Sëmundje e zakonshme tiroide


Sëmundjet e zakonshme tiroide mungesa e dukshme e prodhimit (në hypothyroidism) ose hormoneve të tepërta (hyperthyroidism) tiroide. Gjëndër tiroide është e vendosur nën kërc schytovydnыm (mollë adayazykam) në frontin e trake. Formën dhe lokacioni kujton hark kravatë. Funksioni i gjëndër është sekretimi i hormoneve tiroide që kontrollojnë metabolizmin në trup. Hyperthyroidism - është çrregullim më të zakonshme hormonal e cila çon në metabolizmin hyperstimulation.
Simptomat kryesore:


- ankth dhe pagjumësi;
- agjitacion dhe nervozizëm;
- humbje peshe pavarësisht oreks në rritje;
- rritur djersitje;
- dridhje;
- palpitations;
- diarre;
- reduktimin e frekuencës ose ndërprerjen e menstruacioneve të grave;
- zvogëluar me makinë seksi;
- keqësim (në prani të sëmundjeve të zemrës) ose debutimin angina;
- zhvendosja përpara nga shikimet (exophthalmos);
- ënjtje në qafë (goiter) për shkak të një gjëndër tiroide zgjeruar.

Mungesa e hormoneve tiroide çon në ngadalësuar trupit dhe mund të shkaktojnë:

- lodhje;
- depresioni;
- toleranca e dobët e ftohtë;
- lëkurë të thatë dhe ngurtësi e flokëve;
- ngjirurit e zërit të zërit; rritjen në peshë; kapsllëk;
- periudha menstruale të rënda ose të parregullta në gratë;
- zbehtë, i lëmuar në kërkim të lëkurës dhe formimi i bruises në lëkurë në dëmin më të vogël;
- ndjesi shpimi gjilpërash në duart (sindromi i tunelit i kyçit të dorës).

Ka shumë shkaqe të sëmundjes tiroide. Shkaqet e tepërt (output tepërt) hormoneve tiroide: № sëmundje Graves '- një sëmundje autoimune në të cilat antitrupat janë formuar që ndikojnë në prodhimin e hormoneve; nodules tiroide - në tumore është prodhimi i tepërt i hormoneve; thyroiditis de Quervain-së - një virus inflamatore akute sëmundje.

Arsyet Hypoproduktsyy (mungesa e) hormoneve tiroide mund të jenë:
- autoimmune hypothyroidism - një sëmundje që zhvillohet ne pranine e antitrupave që sulmojnë qelizat e gjëndrës tiroide;
- Tiroidet e Hashimototit - sëmundje inflamatore autoimmune;
- mangësi jodit në dietë;
- trajtimi i dobët i hyperthyroidism - terapi, indeve hormonoprodutsyruyuschuyu shkatërruese.
Dyshimi i hyperthyroidism përveç mjekut përdor provimeve dhe imazhit fizike teknika. Në disa raste, pacientët të përshkruara biopsi indeve tiroide. Të dy patologji diagnostikuar nga rezultatet e testeve të gjakut për nivelin e hormoneve, si dhe antitrupa parregullt:

- Nivelet hyperthyroidism i hormoneve triiodothyronine (TC) ose thyroxine (T4) është rritur, dhe niveli i hormonit që stimulon gjëndrën (TSH), u ul;
- me hypothyroidism gjerë është TSH ngritur dhe nivelet e T4 anomalisht të ulët.

Ka disa trajtime të zakonshme për kancer tiroide. Në varësi të modelit të simptomave dhe sëmundjeve janë metoda të ndryshme të mundshme të trajtimit për pacientët me hormonet hiper:
• Terapia e barnave.
Karbymazola Qëllimi pengon hormon. Kur përdorni të drogës efektet e mundshme anësore përfshijnë skuqje, alopecia, një shkelje të gastrointestinal traktit dhe palcës kockore shuarje. Kohëzgjatja e trajtimit 6-24 muaj.

• Përdorimi i jodit radioaktiv. Drogës, e cila shkatërron indet dhe suppresses hormoneve tiroide, administrohet me gojë një herë. Pacientët marrë rregullisht një mostër të gjakut, si dhe zhvillimin e mundshëm të hypothyroidism.
• Kirurgjia rekomandohet në raste të rralla. Nëse jeni të hequr inde shumë tiroide në një pacient mund të zhvillohet hypothyroidism. Ekziston edhe një rrezik i dëmtimit të litarët vokale apo fshirja aksidentale e gjëndra parathyroid aty pranë.

• Përdorimi i beta-blocker treguar për ankthit ose dridhje.

Çdo dëmtim të syve është e rekomanduar që të konsultoheni me një okulist. Në hypothyroidism përshkruhet thyroxine (tiroide sintetike hormon) tableta në doza prej 100 deri në 150 mikrogram në ditë. Pacientët duhet teste të rregullta të gjakut për rregullim dozë. Në të moshuarit, për të shmangur mosfunksionim të zemrës ngadalë të rritur dozën e thyroxine. Hypothyroidism trajtohet në pacientët të zhvillojnë komplikime:

- osteoporosis;
- dështim të zemrës;
- infarkti i miokardit dhe goditje.

Trajtimi zakonisht çon në lehtësimin e simptomave të hyperthyroidism dhe pengon zhvillimin e komplikimeve. Megjithatë, një rikthim i mundshëm, sidomos në pacientët me sëmundje Graves. Në trajtimin e simptomave hypothyroidism thyroxine hormon zhduken pas disa javësh. Pacientët me sëmundje tiroide nënshtrohen ekzaminimeve të rregullta mjekësore dhe për të marrë test të gjakut për të monitoruar nivelin e hormoneve tiroide. Veçanërisht e rëndësishme për të kryer monitorimin sistematik të grave shtatzëna me sëmundje tiroide. Shtatzënisë është e nevojshme sondazh për të parandaluar abuzimin dhe rritjen mendore të fëmijës si rezultat i mungesës tiroide gjatë periudhës neonatale paralindjes ose hershme. Gruaja, kur një problem është zbuluar ka nevojë për trajtim të duhur. Shqyrtimit Popullsia për sëmundje tiroide pajustifikuar. Megjithatë, përfitimi i saj është e qartë kur shqyrton pacientët me diabet mellitus.