Podager artrit - simptomat, trajtimin, mjetet juridike popullore, dietë Foto


Artrit podager është një nga manifestimet kryesore të përdhes, e cila është shkaktuar nga një shkelje e bazave metabolizmit purine.
Në artrit kronike, përdhes kanë tendencë të dëmtimit të veshkave.
Sëmundja më shpesh regjistrohen në burrat e moshës 40-50 vjet dhe gratë e moshuara se 60 vjet (pas menopauzës), ndërsa gratë vuajnë në 2-7 herë më pak se meshkujt.
Përmbajtje

Shkaqet kryesore të sëmundjeve dhe formave
Shenjat dhe simptomat e artritit podager
Diagnoza e prekur nga cerma artrit


Si për trajtimin e artritit podager (përdhes)?
Prognoza për pacientët
Parandalim
Pyetjet më të shpeshtaShkaqet kryesore dhe format e sëmundjes?


Përdhes mund të zhvillohet:kryesor - si rezultat i predispozicion gjenetik, shoqëruar me rritjen e konsumit të ushqimit purine;
për herë të dytë - Hyperuricemia, i cili u ngrit si rezultat i sëmundjeve ose duke marrë medikamente të caktuara, tumoret, hemoblastoses, dështimi i zemrës, sëmundje të veshkave, metabolike dhe patologjive hormonal, përdorimi i diuretics, citostatikëve, etj
Foto: përdhes në gishtin e madh

Mekanizmi i zhvillimit të


Thelbi i sëmundjes është në shkelje të metabolizmit urinës.
Si rezultat, në indet periarticular dhe shumica e kristaleve urate përbashkët depozitohen që shkaktojnë artrit.
Vetëm festoi formimin e tepruar e gurëve urate në një tas dhe ureters, dhe nefrit intersticiale.
Foto: depozitimi i përdhes urate
Ka tre mekanizma të ngritur urate në trup:rritur sinteza e tyre (metabolizmit);

reduktimin e prodhimit të tyre të urinës (veshkave);
një rritje e moderuar në sintezën dhe prodhimi reduktuar (të përziera).Të gjithë mekanizmat e mësipërme të metabolizmit mund të përfshihen në zhvillimin e artritit prekur nga cerma.

Shenjat dhe simptomat e artritit podager?


Humbja e nyjeve në përdhes ndodh në formën e kursit akut podager arthritis (në shumicën e rasteve monoartrit) dhe zhvillimin e polyarthritis kronike.
Së bashku me dëmtimin e nyjeve ndodh dëmtime në veshka:urolithiasis;
"Veshkave Podahrycheskaya";
glomerulonefriti përhapur;
nefrit intersticial.Foto: gurë në veshka urate

Humbja e gishtin e madh, artrit akute podager


Artrit podager në shumicën e rasteve manifestohet si sulme akute të shëndetit të plotë.
Provokojnë një sulm mund të:hipotermi;
ecje e vazhdueshme;
trauma;
infeksionit;
Abuzimi i ushqimeve yndyrore mishit, alkoolit.Sëmundja fillon papritmas, shpesh gjatë natës dhe tregon:
dhimbje të mprehtë në plyusnefalanhovom 1 përbashkët shputë, e cila rrit ndjeshëm kur ulja gjymtyrë;
në kulmin e dhimbjes - ethe deri në 38-39 gradë;
ënjtje dhe kaltërosh-të kuqe të përbashkët.
Kohëzgjatja e sulmeve shkonin 3-10 ditë.
Kur dhimbja stihanii inflamacion të zhduket, të përbashkët rikthen funksionin e tij dhe të bëhet paraqitja e të shëndetshme.

Artrit periodike podager


Me kalimin e kohës, kohëzgjatja e periudhave ndërmjet sulmeve është reduktuar, dhe kohëzgjatja e sulmeve është në rritje.

Proces inflamator përfshirë në nyje të tjera, kështu që pas disa viteve të pacientëve fillimi tregohet deformim (shtrembërim) të nyjeve, duke kufizuar lëvizshmërinë e tyre.

Artriti kronik


Gju Humbjen, kyçin e këmbës, hip joints e këmbë atje për një kohë të gjatë.
Atje ata shëmtuar, lëvizshmëria e kufizuar, ka subluxation dhe kontrakturave, lëvizjet e shoqëruara me kriza i pasjellshëm.
Ndryshoni pamjen e gjymtyrëve është vërejtur në rritje kockave dhe depozita me gunga.

