Përdhes - çfarë është ajo, Simptomet, shenjat, trajtim mjekësor, në shtëpi, dietë, foto, video, nga


Që nga kohët e lashta, njerëzit që vuajnë nga përdhes. Kjo sëmundje e nyjeve qenë edhe quhet "sëmundja e mbretërve", sepse ajo është e njerëzve të pasur hante shumë mish dhe peshk yndyror, si dhe pije alkoolike.
Që nga koha e Hipokratit janë përpjekur për të trajtuar përdhes - një kohë të gjatë ishte e ilaçeve tradicionale.
Përparimet e fundit në shkencë, së bashku me njohurinë e lashtë çoi në krijimin e terapive të avancuara për këtë sëmundje.
Përmbajtje

Përdhes - çfarë është kjo sëmundje?
Shkaqet e sëmundjes


Shenjat dhe simptomat e përdhes shfaqjes
Çfarë mund të përkeqësojnë?
Metodat e diagnozën e sëmundjes
"Sëmundja mbretërore" më të rrezikshme?
Metodat e trajtimit të përdhes
Parandalimi i përdhes
Pyetjet më të shpeshta
Mitet për përdhes
ShqyrtimePërdhes - çfarë është kjo sëmundje? ?


Artrit podager ose inflamacion akut i nyjave, sëmundja ndodh për shkak të çrregullimeve metabolike në trup, duke çuar në akumulimin e tepërt e urate në indet - kristalet e kripërave të urinës.

Urate akumuluar brenda nyjeve dhe rreth tyre, duke zgjedhur vende me furnizim të ulët të gjakut - kërc dhe tendons.
Zakonisht ndikon nyje periferike të tilla si knuckles në këmbët e tij, por gradualisht të bëhet një sëmundje dhe gju. E njëjta gjë është e vërtetë për duart - përdhes zhvillohet nga majat e gishtave në bërryla.
Fig:. Zhvillimi i përdhes
Qelizat e bardha të gjakut fillojnë të luftojnë me urate, por dështojnë në vendet e tyre të akumulimit ka inflamacion.
Gradualisht, akumulime lokale të kripërave që kanë gunga - tophi përdhes që mund të shihen me sy të lirë.

Nëse artriti podager bëhet kronik, ajo çon në deformimin e joints.

Shkaqet e sëmundjes?


Podager artrit ndodh shpesh në njerëz që vuajnë nga:çrregullime mekanizëm sekretim të urinës për shkak të funksionit të pamjaftueshëm të zemrës dhe veshkave
trashje
diabetNdonjëherë Hyperuricemia (përmbajtja e lartë e urate në gjak) ndodh në njerëzit me sëmundje të gjakut - leukimi, anemi, tumoret malinje dhe psoriasis.
Foto: përdhes në nyjet e gishtave

Shpesh shkaku i përdhes është një predispozitë gjenetike.
Por në përgjithësi, përdhes mund të quhet një sëmundje e prosperitetit - zbuloi një lidhje të ngushtë origjinën e vet në konsumin e ushqimeve që përmbajnë sasi të lartë të proteinave dhe alkoolit.

Shenjat dhe simptomat e përdhes shfaqjes?


Artrit podager mund të dyshohet gjatë sulmit të parë akut, e cila është shkaktuar shpesh nga faktorë të jashtëm, dhe ka periudha natë.

Ne mund të dallojë shenjat tipike të sulmeve podager :
shfaqet në dhimbje të përbashkët, më së shpeshti ndodh në zonën e gishtin e madh, por nganjëherë është e kyçin e këmbës, bërryl apo dore;
zona e prekur duket i fryrë, lëkura kthen të kuqe dhe të bëhet shkëlqimi, një ndjenjë e ngrohjes në të përbashkët.Simptomat e mësipërme ndodhin ose në të njëjtën kohë ose të shfaqen për disa minuta (orë) dhe ndonjëherë e shoqëruar me ethe, të dridhura.
Simptomat më specifike të pacientëve përdhes ndryshojnë në katin e:burra ka një dhimbje të mprehtë pothuajse e padurueshme në të përbashkët prekur, ënjtje dhe skuqje. Sëmundja përparon më shpejt dhe më shpesh ndikon në nyjet e duarve.

gratë shpesh vetëm një të përbashkët është e prekur dhe përdhes fqinje prekur vetëm në rastin e trajtimit të vonuar. Në simptomat tipike të femrave duket gjendje e sëmurë, nervozizmi, lëkurë të lëkurës në vendin e dhimbshme pasuri e përbashkët e gjymtyrë të prekur.Foto: përdhes në këmbët e tij
Përdhes kronike është karakterizuar nga fakti se sulmet janë duke u bërë intervale më të shpeshta dhe asymptomatic - shkurtër.
Nyjet e tjera të prekura humbur lëvizshmërinë gjymtyrë, atje nyje podager - tophi.

