Shkaqet dhimbje të fytit Po në qoftë se shumë dhimbje të fytit kur gëlltitjes
Secili prej nesh të paktën një herë në jetën e tyre të zgjoheni në mëngjes dhe tregoi se ai kishte një dhimbje të fytit, gëlltitjes dhimbshme, ndjenja nuk është oblozhennosty dhe edema e laring. Megjithatë, jo të gjithë janë të aftë për të në momentin e parë që të kuptoj se çfarë të bëni nëse një dhimbje të fytit.
Gjëja e parë për të përpiqen për të përcaktuar arsyen për zabolilo fyt. Nuk mund të jetë disa.
Shumica e rasteve kur ajo fillon të shqetësojë dhimbje të fytit, një etiologji virale. Ftohtë dhe të gripit viruset - shpeshta tona "mysafirët", këto sëmundje janë të përhapur nëpër pikat ajrore. Ndonjëherë që ju dhimbje të fort të fytit, asnjë nga viruset dhe bakteret. Origjina bakteriale duhet, për shembull, anginë, grykët kronike. Megjithatë, në disa raste disa parehati në fyt të shkaktuara nga faktorë jo-infektive.


Së bashku me ajrin e thithur, trupi merr një sasi të madhe e baktereve dhe viruseve që mori atje trupin e transportuesit, e cila është e mjaftueshme për të kolliteni apo teshtini për të lënë pas një gjurmë të "mysafirëve paftuar". Gjithashtu lehtësisht të merrni infektuar nga një infeksion viral ose bakterial në qoftë se ju kontakti i afërt me pacientin, duke përdorur sende të njëjtat, të tilla si telefonat apo lodra. Ndonjëherë ajo prek dorezën, dhe pastaj prek hundën ose sytë për disa ditë, dhimbje në fyt, kur gllabërim nevojën shënuar për kujdesin spitalor.

Virus origjina dhimbje të fytit
Çfarë viruset shkaktojnë parehati në fyt?
Ajo mund të jetë agjentë dëshirore e sëmundjeve:
Gripit;
Ftohjet;
Mononukleoza infektive;
Lisë së dhenve (dhenve);
Cyrus;
Imët guri (paragripal).
Infeksionet bakteriale që shkaktojnë dhimbje të fytit
Genesis bakteriale kanë infeksionet e mëposhtme:
Difteria;
Klamidia;
Infeksion Streptococcus;
Mycoplasmosis;
Gonorrea.
Shkaqe të tjera të dhimbje të fytit
Shumë sëmundje ngjitëse e shkaktuar nga bakteret apo viruset, duke i lejuar ata disa ditë për të arritur një audiencë të madhe. Në fillim të çdo pacienti sëmundjes është në gjendje të infektojë dhjetëra njerëz. Kjo është arsyeja pse gjatë rëndim sezonale e infeksioneve respiratore virale dhe bakteriale duhet të shmangin vende të mbushur me njerëz, dyqane të mëdha, mëngjeset dhe ngjarje të tjera. Por askush nuk mund të na mbrojë nga infeksioni në vendin kryesor të veprimtarisë shoqërore - punë, studim. Prandaj, në kopshtin e fëmijëve, shkolla, zyra për të dëgjuar se dikush është dhimbje të vazhdueshme të fytit lehtë. Por ka disa shkaqet e dhimbjes nuk kanë të bëjnë me bakteret dhe viruset. Në veçanti, siklet mund të shkaktojë faktorët e mëposhtëm:

- Lagështia e ulët. Në sezonin e ngrohjes lagështia e ajrit të brendshëm është ulur ndjeshëm. Në mëngjes, ju mund të përjetojnë një ndjenjë të thatësi dhe gudulisje në fyt. Kjo është veçanërisht e vërtetë për mot të ftohtë, kur ngrohjes rritet me intensitet. Nëse ju keni një zënë hundët për shkak të acarimit të alergji sezonale (ethe hay) dhe ju në mënyrë të pandërgjegjshme frymë gjatë gjumit gojës dhe fytit mund të merrni të sëmurë dhe për këtë arsye (dhe membranat mukoze të thatë humbasin elasticitetin).
- Alergjia. Në fakt, disa reaksione alergjike (në polen, pezmatim të kafshëve, pluhur, myk) të shkaktojë jo vetëm ënjtje, rrjedhjen e gjakut në fytyrë dhe të ftohtë, por një dhimbje të fytit.

