Poliartriti - trajtim


Trajtimi i nyjeve artrit duhet të jetë, si në një numër të sëmundjeve të tjera të ndërlikuara, komplekse. Para së gjithash, ju duhet të konsiderojnë shkakun që e ka shkaktuar sëmundjen, dhe pastaj hiqni simptomat lokale. Për shembull, kur artrit reaktive, e cila është shkaktuar nga infeksione të ndryshme - nosohlotochnыmy urogjenital ose zorrëve duhet të përdorin antibiotikë, në mënyrë që të mos provokojnë sëmundje për një shpërndarje më të gjerë dhe hyrjen në forma të mprehta, ndërsa artrit shkaktuar nga proceset autoimune nuk kërkojnë trajtim me antibiotikë.


Trajtimi i artritit në shtëpi


Rrjedhimisht, artrit reaktive në trajtimin antibiotikët kryesisht të përfshira. Këtu ata janë të një rëndësie të madhe sidomos me infeksion chlamydial që është e vështirë për t'u kuruar. Në qoftë se organi paturit klamidia, trajtimi antibacterial është afatgjatë - për një muaj.
Në këmbët reaktive artritit dhe pjesë të tjera të trupit trajtim mund të zgjidhen në anën e njërit prej tri grupeve të antibiotikëve, macrolides, tetracyclines, fluoroquinolones. Në lezione baktereve butë trajtimi mund të kryhet në shtëpi, por gjithmonë nën mbikëqyrjen e një mjeku i cili vendosur dozimin dhe zgjidhni drogës më të përshtatshme, ndër të cilat mund të jenë:


 • Spiramycin;

 • Clarithromycin;

 • Azithromycin;

 • Doxycycline;

 • Ofloxacin;

 • Ciprofloxacin;

 • Lomefloxacin.


 • Tre të fundit janë ilaçe shtesë në qoftë se pacienti, për çfarëdo arsye, nuk mund të zbatohet asnjë nga katër barnave të para. Në chlamydial infeksionet mjekësi përdoret për 30 ditë, ndërsa lezione të tjera bakteriale gjatë trajtimit është reduktuar në dy javë.
  Grup tjetër e barnave për trajtimin e artritit të ndonjë etiologji dhe formave - droga jo-steroidal anti-inflamator:


 • Diclofenac;

 • Nimesulid;

 • Naproxen;

 • Meloxicam;

 • Ibuprofen.


 • Këto droga mund të përdoren si jashtmi - ne formen e nje pomade ose krem, dhe brenda në formën e tabletave, pluhurave të tretshme ose injeksione. Këto medikamente për trajtimin e artritit kryesisht sigurojë anti-inflamator, dhe analgjezik dhe anti.
  Me rëndim të fortë përshkruajnë injeksione të NSAIDs, por ato ndikojnë negativisht në mukozën e stomakut dhe nuk janë të dizajnuara për përdorim të zgjatur. Njerëzit me Ulçera duodenale ose stomakut ata janë të kundërindikuar.

  Për të hequr inflamacion akut përdorur edhe steroid - të tilla si prednisone. Ky mjekim është bërë obligim për administratën brenda kyçeve. Ndalohet gjithashtu që të përdorin për një kohë të gjatë për shkak të rrezikut të varësisë.
  Për të përmirësuar gjendjen e kërc është gjithashtu chondroprotectors përdorura. Këto barna stimulojnë rigjenerimin e kërc dhe për këtë arsye të favorshme të ndikojnë në gjendjen e pacientëve. Kjo është një lloj mbështetje parandaluese. Ndër chondroprotectors famshme:


 • Don;

 • Эlbona;

 • Structum;

 • Hondroksyd,;

 • Hondrolon.


 • Folk trajtim artrit


  Në trajtimin e artritit banjot bimor të ndihmuar nga hithrat, knotweed, dhe murrizat artichoke. Këto barëra duhet të krijoj (50 g) dhe pastaj i hedh në një banjë të mbushur me ujë të ngrohtë.
  Ajo gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të terpentinë vaj-kamfor: ju merrni 150 ml alkool fërkim, vaj ulliri dhe terpentinë. Përbërësit të përzierje, pastaj fshij përzierje në zonën dhimbshme 1-2 herë në ditë.

  New në trajtimin e artritit reumatoid


  Trajtim efektiv e artritit shkaktuar nga vetëm një reagim autoimune, pa ndërhyrjen e infeksionit është përdorimi i drogës imunosupresive. Ata janë përdorur vetëm në raste të rënda, të zgjatura, ku pacienti është shumë e vështirë për të përballuar me sëmundje nëpërmjet më shumë ilaçe të thjeshta.
  Qëllimi i drogës immunosuppressant - për të shtypur sistemin imunitar për të shtypur përgjigje imune e antitrupave.
  Ndër këto ilaçe:

 • Azatioprine;

 • Methotrexate;

 • Sulfasalazine.