Foto: Pamje e përbashkët gishtin e madh në përdhes kronike

Humbja e duart dhe gishtat


Me zhvillimin e artritit podager në gjymtyrë e sipërme diagnoza shumë më e komplikuar diferencial me sëmundjet e tjera të nyjeve, artritit reumatoid, osteoarthritis, përdhes, etj
Foto: artriti podager e gishtave
Pacientët humbin efikasitetin e tyre dhe aftësinë për të vetë-shërbimit.
Në faqen tonë ju mund të mësoni më shumë se si për të trajtuar përdhes në këmbë.

Sinoviti i përbashkët gju - çfarë është ajo? Lexoni këtu.

Diagnoza e prekur nga cerma artritit?


Diagnoza laboratorike


Në analizimin shenjën e gjakut:rritur ESR;
leukocytosis neutrophilic;
të përmirësuar përmbajtjen e fibrinogjenit dhe alfa-2-globulin;
Me proteinës pamjen-reaktive.Këto shenja shfaqen gjatë sulmit dhe plotësisht të zhduken pas trokitur sulm.

Për procesin më podager karakterizuar nga kriteret e mëposhtme diagnostikuese:Hyperuricemia - Rritja e gjakut urinës në meshkuj më shumë se 042 mg / dl dhe mbi 036 mg / dl në femra;

prania e tophi (nodules podager);
prania e kristaleve urate në brenda lëngu ose inde periarticular;
Artrit akute dhe dhimbje të forta një histori që filloi papritmas dhe zhduken vetë brenda 1-2 ditëve.Radioskopi


Në Radiografitë mund të zbuluar ndryshimet që u zhvilluan si pasojë e sëmundjes së rëndë të kohëzgjatje të gjatë në fillim në një moshë të re.
Ndryshimet më tipike në X-ray foto:rrumbullakosura "vulosur" defekte fund seksionet e kockave (epiphysis) me rim lajthitës;

defekte racemose në shtresa cortical kockave;
zgjerimi i komponentëve mыhkotkannыh hije përmes depozitave të përbashkëta urate në to.Foto: artrit podager në foto

Si për trajtimin e artritit podager (përdhes)? ?


Terapia podager artrit ndjek objektivat e mëposhtme:normalizimin e metabolizmit të purines në trup;
lehtësim nga artriti akute;
rivendosur funksionin e organeve të brendshme të prekura dhe trajtimin e artritit kronik prekur nga cerma.Normalizuar metabolizmin, ju mund të përdorni:
përmirësimin e dietë;
përdorimi afatgjatë i barnave që zvogëlojnë sintezën urate;
eliminuar shkakton Hyperuricemia.Njerëzit të cilët janë mbipeshë duhet të humbasin peshë, pasi ka një korrelacion me peshë të tepërt, të rritur sintezën e sekretim urate dhe ulur veshkat e tyre.

Disa pacientë me artrit podager shënuar hipertensionit.
Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se përdorimi i diuretics thiazide (grupin e presionit të gjakut pilulës) kontribuon në trupin e numrit të acidit urik. Përmbajtja rritet urate dhe kur të marrë acid acetilsalicilik (aspirina).

Kështu, sulmi i artritit podager mund të jetë shkaktuar nga këto barna.

Ushqyerit dhe dietë


Është e rëndësishme për të ndjekur një dietë të veçantë:Eliminuar plotësisht alkoolit. Nëse pranimi i tij është në zhvillim Hyperuricemia, si produkt fund e metabolizmit të etanolit (acid laktik) ngadalëson sekretim të urinës kripëra acid veshkat.
Kufizoni konsumin e peshkut, mishit, bishtajore.
Merrni të paktën 15 litra në ditë.Në shumicën e rasteve, duke përmirësuar dietë është e mjaftueshme për të reduktuar dhe parandaluar sulmet urykemyy artritit.


Por disa pacientë duhet të përshkruhen ilaçe që normalizuar metabolizmin dhe për të shmangur tensionin e lartë, dëmtime në veshka, gurët në veshka.

Terapia e barnave


Qëllimi i duhur i trajtimit mjekësor është e nevojshme të dinë mekanizmin e rritjes urykemyy.
Kur urinës sintezë acid trajtim antypodahrycheskoe ofron për produktet purine antagonist, në shkelje të prodhimit të tyre - urykozurychnyh do të thotë.
Droga Urykozurychnyh - anturan - të rritur sekretim të acidit urik duke shtypur reuptake e saj në nephrons tubthit veshkave.


