Shkaku dhimbje në gishtat Çfarë ndodh nëse gishtin lënduar
1. Në shumicën e rasteve, këpucë me majë dhimbje janë të shkaktuara nga sëmundje të tilla: artrit, arthrosis apo qarkullimin e gjakut.
Së pari: artrit. Një tregues i ndonjë artritit korrente është dhimbje që ndodh gjatë natës. Megjithatë, çdo lloj dhimbje arthritis ndodhë në disa gishta, dhe më vonë i njëjti gishtin e lënduar, ju mund të përcaktojë natyrën e sëmundjes. Për shembull, artrit reaktiv ose psoriatic shoqëruar me dhimbje në gishtin e madh. E njëjta gjë ndodh me përdhes e vërtetë, e cila shpesh vuajnë përfaqësuesit e gjysmës së fortë të njerëzimit. Gishta tjera dhemb në artriti reumatoid, ndonjëherë - dhe formen e sëmundjes psoriatic.


Së dyti: arthrosis. Osteoarthritis gishtin e madh, të cilin njerëzit shpesh të referuara si përdhes, në të vërtetë sëmundje mjaft të ndryshme. Përkundër faktit se përdhes vërtetë zakonisht prek gishtin dhe kjo është kur ajo gishtërinjtë vërtetë i lënduar, ajo është sëmundje shumë e rrallë se Arthrosis. Për më tepër, ne themi se përdhes vërtetë ndodh më shpesh në meshkujt si arthrosis kryesisht ndikon zonjat. Ata vetë provokojnë sëmundje për vite veshur veshje këpucë me një hundë të ngushtë. Si rezultat, deformueshme gishtit lakuar në drejtim të gishtin e dytë, kyçin e këmbës nën qëndron jashtë, rubbed këpucëve dhe përfundimisht edhe deformuar fort. Pas gishtin lakuar dhe kockave dhe rritet në madhësi të gjithë të përbashkët. Dhimbje në këpucë me majë, nyje të bëhet i ulur.

Nëse artrit përparon, gishti kështu duke ndryshuar formën e saj origjinale, dhe mobiliteti është aq e kufizuar që nuk mund edhe ta sjellë atë përsëri në pozicionin e saj origjinale. Fërkimi i vazhdueshëm shkakton inflamacion qese periarticular quajtur bursit. Kur nuk bursit vetëm të dëmtojë gishtërinjtë, por skuqje dhe ënjtje.
Komplikimet e osteoarthritis e gishtit qëndron në faktin se gishtin e deformuar e dytë dhe të tretë - ka një gjë e shëmtuar kombinuar e këmbë, shumë i dobët për të trajtimit.
2. Morton nevromë - një mjekët sëmundje quajtur edhe shputës fastsytom. Kur nevrome Morton lënduar jo gishtat e këmbëve arsye. Shkaku i dhimbjes është shumë presion mbi nervore që kalon në këtë zonë. Gratë që vuajnë nga kjo sëmundje më shpesh se përfaqësuesit e një gjysmë të fortë. Nevromë Morton zhvillon, ndoshta për shkak të lëndimeve të rregullta përsëritur. Uschemlyayetsya nervore, pezmatim nervi traumatike duket. Dhe që ndikimi traumatik është vazhdimisht në rritje në madhësi nervore, sëmuret.

Shenja më demaskuese e nevromë Morton është konsideruar dhimbje. Në përgjithësi, nuk ka dhimbje në gishtat dhe dhimbje në bazat e tyre. Nëse një person ecën apo ngre shumë peshë, rrit dhimbje, dhimbje jep gishtat fqinje dhe havjar.
3. Humbja e ndjeshmërisë dhe atje duke ecur gishtërinjtë lënduar - një simptomë e zakonshme e diabetit. Me diabet shpesh vetëm gishtin lënduar, por ndjeva një ndjesi djegie në këmbë, kryesisht gjatë natës. Arsyeja është qarkullimi i dobët në këmbët dhe këmbët e hyperactivity e mbaresa nervore.

4. Në qoftë se një pjesë e përparme lënduar madh (dhe të tjerët), ata i kthejnë të bardhë, dhe dhimbje intensifikuar kur shoferi apo ftohjet, ju perevirytysya sëmundje enëve të mëdha të gjakut të gjymtyrëve të ulët - arterieve. Sidomos në rrezik të sëmundjeve të njerëzve të tillë tridhjetë vjet më i vjetër që pijnë duhan, vuajnë nga diabeti.
Ka dy sëmundje me një grup të ngjashëm të karakteristika: ai është atherosclerosis nga arteriet e këmbëve dhe endarteritis obliterating. Në këto dobësi qarkullimit të gjakut në arteriet e këmbëve deri në indet e furnizuara oksigjen të mjaftueshëm. Si rezultat, ka dhimbje në gishtin e madh, gishtat lënduar, këmbë, havjar, bëhet e zbehtë dhe pak i thatë lëkurës, rritja e shqetësuar e thonjve (ata të bëhet i brishtë dhe të sëmurë), e flokëve bie në këmbët e tij, gjymtyrë të ulët shpesh ngrirjes.

5. Në qoftë se ju keni një pjesë e përparme lënduar, arsyeja mund të jetë e thjeshtë - gozhdë i hyrë në mish. Shumica gozhdë rritet mbi gishtin e madh, dhe dhimbje në të njëjtat shkelje të mund të jetë shumë i fortë. Lëkura rreth gozhdë bëhet e kuqe, shtohet, mund të depërtojnë infeksion. Thonjtë rënduese hyrë në mish veshur këpucë të pakëndshme, dhe thonjtë shumë të shkurtër ostryhanye.
6. dhimbje në gishtat mund të jenë të lidhura me zatverdenyyamy - rritje e qelizave të lëkurës vdekur. Në shumicën e rasteve, këto rritje paraqiten në topa e këpucë me majë, thembra ose në anën e gishtit. Ndonjëherë shërimin ka arsye - thellë depërton në indet rrënjë, të cilat mjekët quajtur bërthamën. Një vuajtje të tillë të ndërtuar-up shkaktuar njerëzore duke u ndjerë, sidomos kur presioni i rregullt mbi gishtin e madh.

Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbje në këpucë me majë, ju duhet të kontaktoni një nga ekspertët e mëposhtme:
neurolog,
traumatologist,
endokrinolog,
kirurg.