkakton dhimbje në të përbashkët prekur. Sulmet e përdhes zakonisht paraprihet nga një ndjesi shpimi gjilpërash në të përbashkët prekur, më së shpeshti sulmeve përdhes të ndodhë gjatë natës. Nëse nuk përdhes patrajtuar, sulmet janë duke u bërë periudha më të shpeshta dhe më të gjata të acarimit. Arthritis zgjidh të gjitha nyjeve të reja, me përjashtim të nyjave këmbë në proces përfshirë artrit nyjet e duarve dhe bërryla, anijet e prekura shpesh dhe shqetësuar funksionin e veshkave.Rekomandimet për trajtimin e:


Për fat të keq, nga përdhes kurë nuk është plotësisht e mundur, por ajo mund të kontrollohet duke minimizuar frekuencën dhe fuqinë e sulmeve dhe reduktimin e pasojat e mundshme kripë depozitat e urinës në indet.
Para së gjithash, kjo dietë. Është e nevojshme për të reduktuar në një konsum minimal të ushqimit, ndarja është shuma e konsiderueshme e acidit urik - një supave mishit dhe lëngjet e mishit, yndyrore, skuqur dhe të tymosur mish, tru, yndyrë, mëlçisë, veshkave, truri, ushqyes supë, gjuha viçi, kërpudha , sardelet, sprats, harengë, sardelet, ROE peshk, supë peshku, peshk i skuqur, sardelet, fasule, bizele, birrë, domate, spinaq, kafe, kakao, çokollatë.

Shumë mirë-provuar dietë ardhshëm: qumësht, produkte qumështi, bukë, të bardhë dhe të zezë, sheqer, mjaltë, perime, qumështit dhe supave frutash, ndonjë fruta ëmbël, lëngje dhe lëng frutash, karrota, prej trangujve. Me erëza mund të përdoret limoni, uthull dhe fletë gji. Vezë, mish, peshk, të ligët - 2-3 herë në javë. Shuma e lejueshme e kripës në ditë - 6.8 m, lëngu është e nevojshme për të marrë 2-3 litra. Me mineral të ujit është më e mirë për të zgjedhur ujërat minerale alkaline - ata dalin nga trupi i urinës. Që nga pijet alkoolike lejuar për të pirë vetëm vodka, piu atë ujë mineral alkaline.

Trajtimi i drogës i përdhes të jetë drogë anti-inflamator dhe agjentët që pengojnë formimin e acidit urik (alopurinol dhe kolkicine).
Trajtimet e reja përdhes janë: procedura e pastrimit të gjakut duke përdorur pajisje të posaçme (plazmoforez). Fyzyoterayya shumë më e lehtë qenie.
Gjitha trajtimet përfshijnë korrigjimin e peshës trupore dhe trajtimin e sëmundjeve metabolike (ateroskleoroz, diabeti) janë shoqëruesit e përdhes. Nëse nuk përdhes patrajtuar dhe jo dietë, dështimi i veshkave mund të ndodhë, dhe pastaj ajo do të jetë e pamundur për të parandaluar formimin e tepruar të kristaleve urinës. Në muajt e parë të terapisë është konsideruar si kriterin kryesor të efikasitetit për të arritur nivelet optimale të urinës në gjak. Pas gjashtë muajve të terapisë, efektiviteti i saj është përcaktuar nga sulmet ngadalësimin e përdhes, resorption e nyjeve nënlëkurës.Rekomandime të përgjithshme:

Përdhes shpesh ndodh në nyje që janë lënduar më parë, kështu që të përpiqet të mos dëmtojë gishtin e madh, nuk veshin këpucë të ngushta;
gjatë një sulmi akut, të mbajë të përbashkët prekur në shtetin e lartë dhe të paqes;
Nëse përbashkët prekur për të lejuar veten të prekur, bashkëngjitni masë akujsh notues dhe të lënë për 10 minuta;
pini shumë lëngje, çaj me herbs, sidomos rekomandohet Aralia, yarrow, u ngrit hips dhe karamele mente, më shumë "promыvaytes" shalqi;

Mbani aktive.