Çfarë mund të përkeqësojnë? ?


Nuk janë faktorët kryesorë të rrezikut për rëndim përdhes :mashkull;
mosha 50 vjet;
dobësi e muskujve skeletik;
trashje;
dehje alkoolit;
luhatjet në pH e gjakut;
reduktimin konkluzionet e urinës nga veshkat.Ekspertët besojnë se shkaku i një sulmi akut i përdhes mund të jetë :duke ngrënë ushqime të pasura në purines - mëlçisë, mish të kuq, ushqim deti, bishtajore;
përdorimi i alkoolit - verërave të thata, dhe në birrë të veçantë;

droga, të nxitur Hyperuricemia (p.sh., vitaminë A).
hipertension;
mbingarkesë fizike;
hipotermi;
veshur këpucë të ngushta.Nëse ju nuk filloni trajtimin në kohë, sulme akute e përdhes shpejt të bëhet kronike.

Metodat e diagnostikimit të sëmundjes?


Shfaqja e përbashkët dhimbje - një makinë kujdes të menjëhershëm mjekësor, i cili përjashton shtetin tjetër artrycheskye - eritematoz sistemik lupus dhe artriti reumatoid, të cilat janë të ngjashme me simptomat e përdhes.
Fig:. Dëme të përbashkët në eritematoz sistemik lupus

Metodat komplekse diagnostike për zbulimin e përdhes përfshijnë:Testi i gjakut , të cilat tregojnë nivele të larta të urate. Edhe pse ka raste në të cilat kristalet e acidit urinës në gjak janë në nivele normale, por përdhes ndodh.
duke marrë një mostër të indeve (Nën anestezi lokale) ose lëngjeve intraarticular (procedura është shumë e dhimbshme, por të domosdoshme), për praninë e këtyre kristaleve gjilpërë-si e urate.
Studimet radiografike , tregojnë tophi podager dhe dëme të kockave.

Diagnoza "artriti podager" i referohet bazuar në historinë dhe ekzaminimit klinike e pacientit.

Video: se si të duken përdhes prekur nyjet gjymtyrë"Sëmundja mbretërore" më të rrezikshme? ?


Çfarë Shkaqet përdhes? Sepse sëmundja është e lidhur direkt me hyperuricemia, mungesa e trajtimit të çon në akumulimin e tepërt e kripërave urinës acidit në trupin dhe ndryshimet e mëvonshme në organet e brendshme (kryesisht në veshkat).
Një e katërta e të gjitha rasteve në pacientët me përdhes përfundimisht zhvilluar urolithiasis dhe dështim i veshkave.

Fig:. Urolithiasis
Komplikime tjera të mundshme të përdhes përfshijnë:Shfaqja podager veshkave (lezione);
përfunduar refuzimin e veshkave;
Erozioni dhe artritit shkatërruese;
atherosclerosis theksuar.Si të shpëtoj nga depozitat e kripës në përdhes? Në trajtimit kombëtar, shih artikullin mbi atë se si për të trajtuar depozitat kripës në nyje.
Lodhur nga dhimbje kronike në nyje? Hequr simptomat duke përdorur vajra me efekt anti-inflamator. Mëso më shumë në lidhje me të këtu.

Metodat e trajtimit të përdhes?


Në trajtimin e përdhes qasje të rëndësishme të integruar. Një kusht thelbësor është për të normalizuar metabolizmin bilancit, rimëkëmbjen e funksionit të veshkave dhe destinacionin e drogës.
Plani i përgjithshëm Trajtimi përfshin heqjen e dhimbjeve dhe marrjen e ilaçeve të nevojshme për të parandaluar sulme të përsëritura dhe për të parandaluar depozitimin e mëtejshëm të urate.

Mjekim


Për trajtimin e sulmeve akute e përdhes colchicine është përdorur, i cili pas marrjes subsides dhimbje brenda 12 orëve dhe zhduket tërësisht në 48 orë.

