Shkakton diarre, trajtimi dhe dietë


Diarre - një (të paktën një herë) Lëvizja shpeshta zorrë me lirimin e stol lëngshme lidhur me kalimin e përshpejtuar e përmbajtjes zorrëve për shkak të malabsorption e ujit zorrë të mëdha, u rrit peristaltikės, dhe për këtë arsye muret e zorrëve alokimi i rëndësishëm transudate numër ose tajitje inflamatore. Në shumicën e rasteve, diarre (diarre) është një simptomë e enterit akute / ose kolit kronik.
Diarre ndarë në:
- Diarre ushqyese. Që rezulton nga reaksione alergjike në çdo - çfarë llojet e ushqimeve, apo ushqim të pahijshme.


- Diarre infektive. Është rezultat i helmimit me ushqim, salmonellozave, dizenteri, amebiasis, sëmundjeve virale dhe të tjerët.
- Diarre pesimist. Duke pasur për shkak të alokimit të pamjaftueshëm të enzimave të caktuara zorrë e vogël, pamjaftueshmërisë sekretore e pankreasit, stomakut dhe të mëlçisë, si dhe shkeljet e tretjes së ushqimit sipas peshës.
- Diarre neurogjenik. Rezulton nga çrregullime të rregullimit nervor të aktivitetit motorik të zorrëve (nën ndikimin e eksitim ose frikës).
- Diarre toksike. Nuk mund të jetë një rezultat i helmimit nga merkuri ose arsenik dhe shoqërojë uremia.

- Diarre drogës. Nuk janë shkak për ndalimin e florës zorrëve fiziologjike dhe në sfond të dysbiosis.
Gjithashtu dallimin midis diarre akute dhe kronike;
Diarre akute
Ajo rrjedh për të paktën tre javë dhe është rezultat i infeksioneve dhe infestations parazitare (lyambyoza, amebiasis, kolera, salmoneleza, dizenteri, trikinoz, etj), endogjene dhe ekzogjene (intoksikimet nga kërpudhat helmuese, merkuri, arseni, si dhe uremia) efekti i drogave të ndryshme (disa lloje të antibiotikëve, laxatives, Adonis, etj) dhe gjithashtu për shkak të alergjive ushqimore

Diarre kronike
Ajo mund të jetë e vazhdueshme apo të përsëritura dhe ndodhin për muaj, dhe në disa raste edhe vite. Aty në kolit ulcerativ, sëmundja e Crohn-it, pancreatitis kronike, kolit ishemik, sindroma malabsorption dhe sindromi tretjes sindromi Tsollynhera-Ellison, sëmundjet endokrine (pheochromocytoma, diabeti, tirotoksikozë), kanceri i zorrës së trashë, fituar sindromi mangësi imunitar, sëmundjet funksionale të zorrëve, parazit dhe sëmundjet infektive (ascariasis, dysbiosis, infeksion kampylo-bakteret yerseenyoze etj). Gjithashtu, diarre kronike mund të jetë pasojë e operacioneve të ndryshme kirurgjikale (heqje e pankreasit, stomakut, zorrët dhe vagotomy)


Kursi dhe simptomat e diarre
Natyra e stol varet nga sëmundja. Frekuenca e stol mund të jenë të ndryshme, por stol butë ose i holluar me ujë. Për shembull, kur amebiasis, fron përmban gjak dhe mukusit tejdukshëm; dizenteri - stol e parë ka një cilësi shumë të dendur, atëherë ajo bëhet e lëngshme dhe të pakët, duket gjak dhe mukusit. Gjithashtu, diarre mund të shoqërohet me dhimbje në bark dhe ënjtje e tij, rumbling, ndjenja transfuzion. Në disa raste, ethe të jetë e mundur, nauze dhe vjellje.

Diarre butë shkon praktikisht asnjë ndikim në gjendjen e përgjithshme të pacientëve, por të rënda dhe kronike në shumicën e rasteve të çojë në një shterim të shënuar, ka shprehur ndryshimet e organeve të brendshme, mangësi vitamina.
Për të përcaktuar shkaqet e diarre dhe scatological hulumtimit bakteriologjike. Në rast të dyshimit të vogël të ushqimit helmimi, kolera apo salmonelës - pacientë me shtrim të menjëhershëm në departamentin infektive
Trajtimi i diarre
Që diarre nuk është sëmundje e pavarur, por vetëm një pasojë e të cilave - disa çrregullime në trup, trajtimi është për qëllim adresimin e shkaqeve të shfaqjes. Për shembull, kur pamjaftueshmëri pankreatik tregon përdorimin e përgatitjeve enzimë (mezim forte, festive, Creon, etj). Treguar kimikisht / mekanikisht kursyer dietë me përjashtim të ushqimeve të detyrueshme mund të rrisin sekretore dhe motor - evakuimi funksion. Për të rivendosur eubioza përdorur antibacterials që nuk thyejnë ekuilibrin e florës mikrobike në zorrë (Nifuroxazide, Intetriks etj). Aplikoni antibiotikët të ndryshme (Hilak forte, bificol, Linex, bifidumbacterin, Enterol, laktobakterin etj). Mjetet si tregues janë përdorur përgatitjet bismut, tanalbin, kalcium shtesë; decoctions e rrënjët spirale, Wort barishte Shën Gjonit, lisi leh, cinquefoil, fruta qershi, lule kamomil dhe të tjerët. Aplikoni një astringent, enveloping dhe agjentët adsorbent (comp-Tanna, smectite, etj). Për të ngadalësuar peristaltikės zorrëve antispasmodics përdorur (bkus-Copan, papaverine, jo-spa). Gjithashtu efekt antydyareynыm mirë ka Imodium drogës (Loperamide), i cili për shkak të ndikimit mbi receptorët narkotik redukton lëvizshmëri zorrëve dhe tonin (përdorur në çrregullime motorike, gastroenterit).

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Kapsllëk
2. ushqimore distrofia, simptomat, trajtimi
3. carcinoid, simptomat dhe trajtimi i sëmundjes