Vazhdimi kërc veshit lënduar për të bërë


Shpesh njerëzit kanë dhimbje në kërc veshit dhe para për t'iu përgjigjur pyetjeve që keni nevojë për të kuptuar shkaqet e dhimbjes në këtë fushë. Më dhimbje në kërc veshit mund të ndodhë përmes veshit perihondrita. Sëmundja fillon të zhvillohet kur nadhryaschnitsy përflakur dhe kërc vesh, është se është lëkurë, e cila obtyahayetsya veshin e jashtme. Pas zhvillimit peryhondryt që shkakton dhimbje në kërc vesh?


Dhimbje në kërc e veshit lind nga fakti se veshit rakovynku merr infektuar, shpesh e Pseudomonas aeruginosa, të cilat mund të depërtojnë në nadhryaschnytsu rrethanat e mëposhtme:1. Nëse një person merr trauma mekanike (goditje në vesh).


2. Pas kryerjes së kirurgjisë plastike në vesh, ka traumë të tillë postoperative që ndikon në kanalin e veshit të jashtëm, ose pas një operacioni shumë të vështirë, transferohet brenda veshit.


3. Nëse krah mori ngrirja ose djegur.


4. Nëse veshit ishte një çiban.


5. veshi mund të vuajnë si pasojë e gripit, tuberkulozi.


6. veshi kërc dhimbje nga pickimin e insekteve.


 Si ka dhimbje kërc vesh?

Dhimbje ndodh gjëja e parë në kanalin e veshit, veshit, atëherë mund të shfaqet edemë, ënjtje, ajo fillon të përhapet shumë shpejt në gjithë lavaman lobes veshit veç e veç. Shumë shpesh, sëmundja nuk shfaqet pamja e jashtme, por së shpejti fillon të shfaqet në kohë e madhe natyrë trazuar. Mjekët e quajnë këtë proces luhatjet (prekje mund të ndjehen dridhjet formë me onde). Pse kjo ndodh për shkak se nadhryaschnitsa dhe kërc me purulent exudate.


Çfarë duhet të bëni në një situatë të tillë? Ju duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun i cili do të përcaktojë trajtimin tuaj nëse ju nuk mund të përjetojnë probleme me kërc - ajo fillon të shkrihet, veshët fillojnë të shtrembëroj dhe zhubros. Është e nevojshme për të hequr qelb, sepse kërc fillon për të ndërtuar dhe ajo do të shkojë në sëmundje nadhryaschnitsey inflamacion dhe kërc.


 Trajtimi i dhimbjeve në kërc veshit

1. Në pyetjen se çfarë të bëni nëse ka dhimbje në kërc vesh, përgjigja është e qartë - ajo është e nevojshme të konsultoheni me mjekun, ai do të përshkruajnë terapi me antibiotikë.


2. vajosje Shkëlqyer ndihmon jodit dhe argjendi nitrat.


3. Mjekët përshkruajnë fizioterapi - mikrovalë, UHF, terapi lazer, trajtim me ultratinguj, terapi magnetike, UV.


4. Në rastet e ndryshimeve, mbajtur kullimit, ajo prerë abscesit veshit dhe të pastër, pastaj tampona.
ngjyhet më parë në antibiotikët. Kjo salcë duhet të bëhet çdo ditë, në qoftë se rasti është i vështirë, pastaj dy herë në ditë.


5. Në qoftë se ju shkruani nga të gjithë të drejtë dhe ju nuk do të duhet një operacioni të veçantë, rivendosjen e kërc vesh.


Shtënë dhimbje përmes kërc veshit

Në rastet e grevës fillon të shtrembëroj veshin. Sepse çdo dëmtim çon në inflamacion dhe infeksionit. Lëndimit të kërc veshit mund të jetë e disponueshme në qoftë se një masakër e vazhdueshme mund të ndodhë për shkak të rrahjeve, aksident. Por shumica e tij të marrë boxers, atletët, luftëtarë të cilët rrezikojnë rrezikun në marrjen e veshin plagosur. Shumë rrallë mund të ketë dëmtim pas një ylli të dështuar.