Terapi diete në një përdhes:


Në përdhes emëruar Clinical Nutrition në tryezë № 6. Kjo dietë përfshin përjashtimin e produkteve që përmbajnë sasi të lartë të purines, kufizojnë natriumi, yndyrë (yndyrë kanë veprim hyperurykemycheskym); proteina totale është normale, por me një kuotë të reduktuar të proteinave shtazore (raporti në mes të bimëve dhe kafshëve të proteinave afrohet 1:15); një sasi të mjaftueshme të vitaminave, purines numër 200 mikrogramë, kripë - 5-8h.

Ne nuk e rekomandojmë agjërimin e plotë, ashtu siç është në ditët e para të çon në rritjen e urinës në gjak, e cila mund të çojë në një përkeqësim të sëmundjes.
Ka dietë me një numër normal 6 dhe numri i gjashtë - me vlerë të reduktuar të energjisë për njerëzit që vuajnë nga përdhes në kombinim me trashje.
Në dietë përfshijnë ujërat alkaline minerale dhe frutave agrume për të rritur sekretim e urate (kripërat e acidit urik).
Ushqimi shërbehet në një pacient jo thyer, steamed ose të zier në ujë. Frutat dhe Perimet e dëshirueshme që të përdorin të para, por mund të marrë një shumëllojshmëri të formës gatuar apo pjekur.

Përjashtuar nga dietë: mish dhe peshk lengjet e mishit, ekstrakte, supave, yndyror mish peshku, mishi i kafshëve të rinj organeve të brendshme të kafshëve dhe shpendëve. Mishi dhe peshku janë dhënë jo më shumë se 2 herë në javë dhe të formojnë zier vetëm.
Përgjithshme të lira fluide rritet deri 2.5l, nëse nuk contraindications te sistemit kardiovaskular. Ne rekomandojmë duke marrë formë të lëngshme e çaj, lëng boronicë, lëng, ujë mineral alkaline.
Pjesshëm Ushqimi, 5-6 herë në ditë në doza të vogla në mes të ngrënies - pijshëm.Ushqime të rekomanduara dhe ushqime që janë numër dietë 6 dhe numri i gjashtë:

Bukë dhe miell gruri produktet: bukë, thekër, pjekje djeshëm me shtimin e krunde, të kufizuara dhe produktet e pastë pudre.
Mishit dhe shpezë, të ligët, jo më shumë se 1-2 herë në javë zier. Valë lloje të mishit të çon të kalojnë në supë në 50% e produkteve të përfshira në purines.
Peshku: ligët, unë -2 herë në javë, gatuar.
Produktet e qumështit: qumësht, kefir, kos, gjizë, salcë kosi, djathi i butë.

Vezë: 1 pc. ditë në çdo gatim.
Yndyrna: gjalpë, vaj perimesh.
Drithëra në moderim ose.
Perimet: në çdo kripur gatuar kufizuar dhe perime turshi.
Appetizers, salads me perime të freskëta, vinaigrettes, paste kungull, perime, patëllxhan.
Fruta dhe e ëmbël enët: çdo fruta dhe manaferrat, të freskëta dhe në çdo krem ​​gatimi, pelte, marmelatë, karamele.
Sauces: përgatitjen e supë të perimeve, domate, salcë kosi, qumështi.

Erëza: acid limoni, vanillin, kanellë.
Pije: Çaj i dobët dhe kafe me qumësht, lëngje, pije frutash, kvas, hips supë, ujë mineral alkaline.Ndalohet: mëlçisë, veshkat, truri, gjuha, mishit të rinj të kafshëve, mishi i tymosur, konservuar mish, yndyrë, kripë, peshk i tymosur, mish të konservuar, peshk, kërpudha supë, mish pule, mish lope, mish derri dhe gatim vaj, fasule, kalë dori, spinaq, lulelakër, raspberries, fiq, çokollatë, kakao, çaj dhe kafe të fortë.
Kur kombinohet me përdhes trashje tryezë caktuar e numrave hypokalloryynыy gjashtë (në dietë ul sasinë e produkteve buke, drithëra, lehtë absorbohet karbohidratet, yndyrna).

Të gjithë pacientët me përdhes, duke përfshirë kombinimin e trashje, rekomandohet ditë agjërimi 1 -2 herë në javë:tvorozheno - Dita kefir (400 g yndyrë të ulët djathë dhe kos 500g);
Qumësht apo ditë kefir (1-2 litra në ditë);
Dita e perimeve (1.5kh perime në çdo grup përveç ndalohet);
Dita Fruity (1.5 kg mollë apo portokall)