- Tensionin e muskujve. Overexertion e muskujt e fytit - e njëjta gjë e zakonshme si ky fenomen për muskujt apo këpucë me majë. Dhimbje të forta të fytit mund të shkaktohet nga sportet intensive apo të kënduarit, të fillojnë pas ngjarjes apo koncert
- Faktorë të jashtëm irrituese, ndotja e ajrit, etj Edhe madh qyteti ndotja e ajrit mund të shkaktojnë parehati ju, dhimbje, acarim fyt. Ajrore e sipërme dhe fytin, pandikuar përgjithmonë nga tymi i duhanit, shter e makinave, kimikateve mund të merrni sëmundje kronike. Vazhdimi i fytit shumë duhanpirësit dhe ekspozimit të rrezikshme ndaj tymit të duhanit nuk është vetëm për ata që pijnë duhan në vetvete, por edhe në duhanpirësit pasiv. Nuk eliminon siklet në fyt dhe pa tym duhani - burnot dhe përtypet duhanit saktësisht njëjtë mucous irritojë mbulon fyt. Provokuar një dhimbje të mprehtë në faktorët fyt mund të jetë ushqim erëza dhe alkool.

- Gastro-ezofageal refluksit. Me zhvillimin e ezofagut sëmundjes dhe fyt lëng inatosur stomakut, e cila merr prapa nga stomaku për shkak të dështimit të muskul unazor ulët esophageal. Kalon normale muskul unazor shëndetshme hëngrën dhe pinë vetëm në drejtim të stomakut. Megjithatë, mosfunksionimi i mundshëm i muskul unazor, duke çuar në depërtimit të përmbajtjes stomak në traktin e sipërm gastrointestinal. Ky lëng shumë kaustike stomakut irriton ezofag dhe pjesët overlying e trupit, e cila është arsyeja pse ju do të sigurohet dhimbje kronike të rënda të fytit.

- Tumoret. Arsyeja se ka pasur dhimbje në fyt, kur gëlltitjes, mund të jetë në zhvillim e tumoreve të fyt, fytit, gjuhës. Ata shpesh shfaqet në ata që neumeren në marrjen e alkoolit dhe duhanit. Dhimbje në fyt mund të shfaqen dhe zhduken, mund të zhduken, por mungesa e simptomeve nuk do të thotë që ju keni asgjë për t'u shqetësuar rreth.
- Virus imunitetit të njeriut. Pacientët me HIV-pozitiv mund të ankohen se dhimbje të fytit, gëlltitjes dhimbshme. Arsyeja kryesore për këtë dhimbje nuk është sëmundje themelor dhe infeksionet e saj shoqëruese të mesme, duke përfshirë cytomegalovirus, apo Candida stomatit. Kjo vëmendje duhet t'i trajtojnë këto simptoma si një person me imunitet të dëmtuar, ndonjë infeksion mund të çojë në pasoja shumë të rënda shëndetësore.

Faktorët e rrezikut kryesorë që kontribuojnë në shfaqjen e dhimbje të fytit janë:
Fëmijët dhe adoleshencës. Në mënyrë të veçantë, nga pesë dhe tetëmbëdhjetëvjeçare dhimbje shumë të lënduar në pesë herë në vit. Të rriturit gjithashtu vuajnë nga këto dy ose tri herë në vit. Fëmijët janë infeksioni më i zakonshëm streptokokut.
Pirja e duhanit, si aktive dhe pasive. Substanca irrituese efekt të dëmshme që gjenden në tymit të duhanit mund të shkaktojë siklet në fyt.
Seks oral. Gjatë përkëdheljet orale ju merrni grykët gonokoksik, gonorre, sifilis dhe madje edhe virusi i mungesës së imunitetit të njeriut. Natyrisht, rreziku i infeksionit në kohë më të ulëta se në marrëdhënie normale, por ajo ekziston.

Tendenca për të zhvilluar alergji. Ethe hay, reagime të vazhdueshme në pluhur, pezmatim të kafshëve, kërpudhave nganjëherë shkaktojnë një kohë të gjatë është një dhimbje.
Shkelja e imunitetit si të vogla dhe të rëndë që u shfaq gjatë trajtimit të grupeve të caktuara të barnave, kimioterapia, lodhje, çrregullime metabolike, diabeti ose shfaqjes së infeksionit HIV.
Qëndrimi i vazhdueshëm në dhomë të ngushtë mbyllur. Shkalla e përhapjes së infeksioneve në këto zona, sidomos në klasa të mëdha është shumë i madh.

Ndikimi i rreziqeve: stimujve kimike, grimcat mekanike në prodhim dhe në shtëpi.
Shkelja e higjienës personale. Nuk është çudi mjekët janë të këshilluar për të larë duart tuaja tërësisht shpesh: ajo parandalon përhapjen e shumë sëmundjeve.
Sëmundjet kronike e infeksioneve sinus, të tilla si sinusit dhe sinusit, e cila mund të përhapet dhe infektojnë fyt.
Në rastet kur ju nuk e dini çfarë të bëni nëse një dhimbje të fytit, të kontaktoni mjekët e mëposhtme: doktor (mjek), specialist sëmundjeve infektive, otolaringolog (ENT).