Për lehtësim dhimbje të përdorura dhe barnave anti-inflamator nonsteroidal (ibuprofen, Diclofenac, indometacine, etj).
Foto: colchicine drogës për trajtimin e përdhes
Gjithashtu emëruar edhe për trajtimin e kortikosteroidet (p.sh. dyspropan), të cilat janë droga të fuqishme anti-inflamator.
Përveç kësaj, droga që eliminojnë urinës (zakonisht një alopurinol) të përshkruara.

Foto: alopurinol drogës
Nuk është një kurë për përdhes dhe ointments që ofrojnë analgjezik lokal dhe veprim anti-inflamator.

Mbani në mend se terapi mjekësore, të kryera në kohë, përdhes mund të zgjidhë problemin një herë dhe për të gjithë.
Përveç kësaj, hedhje kupash sëmundje duke përdorur pako të zgjidhje 50% dimexide, ka efekte të rëndësishme anti-inflamator dhe analgjezik.
Për ta bërë këtë, përzierje 1 lugë gjelle Zgjidhja dimexide e 1 lugë gjelle ujit dhe novokaina ampulë ose aspirina, imponojnë një kompresë të përbashkët prekur për 30-40 minuta. Zakonisht trajtimi zgjidhje dimexide është 10-20 procedurat.

Trajtimi Hardware


Kjo terapi ndihmon në lehtësimin e sulmeve akute të sëmundjes.
Përdorur më shpesh:rrezatimi ultravjollcë vendet e prekura, të tilla si gju të përbashkët, të cilat mund të ndihmojnë edhe para ënjtje dhe skuqje që të ndalojë sulmin ngushtë përdhes
trajtimi me ultratinguj : Kjo duket të përbashkët sëmurë zgjidhjen, analgjezik dhe veprim anti-inflamator.
Terapia lazer : Laser shkatërrojë akumulimin e kripërave në nyje (i quajtur tophi).
phonophoresis me hydrocortisone (nganjëherë i kombinuar me terapi me ultratinguj): ndihmon redukuar inflamimin, rritur limfatike - dhe qarkullimin e gjakut dhe për të përshpejtuar tërheqjen e kripës nga indet e prekura.Foto: hardware trajtim përdhes
Sidomos ndihmon hardware trajtim kombinim i artritit kronike podager me osteoarthritis.

Homeopati


Për trajtimin e kësaj sëmundjeje përdoren ilaçe homeopatik Kina, Sabina, Colchicum, Berberis .
Ata mund të korrigjuar deformime të vogla, lehtësimin e ënjtje dhe të rregulluar çrregullimet e lidhura.


Drogës kërkohet është individualisht homeopat specialist.

Fizioterapi


Në sëmundje remyssyonnыy gjatë trajtimit të ngrohjes është aplikuar:Aplikimi i baltës;
aplikimi i dylli parafine ose.Ky trajtim zvogëlon dhimbjen, ashpërsia e inflamacionit dhe përmirëson funksionin e përbashkët.
Foto: trajtimin e përdhes baltë
Gjithashtu, shpesh si një metodë e rehabilitimit është caktuar trajtim spa që përfshin Balneotherapy (jod-bromine, radonit, klorid natriumi dhe sulfuri i hidrogjenit banja).

Balneotherapy promovon:përmirësuar microcirculation dhe rrjedhën e gjakut në inde;
forcimin veshkat dhe mëlçinë;
normalizimin e metabolizmit lipidet në trup.Në trajtim mund gjithashtu të aplikojë metodën e ujit alkaline mineral dhe dietë.

Kirurgji


Kirurgjisë është bërë shpesh nga birë të përbashkët me futjen e njëkohshëm të kortikosteroidet hapësirë ​​intra.
Ndonjëherë menjëherë hequr depozitat urate, nyjet mëdha podager (sidomos në fistulat dhe ulcerat e lëkurës).

Foto: podager shkumës-gur
Terapi shkatërruar gurët në veshka shok-valë, të cilat janë excreted atëherë në urinë.
Në disa raste, shkatërrimi i rëndësishëm kërc pas largimit të turistik tophi në kirurgji rindërtues përbashkët (arthroplasty).

Trajtimi nga Dr Bubnovsky


Nga metoda e përdorur nga fizioterapi Dr. Bubnovsky dhe kinezyterapiya.
Grup të zgjedhur posaçërisht nga ushtrimet e bën funksionimin normal të sistemit musculoskeletal, në mënyrë që ju mund të shpëtoj përdhes dhe dhimbje shoqërojnë atë.