Gjatë trajtimit me këtë grup duhet të rritet konsumi ditor të ujit në 2.3 l
Për të reduktuar sintezë purine përdorur alopurinol.
Sidomos treguar të drogës për pacientët me urykemyey mbi 06 mmol / L; në prani të tophi, pamjaftueshmëri renale, etj
Përdorimi i barnave të lartpërmendura është e mundur vetëm pas lehtësim të plotë të fenomenit akute arthritis: kundër venitje inflamacion të përdorimit mund të provokojë përkeqësimin serioz.

Pushim në trajtimin e çon në përsëritje të sëmundjes.

Gjithashtu, artriti akut podager trajtohen me kolkicine në një dozë prej 05 mg.
Drogës është përdorur për të reduktuar simptomat për orë të artritit. Totale Produkti përditshme dozë nuk duhet të kalojë 8 mg.
Efekti pozitiv ndodh brenda 24 orëve.

Një grup tjetër i barnave të përdorura për trajtimin e artritit podager - inflamator.
Më efektive në këtë rast indometacin, nimesulid, voltaren që do të merren në dozën maksimale.
Me dhimbje të padurueshme përdorur steroid, duke përdorur metypreda dhëna brenda, depomedrola, cenalog, diprospan.


Gjimnastikës dhe trajtimi sanatorium


Restaurimi i funksionit të përbashkët në progres kronike podager arthritis arrihet përmes terapisë fizike dhe Balneotherapy.
Në pacientët sanatorium janë caktuar sulfide dhe banjot radioaktive, banja baltë për nyje dhimbshme.
Për parandalimin e rikthim në javën e parë të trajtimeve spa duhet të marrë drogë anti-inflamator.

Fizioterapi dhe hardware trajtim


Terapi fizike mund të përdoret në fazën akute dhe pas fenomeneve ulje inflamacion.

Një lehtësim i mirë dhimbje kanë rrezet EUV dhe Kuq-rrezet për të dhimbshëm të përbashkët, akupunkturë.
Përveç kësaj, duke përdorur terapi frekuencë të lartë në zonën e prekur të përbashkët dhe zona e gjëndra veshkave (për të stimuluar sintezën e hormoneve anti-inflamator), phototherapy, trajtim lazer.

Mjetet juridike popullore trajtim në shtëpi


Tifozët e mjekësisë alternative:përdorur supë topically qepë;
vënë feta copëtuar finely proshutë ose tul nga farat e lirit dhe aktivizuar karbonit;

të bëjë një kompresë e peshkut;
rastirku përdorur jodit jodit dhe banja;
përdorin kafshët supë dhe dush urtë.Mjetet juridike popullore për trajtimin e përdhes: VideoMoti për pacientin?


Artriti Moti podager në relativisht të favorshme nëse të gjitha kushtet e trajtimit.
Humbja e funksionit të përbashkët është e mundur vetëm në raste të rralla.
Moti është e pafavorshme në zhvillimin e komplikimeve veshkave.
Hurt joints nga kripë tepërt në trup? Në faqen tonë ju mund të gjeni se si për të trajtuar depozitat kripës në nyje.

Duke kërkuar për informacion mbi artrit përbashkët infektive tek fëmijët? Lexuar në lidhje me të këtu.
Si për të trajtuar nxisë thembra? Gjeni këtu.

Masat e parandalimit?


Masat parandaluese kryesisht përfshijnë normalizimin e ushqimit dhe refuzimin e përdorimit të pijeve alkoolike.
Sidomos ato që lidhen me njerëzit me uyazyka trashëgim ngarkuar

FAQ?


Çfarë mund të përkeqësojnë?


Mund të provokojë gabim rëndim në ushqim (alkool, mish, ushqim erëza, kafe të fortë ose çaj), trauma të përbashkët, stresi të zgjatur në këmbë.

Çfarë mjeku trajtimin e artritit podager?


Treat përdhes disa specialistë: Internist, rheumatologist, fizioterapist, rehabilitimin, reflexologist mjek.

Dërgo një paaftësi në këtë sëmundje?


Nëse mosfunksionim i vazhdueshëm i nyjeve tregon paaftësi.

Video: Simptomat dhe trajtimi i përdhes