Cilat janë simptomat e dhimbjes në kërc veshit pas ndikim?

Dhimbje shumë të rënda në vendin ku është kryer lëndimi, mund të ketë gjakderdhje dhe dhimbje holove.Esli u dha një goditje të rëndë, dhimbje në kërc mund të jetë për shkak të thyej, hematoma, kërc thyerje. Ajo e theksuar në mënyrë të qartë deformim - ka hematoma, veshi humbet formën e saj të zakonshme, mund të ngjajnë një lulelakër.


Në rastet e trajtimit të vonuar te mjeku përveç dhimbje të forta, mund të ketë një problem me e jashtme, veshi do të mbetet forma e shëmtuar, dhe do të ketë nevojë për të bërë kirurgji plastike.


Trajtimi i dhimbjeve në kërc veshit në ndikimin

1. Nëse shtënë është i vogël, abrasions dhe bruises mund të lyej jod fashë antiseptik zbatohen.


2. Në rastet e ndarjes së veshit kërkon që kirurgu i përpunuar me kujdes ju plagë në qoftë se ju doni të vendosni qepje dhe një fashë.


3. Të jetë i sigurt specialist ju duhet të hyjë në serum kundër tetanozit toksoid, nëse antibiotikët nevojshme, fizioterapi - UHF.


4. Në qoftë se një dhimbje në kërc veshit është i shoqëruar me gjakderdhje e rëndë, ju keni nevojë për të vënë tuaj kanalin e veshit dhe pambuku fashë, pacienti duhet të jetë në paqe.


5. Për shkak të këtë arsye mund të zhvillojë otitis, mjeku vëren dhe shkruan e trajtimit.


Dhimbje në thertore duhur kërc vesh

Therje vesh kërc ndodh në qoftë se një person i plagosur indet e buta apo organe. Por në të njëjtën kohë, ka shkelje. Masakra e tillë mund të ndodhë nëpërmjet lëndimeve shtëpiake, ajo nuk shkel integritetin e kërc, nuk ka nënlëkurës, hemorragji nadhryaschnoe. Ky lëndim nuk është veçanërisht e nevojshme për të trajtuar vetëm në rast të shfaqjes së abrasions, ata thjesht duhet të përpunojë jod. Por vrarë kërc veshit, ajo duhet të jetë i mbrojtur nga të ftohtit, sepse ajo është e ndjeshme ndaj temperaturave të ulëta.


Dhimbje në kërc nga ndarja e pjesshme ose të plotë në vesh

Ju duhet vetëm kujdes kirurgjikale, mjekët përpiqen për të mbajtur një pjesë të indeve veshit në tank të ftohtë dhe të japë një qendër trauma, atëherë ata do të kryejnë plastike. Këtu në kërc e veshit ka një dhimbje shumë të fortë, e cila mund të çojë në humbjen e vetëdijes dhe shoku për gjendjen e njeriut. Prandaj është e rëndësishme në këtë rast do të kthehet në spital, njerëzit nuk mund të qëndrojë dhimbjen. Nuk mund të fillojë inflamacion, infeksion, i cili mund të komplikojë kirurgji.


Pra, nëse ju vazhdimisht i lënduar kërc vesh, është e nevojshme për të parë një mjek, veçanërisht në qoftë se dhimbja është rezultat i një traume të fortë. Gjithashtu, dhimbje mund te zhvillohet kërc nga infeksioni, dhe me të nuk është e mundur për të përballuar të tyre. Mjeku duhet të diagnostikuar, përshkruajnë trajtim, të cilat duhet të përfshijnë - ilaçe, fizioterapi, vendin e përpunimit ku ka pasur dhimbje në qoftë se nevoja operacioni që do të krejtësisht të parandaluar deformim të veshit dhe zhvillimin e komplikimeve të tjera që të çojnë në sëmundje të veshit.