Video: Gjimnastikë për nyjet për BubnovskomuRe në trajtimin e përdhes


Sot inovacionet në trajtimin e sëmundjes jane:krijimin e barnave të reja nga klasa e jo-steroidal anti-inflamator drogë: Celebrex, Arkoksya, nimesulid fulfleks et al, të cilat janë shumë më të butë në traktin gastrointestinal sesa paraardhësit e tyre..
përdorni hardware pastrimin e gjakut e urinës (plazmoforezohemosorbtsyya). Kjo metodë e re e trajtimit është i butë dhe i kryer pajisje speciale mjekësore.
Foto: Celebrex drogës

Ushqimi për përdhes


Ushqim është një pjesë përbërëse të trajtimit të përdhes, ajo përfshin trajtimit pajtueshmëri veçantë.

Menu përdhes duhet të fitojë ndryshime.
Kështu, nevoja për të reduktuar në minimum:mish, përfshirë mëlçisë (lejohet vetëm viçi ligët)
produktet e peshkut, duke përfshirë edhe prodhimet e detit (vetëm mbahem peshk i madh)
përdorimi i bishtajore, lëpjetë, patëllxhan, lulelakër, kërpudha, rrepka
përdorimi i çokollatë

turshi numrin, të konservuar, djathë i kripurJu gjithashtu duhet për të reduktuar sasinë e përdorur qumësht, gjalpë dhe vezë.
Pije alkolike përdhes duhet të përjashtohet plotësisht.
Rrit njëjtën sasi të karbohidrateve në dietë ushqim:Enët miell
produktet e qumështit
Shumica e perimeve
çaj jeshil dhe kokrra të kuqe pije frutash
desserts ëmbël (jellies, marshmallows)
vajra vegjetale (ulliri, luledielli, liri)
Recipes përdhes mund të ndryshojnë.

Për shembull, do të jetë e dobishme borscht vegjetarian në supë perimesh, i kalitur me salcë kosi dhe paraqitjen majdanoz çdo supave vegjetarian apo tjetër merak versionet perime.
Lundruar në dietë, pacientët me menu dietë përdhes mund të jetë numër 5 tavolina 6 dhe 8.

Si për të hequr përkeqësimit veten?


Gjatë rëndim ibuprofen pritjes është e nevojshme, Diclofenac ose medikamente të tjera nonsteroidal anti-inflamator dhimbje.
Foto: ibuprofen drogës
Në orët e para të sulmit gjithashtu mund të marrë colchicine drogës.

Në mënyrë që të lehtësuar duhet të pini shumë lëngje kusht, për të siguruar gjymtyrët qetësi, dhe vendi plagë rregullisht aplikoni kompresa të ftohta.
Pse dhemb mbrapa? Find out pse të paturit e dhimbje prapa në faqen tonë.
Shkaku më i zakonshëm i dhimbje prapa - dhimbje të ulët mbrapa. Për informacion në lidhje me simptomat dhe trajtimin e sëmundjes mund të gjeni këtu.
Ka dhimbje të padurueshme në këmbë? Shkak këtë - thembra e nxit. Mësoni rreth sëmundjes këtu.

Parandalimi i përdhes?


Nëse ka një predispozitë gjenetike për përdhes, duhet të zbatojë masa parandaluese për reduktimin e urate në gjak që mund të në një moment provokojnë një sulm të sëmundjes.
Për ta bërë këtë:ndiqni dietë, vidyazykavshys të produkteve të proteinave të pasur dhe futje në rritje lëngjeve;
plotësisht të eliminuar alkool;
të kontrolluar peshën tuaj pa i dhënë të shkaktojë trashje;
nënshtrohen ekzaminimeve të rregullta mjekësore dhe të bëjë analizat e gjakut.
Pyetjet më të shpeshta?


Interesi më i madh në shkaktimin e këtyre tema të pacientëve në lidhje me përdhes:

E cila specialist të aplikojë?


Me përdhes të dyshuar mund të kontaktoni këta specialistë - mjekë të përgjithshëm, rheumatologists, nephrologist, urolog. Ata caktojnë analiza dhe vënë diagnozën.

Unë kam qenë i sheshtë dhe gunga në gishta - është përdhes?


