Cerebrovascular aksident - Trajtimi


Problemet me punën e sistemit të qarkullimit të gjakut përbëjnë një rrezik të madh për të trupit, veçanërisht në qoftë se patologjia e lidhur me qarkullimin e trurit. Duhet të theksohet se kjo është këto sëmundje janë më të zakonshme në mesin e banorëve të planetit. Stroke, trajtimi është përshkruar në këtë artikull, jo vetëm që mund të shkaktojnë mosfunksionim të organeve, por vetëdijen dëmtuar gjithashtu. Le të shqyrtojmë faktin se mjetet e përdorura për të kontrolluar faza të caktuara të sëmundjes.

Trajtimi i aksident akut cerebrovascularKjo fazë karakterizohet nga gjakderdhje në tru, goditje, hemorragji enëve të gjakut, dhe ishemi. Në këtë rast, brenda tri ditëve, pacienti i nënshtrohet terapisë mirëmbajtjes për të parandaluar ndodhjen e gjakderdhjes dhe trombozë.
Përveç kësaj, pacienti është përshkruar gjymtyrëve masazh, të cilat do të parandalojnë formimin e mpiksjen e gjakut. Për të parandaluar formimin e ulçerës presionit lyej lëkurën me mjete të posaçme.

Trajtimi i rastit aksident cerebrovaskulare


Pacientët me presion të ulët japin drogë cardiotonic dhe tonics. Nëse presioni është i lartë, ajo është përshkruar antispasmodics dhe droga të tjera që të normalizuar rrjedhën e gjakut në tru. Është gjithashtu e rekomanduar për të paguar në shkelje të qarkullimit cerebral drogave të tilla për të trajtuar:


 • Në rritje akute presion dhe të japin Dibazol Clonidine.

 • Nëse ka një krizë, është e këshillueshme që të përdorin beta-blockers.

 • Për të reduktuar tonin e enëve të trurit dhe të normalizojë rheology gjakut futur Trental, aminophylline, Vincamine, Kavyton.


 • Trajtimi i aksidentit kronike cerebrovascular


  Lufta kundër kësaj forme të sëmundjes parashikon masa që do të parandalojnë përparimin e sëmundjes. Terapia përfshin:

 • normalizimin e presionit, duke marrë fonde antyhypertenzytyvnыh;

 • aderimin në një dietë të veçantë që pengon rritjen e kolesterolit.


 • Për të adresuar shenja neurologjike të sëmundjes mund të caktohet nootropic, vasoactive, droga neuroprotective. Në disa raste, të përshkruajnë trajtim spa, reflexology.

  Trajtimi Folk i aksidentit cerebrovascular


  Për të vetë-mjekoj nuk është e rekomanduar për shkak se duke përdorur mjetet juridike në shtëpi mund të marrë vetëm lejen e mjekut.
  Për të stabilizuar enë nën presion dhe të qartë të toksinave, aplikoni një ilaç:


 • Me mulli grimcuar portokall dhe limon (dy copa secila fetusit).

 • Në slurry është shtuar mjaltë (2 lugë).

 • Dërgo qëndrim në temperaturë dhome.

 • Pas një turnit të natës në bankë.

 • Merrni çaj me një lugë tri herë në ditë.