Shkelja e simptomat e sistemit vestibular, shkaqet, diagnoza
Sistemi periferike vestibular - sistemi vestibular përfshira në veshin e brendshëm përgjegjës për bilancin dhe orientimin e duhur në hapësirë. Nëse ju shkelë personi vestibular aparat humb aftësinë për t'u përqëndruar për shkak të shkeljes së perceptimit vizual dhe auditory, humbja e ndjeshmërisë prekshëm.
Sistemi vestibular përbëhet nga disa departamente dhe keqpërdorimi i secilit prej tyre flasin disa simptome.

Shkeljet Simptomat

Në çrregullime të përgjithshme manifestohen në mënyrat e mëposhtme:


drejtpërdrejtë:
marramendje;
Lëvizjet e syve oscillatory (nistagmus).
Lidhur me:
përzier me intensitet të ndryshme, shpesh të shoqëruara nga të vjella;
blanching apo skuqje të fytyrës dhe qafës;
humbja e bilancit;
koordinimi i dobët i lëvizjeve;
Presioni shkelje e gjakut;
djersitje;
ndryshojnë në frekuencën e lëvizjeve të frymëmarrjes dhe rrahjeve të zemrës.
Shkeljet Simptomat mund të jetë i ndryshueshëm dhe papritmas dalin, me më sëmundjet janë konvulsiv në natyrë. Sulmet mund të ketë pamjen e një erë të mprehtë apo të shëndoshë, ndryshimet e papritur e motit, dhe të tjerët. Në mes të periudhave të shkurtra personi ndjehet i shëndetshëm.


Shkeljet Arsyet

Ka shumë arsye që mund të shkaktojnë shkelje të funksioneve themelore të aparatit vestibular. Ata janë të lidhur me sëmundje të ndryshme të veshit të brendshëm dhe disa sistemeve, traumat dhe tumoret, inflamacion të shkaktuara nga infeksionet dhe viruset.
1. bamirës konvulsiv marramendje pozicional - një nga format më të zakonshme të marramendje. Ndjenja marramendje pozicional ekspozuar për të gjithë, por sidomos gjendja shpesh ndodh në njerëzit mbi 60 vjeç, kryesisht gratë. Simptomet kryesore të marramendje pozicional:

iluzionin e rotacionit që ndodh kur ndryshuar pozicionin e kokës (kthyer kokën, një rritje të mprehtë nga shtrati, etj);
Ndonjëherë ka përzier dhe të vjella;
në raste të rralla, ka një dhimbje të mprehtë në stomak.
Shkaqet e marramendje shpesh nuk mund të krijohet, por më së shumti është vërejtur në gjendje post-traumatik dhe postoperative, si dhe infeksioneve të frymëmarrjes infeksionit me dobësi të përgjithshme.
2. pezmatim nervi vestibular, zakonisht rezulton nga sëmundjet infektive (herpes, gripit, herpes, etj). Është shkaku më i zakonshëm i abuzimit ose mosfunksionim vestibular sistemit të nervore vestibular. Simptomat kryesore:

vërtetë marramendje, ku iluzionin e rotacionit të shpejtë rrethore;
përzier shoqëruar me të vjella;
spontan rotatornыy horizontale nistagmus në të cilën të dy shikimet duke lëvizur me shpejtësi horizontalisht dhe në qarqet.
Më shpesh simptoma të rënda të zgjasë për 3-4 ditë, dhe shërim të plotë ndodh vetëm pas disa javësh në të moshuarit - disa muaj.
3. Sindromi VERTEBROBASILAR dështim. Sindromi rrezik grup përfshin njerëz më i vjetër se 60 vjet, dhe trajtimin e çrregullimeve të aparatit vestibular është i shoqëruar nga trajtimin e semundjeve te sistemit kardiovaskular. Ndër shkaqet e sindromit shënuar goditje cerebellar, iskemi enëve të gjakut të veshit të brendshëm, përçarje e nervore vestibular. Simptomat e sindromës janë të ndarë në:

kryesore:
marramendje që ndodh papritmas dhe për asnjë arsye të dukshme;
përzier dhe të vjella;
mosbalancim;
Lidhur me:
Shkelja e vizionit (shpesh në pacientët dyshe në sytë);
shpeshta në rënie për shkak të çekuilibër;
Shkelja e gjuhës (turbullira me zë hundës).
Duhet të theksohet se sindromi VERTEBROBASILAR dështimi zakonisht të shkurtër, dhe në qoftë se simptomat e tij karakteristike të përsëritura për disa muaj apo më gjatë, i nënshtrohen përjashtimit të kësaj diagnoze, pacienti duhet të dërgoni një ekzaminim më të detajuar.