Cerme nuk është i lidhur me këmbët e sheshtë, nje semundje e çrregullimeve metabolike.

Cila është prognoza e trajtimin e përdhes?


Me trajtimin e duhur dhe një mënyrë jetese të shëndetshme prognozë më të favorshme.

Çfarë ndodh nëse nuk trajtohet përdhes?


Në këtë rast, mund të vijë paaftësi.

Dërgo një përdhes aftësisë së kufizuar?


Përdhes referohet sëmundje sistemike që mund të shkaktojnë përcaktimin e aftësisë së kufizuar.
Pra, në 4 gradë artrit podager, i shoqëruar nga tophi madh dhe veshkave të rënda japin një grup të aftësisë së kufizuar. Arthritis 3 dhe 2 gradë marrë mbi aftësinë e kufizuar 2 dhe 3 të grupit.
Nëse podager artrit ka 1 diplomë dhe karakterizohet nga konfiskimet shpeshta pa përfshirjen e veshkave, kufirin e përcaktuar nëpërmjet MCC.

Kush shpesh vuajnë nga përdhes?


Mbi 70% e pacientëve me përdhes - një mashkull mbi 50 vjet. Arsye kjo situatë defekt mashkull kromozomi dhe një tendencë e seksit të fortë për sëmundje të veshkave.

Përveç kësaj, mënyrë jetese të sëmurë që përfshin alkoolit dhe yndyrore ushqim, shpesh vetëm të çojë njerëzit.
Gratë gjithashtu vuajnë nga përdhes kryesisht në menopauzë. Fëmijët që vuajnë nga kjo sëmundje është shumë e rrallë.

Cilat janë rregullat bazë për kontrollin e sëmundjes?


Për të monitoruar shëndetin e përdhes dhe parandaluar sulme të hollësishme, ju duhet:vazhdimisht i nënshtrohen testeve biokimike të gjakut në aspektin e përmbajtjes atje kripërat urinës;
nëse është e nevojshme, të bëjë brenda birë të lëngshme;
plotësisht të ndjekin urdhrat e mjekut dhe dietë podahrycheskuyu.Video: diagnoza dhe trajtimi i përdhesMitet për përdhes?


Miti më të zakonshme të lidhur me përdhes - një ide e gabuar se si është prekur përbashkët.

Shumë besojnë se valgus shëmtuar e përbashkët gishtin e madh, të ashtu-quajtur "përplasem" dhe është përdhes.
Në fakt, "përplasem" - një sëmundje e natyrës këmbë ortopedike, nuk ka të bëjë me përdhes - një sëmundje e metabolizmit.
Një tjetër mit i përbashkët - të shpëtoj nga përdhes mund të lani veshkë birrë.

Në fakt, birrë është i kundërindikuar absolutisht në përdhes: ajo përmban një sasi të madhe të purines - substancave që provokojnë sëmundje.
Gjithashtu, besohet se përdhes - një sëmundje e alkoolistëve .

Po, alkooli ndikon negativisht në funksionin e veshkave, e cila rrit proceset e prekur nga cerma, por sëmundja mund të provokojë vetëm një kombinim i disa faktorëve të pafavorshme.
Alkooli nuk luan një rol udhëheqës këtu.
Gjithashtu, disa njerëz besojnë se përdhes nuk është trajtuar .
Megjithatë, ajo nuk është.
Mjekësisë tradicionale shpesh të provojë të jetë i paefektshëm në çështjen e trajtimit të përdhes, por një përzierje komplekse e metodave moderne të jep një efekt shumë të favorshme.
Sot përdhes është e lehtë për të kontrolluar dhe të trajtimit, por në pacientët të disiplinuar!

Shqyrtime?


Sergei, 38 vjet:
Kam mësuar se kam përdhes 15 vjet më parë, kur aplikohet në rheumatologist, edhe pse ajo dhimbje të ngacmuar gati 5 vjet. Diagnostikua - artriti podager, dietë emëruar Forbidden qebap preferuar me birrë. Më alopurinol. Mësohemi ishte e vështirë, por me kalimin e sulmit '15 vetme!
Alexander, 46 vjet:
Përdhes 9 vjet. Ashtu si në të gjitha - overeating, alkoolit dhe ngurtësi. Mjekët pastruar gjakun, tableta, injeksione caktuar joints vendosur. Tani çdo gjë është e mirë vetëm për një natë mbi tabelën e colchicine duhet të pini. Por sulmet nuk kanë.