Shijen e gjakut në gojën e tij


Shijoni e gjakut në gojë mund të jetë arsye krejtësisht të ndryshme. Dhe jo gjithmonë, kjo është një simptomë e një sëmundjeje të rëndë. Hekur gjaku shije të kujton të përmbajtjes së lartë në të. Nëse ju ndjeni shijen e gjakut në gojën e tij vazhdimisht, ajo tashmë mund të shkaktojë humbjen e oreksit dhe në përgjithësi dëmtojnë shëndetin e njeriut.

Shkaqet shijen e gjakut në gojën e tijShije e tillë mund të shkaktohet nga rrethana të ndryshme, jo gjithmonë të padëmshme. Arsyeja kryesore pse në gojë duket mu e gjakut në vijim:


 • lëngshëm kronike ose hundë të zihet fryma;

 • gjakderdhje mishrat;

 • helmim nga merkuri, bakri, zinku, etj;

 • efekti i marrë medikamente të caktuara;

 • astma;

 • bronkit;

 • sëmundje të zemrës;

 • goja konstante e thatë.


 • Ndonjëherë shijen e gjakut ndodh pas drejtimin dhe aktivitete të tjera fizike. Shijoni gjakun që ndodh kur drejtimin, mund të jetë edhe e përkohshme dhe të përhershme, të shëndetshme dhe jo aq të shëndetshme. Në shumicën e rasteve kjo është krejtësisht normale dhe për shkak të dobësisë së mishit të dhëmbëve, i cili gjatë ushtrimit rrit rrjedhjen e gjakut, dhe të cilat nuk mund të përballojë presionin dhe të fillojnë të rrjedh gjak.

  Shijoni e gjakut gjatë kollitjes ndodh shpesh. Në përgjithësi, kjo do të thotë sëmundje serioze të frymëmarrjes, të tilla si bronkit. Për më tepër, ftohjet, kollë të shpeshta dhe nëse e thatë, të irrituar dhe dëmtuar mukoza, duke rezultuar në gjakderdhje si lehtë. Kollë më shqetësuese, i shoqëruar nga shijen e gjakut është për tuberkulozi pulmonar dyshuar.
  Shijen e gjakut në gojën e tij në mëngjes mund të jetë rezultat i marrjes së drogës, të tilla si antibiotikët. Në këtë rast, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të marrë më tej këto barna. Ndoshta ata nuk përshtaten trupit tuaj ose të ketë një ndikim shumë të madh në organet e tretjes, ose mëlçisë.

  Trajtimi i shijes shfaqjes së gjakut në gojën e tij


  Shijoni i gjakut - vetëm një simptomë që mund të tregojnë për ndonjë shkelje në trup. Për të eliminuar këtë fenomen duhet të kujdeset për eliminimin e shkaqeve të saj rrënjë. Dhe mbi të gjitha, ju keni nevojë për të përcaktuar. Make it mund dentist, gastroenterologist, mjek, dhe në disa raste, dhe specialistë të tjerë, të tilla si kardiolog ose pulmonologist.
  Nëse kjo simptomë ishte rezultat i sëmundjeve orale, trajtimi është e nevojshme që ju të caktojë dentisti. Kjo mund të jetë:


 • pije;

 • ndryshojë pastë dhëmbësh;

 • të ndryshojë në një dietë më të balancuar;

 • ndryshimi i kurorave dentare ose protezat;

 • ushtrojnë pak presion mbi mishrat gjatë brushing.


 • Trajtim i shpejtë është gjithashtu e rëndësishme që shijen e gjakut mund të thotë fillimin e një sëmundjeje të rëndë, të tilla si diabeti. Ajo ishte në fillim të sëmundjes duke u ndjerë në shije goja e hekurit, gjithashtu kujton shijen e gjakut.
  Nëse çrregullime metabolike, nga i cili erdhi këtë aromë, ajo është e rekomanduar për të shqyrtuar dietën tuaj, duke shtuar vitamina, minerale, dhe produktet e nganjëherë qumështit, i cili promovon lëvizshmëri më të mirë zorrë. Ajo siguron trupin me zorrë mbrojtjen imunitar, dhe shkelja e këtij organi të çon në shumë çrregullime.

  Nëse shijen e gjakut shfaqet gjatë shtatzënisë apo ndryshimet e tjera hormonale, të tilla si pubertetit, ajo nuk kërkon trajtim të veçantë tjetër përveç shtimin e një meny të përditshme një produkte pak hekur. Në përdorimin e të mollë paktën përditshme të freskëta, ju mungesë të plotë të hekurit, dhe shijen e gjakut në gojën e tij ju do të largohet menjëherë.