4. Bllokim auditory brendshëm (labirint) arterie. Ajo është një nga më të rrezikshme shkaqet mosfunksionim të aparatit vestibular, pasi ky furnizim të thyer të gjakut të trurit, e cila mund të çojë në goditje dhe sulm në zemër mozzhechkovomu, gjakderdhje në tru që përfaqësojnë një rrezik të vdekshëm. Simptomë kryesore është vertigo akute, i shoqëruar nga humbja e koordinimit dhe shurdhim të njëanshme. Në rast të një gjendje të tillë duhet të telefononi menjëherë një ambulancë.

5. kronike bilateral vestybulopatyya. Nuk është kryesisht për shkak të drogës dehje që shfaqin efekte ototoxic. Simptomat kryesore:
marramendje moderuar është e shoqëruar nga të përzier;
rritje abuzim stabilitetin, veçanërisht e dukshme në muzg dhe errësirë.
6. Sëmundjeve (Syndrome) Meniere - një nga sëmundjet më të zakonshme të veshit të brendshëm. Simptomat kryesore:
rritje të shpejtë dhe ngadalë bie marramendje ka karakter paroksizmal;
humbjen e dëgjimit të ndryshme intensiteti në kohë të ndryshme, duke çuar në rrjedhën e sëmundjes së humbjes së dëgjimit gradual;

tringëllimë në veshët, e cila në rrjedhën e sëmundjes merr përhershëm, rritur në masë të madhe para se të sulmit të marramendje;
zagushi në vesh.
7. sëmundje veshit, të cilat përfshijnë:
tape sulfurik;
shkatërrimi i kockave kapsula veshit të brendshëm - otosclerosis;
mosfunksionim i tub auditory që lidh veshin e brendshëm me fyt, të cilat mund të rezultojnë nga dëmtimi në temporomandibular nofulla të përbashkët, polyps, alergji, etj,
Mediat akute otitis ose purulent otitis.
8. Trauma. Vertigo mund të shkaktohet nga dëmtimi të trurit traumatik, shkaktoi tronditje të labirint ose thyerje të kockave të përkohshme.

9. migrenë basilar. Në disa raste, nuk ka asnjë shenjë e një migrenë dhimbje koke paroksizmal rraskapitëse dhe gjatë marramendje. Shpesh forma të tilla të migrenë sufferers vajzat adoleshencës. Në thelb, këta pacientë janë të prirur për sëmundje lëvizje.
10. Epilepsi. Shenjë e sëmundjes, sidomos në fëmijëri, mund të jetë marramendje, shoqëruar nga të përzier. Por shpesh këto shenja themelore të aparatit vestibular në epilepsi shoqëruar me shkelje afatshkurtër e vetëdijes, hallucinations, jargëzim, lëvizjeve motorike pazakonta.

11. Rrallë shkaktojnë shkelje të tilla janë tumor cerebellopontine kënd. Tumoret ndodhin humbje të dëgjimit kryesisht graduale derisa humbja e saj, megjithatë, shurdhim ndodh nganjëherë në mënyrë dramatike. Marramendje pothuajse nuk ndodh, por shpesh duket koordinim të dobët të lëvizjeve. Tumoret shpesh rezultojnë nga neurofibromatosis në çdo formë, në të cilën lëkura janë njolla kafe.
12. Kranyovertebralnaya patologji është një shkak i zakonshëm i marramendje dhe humbja e koordinimit të lëvizjeve. Kjo mund të ndodhë nistagmus, shkelje e gjuhës, pacienti u dëmtuar funksionin e gëlltitjes. Në thelb dukuri e një gjendje patologjike fëmijët ndjeshme.

13.
Sklerozë të shumëfishtë karakterizohet shpesh nga marramendje vërtetë, i shoqëruar nga të përzier të rënda.
Diagnostics
Për shkak të funksionit kryesor të vestibular shkelur nga gjendja patologjike, trajtimi i aparatit vestibular për të filluar me gjetjen e shkaqeve të shfaqjes së një gjendje patologjike. Në shenjë e parë e shkeljeve duhet të kontaktoni otolaringolog. Në ekzaminimin mjeku zakonisht kryer studim të hollësishëm nga:
audiometry, për të përcaktuar ndjeshmërinë auditory;

ultratinguj, përmes të cilit arteriet e shtetit kontrollohen vertebral;
CT scan e trurit në drejtim të ndryshimeve patologjike.
Këto dhe metoda të tjera moderne diagnostike të ndihmojë me saktësinë më të madhe të përcaktuar natyrën e shkeljeve dhe shkaqet e tyre.