Shkakton e sëmundjes koronare të zemrës


Një gabim i cili beson se mbrojtur plotësisht kundër sëmundjeve koronare të zemrës. Në të gjithë botën, sëmundja është e lidhur me sistemin kardiovaskular janë shkaku kryesor i paaftësisë dhe vdekshmërisë. Në vendin tonë, norma e vdekjeve nga këto sëmundje është 58% e totalit të arsyeve, nga rruga, disa herë më e lartë se në vendet evropiane. Në Evropë vdesin nga këto sëmundje çdo vit 300 mijë. Njerëzit, ndërsa ne kemi 4 herë më shumë. Sëmundje koronare të zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në mesin e të gjitha sëmundjet e sistemit kardiovaskular.


Sëmundje koronare të zemrës, si emri nënkupton, ndikon në trupin e rëndësishme e njeriut, i cili përbëhet nga 2 ventricular dhe atrial 2. Zemra në madhësi kujton grusht clenched, është ajo në gjoks, prapa gjoksit. Masa e zemrës është 200-400 g. Zemra duhet ciklike në natyrë, është fillimisht i qetë, i mbushur në mënyrë pasive me gjak, atëherë reduktohet atrium, duke dërguar në ventricles pjesë shtesë të gjakut, pastaj relaksohuni. Atëherë kontrata ventricles, ejecting aortës dhe gjaku arteries pulmonare që lëviz në organet, atëherë ventricles relaksohuni. Nëse ju goditi një atherosclerosis arterie, ata bëhen të ngushtë, myocardium nuk është duke punuar për fuqinë e kërkuar është mungesa e oksigjenit, është zhvilluar sëmundje koronare të zemrës. Këto janë shkaqet e përgjithshme të sëmundjeve koronare të zemrës, që shkakton pasoja të tilla tragjike, duhet të dini më shumë detaje.


1. atherosclerosis. Arsyet më shpesh shërbejnë për paraqitjen e sëmundjeve koronare të zemrës - një sëmundje kronike, më të rrezikshme e cila është atherosclerosis. Në muret e arterieve që ndikon aterosklerozë depozitohet kalcium dhe yndyrë, e cila çon në degjenerim të indeve lidhës në muskul. Në këtë drejtim, nuk është një muret anije vulë, ngushtimin lumen e saj, rrjedha e gjakut është ndërprerë. Nuk keni ndryshime të ndryshme negative në organet, duke çuar në shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme. Në botën e sotme, atherosclerosis është një nga sëmundjet më të zakonshme, ajo është e zakonshme në Evropë dhe Amerikën e Veriut, por në Lindje, në Afrikë është diagnostikuar shumë më pak shpesh. Vënë re se atherosclerosis më shpesh te meshkujt se sa gratë në seks të fortë Kjo ndodh 8-10 vjet më parë. Kjo varet kryesisht nga karakteristikat gjenetike dhe mënyrën e jetesës.


Shkaqet e atherosclerosis, respektivisht, dhe sëmundje koronare të zemrës, është e thjeshtë: pirja e duhanit, mbingarkesë emocionale, hipertension, karakteristikat e proceseve metabolike në trup. Atherosclerosis është shkaktuar nga dëmtimi i rreshtim e brendshme të enëve të gjakut në vend plagë është akumulim i trombocitet, ata janë depozituar, top mbuluar nga ind lidhës, ata janë të bashkuar lipide - një mekanizëm të sëmundjes.

2. Kolesteroli. Në indet dhe gjaku i njeriut përmban më shumë yndyrë-si komponimet, njëra prej të cilave - e kolesterolit. Kjo substancë prodhuar nga mëlçisë, kolesterol në trup në forma të ndryshme. Lidh densitet të lartë - një lloj i kolesterolit, dhe kjo pjesë është mjaft e rëndësishme, sepse mbrojtur trupin nga atherosclerosis, kjo e bën kolesterolit, duke u kthyer në mëlçi atë nga larja larg muret e enëve të gjakut dhe indeve. Lidh densitet të ulët - pjesën tjetër të kolesterolit që kontribuon për të arteriosklerozës dhe është përgjegjës për formimin e pllakave në enët e gjakut. Procesi ecën kompleton formimin e çara dhe plagë në sipërfaqe të pllakës që grumbullohen trombocitet formë clots. Për shkak të lumen tyre arterie mbyllë zhvillimin trombozë, dhe komplikim veçanërisht e rrezikshme është trombo çojë.


3. Të tjera shkakton sëmundjen e tmerrshme e sëmundjeve të zemrës koronare. Ata numërohen më shumë se 30 madh dhe renditet e presionit të lartë të gjakut, kolesterolit të lartë të gjakut, pirja konstante dhe pirja e duhanit, mënyrë jetese i ulur, praninë e të afërmve sëmundjet kardiovaskulare karakter, lodhje, mungesa e pushimit, stresi, dietë të varfër. Dhe thekson se situata të vështira në jetë janë sëmundje shumë serioze shkaku i sëmundjeve të zemrës ishemike njeriut modern. Në situata të tilla, trupi fillon të prodhojë hormonet e caktuara që ishin në emër shtëpinë e "hormoneve të stresit." Në këtë drejtim, ka një mungesë të ushqyesve dhe vitaminave në trup që shkakton shumë sëmundje. Një tjetër kusht i rëndësishëm është konsideruar si një ndryshim në gjak, e cila mund të çojë në koagulimit të shpejtë të gjakut, dhe për këtë arsye aglutinimit e trombocitet dhe më në fund në formimin e clots gjakut dhe pllakë në anije.


Manifestim klinik i sëmundjes angina është konsideruar - simptomë më e zakonshme e sëmundjeve ishemike të zemrës, për të cilat nuk është compressing, squeezing dhimbje gjoksi. Sidomos akute kjo simptomë kur pacienti lë një dhomë të ngrohtë, duke e lënë të ftohtë. Në këtë drejtim, gjatë acarimin shpeshta sezonit të ftohtë, përveç kësaj, ndodhja e dhimbjes prekur ndjeshëm nga ndryshimet në presion atmosferik. Dhimbje mund të ndodhë gjatë tendosje fizike dhe në pjesa tjetër kalon. Ndonjëherë pectoris manifestohet në momentet e emocioni të fortë, pas një vakt, ndonjëherë edhe gjatë natës, gjatë gjumit. Pectoris zgjat nga 1 min. . 15 min, dhe mund të shkurtojnë kohëzgjatjen e trajtimit me të drejtë: të marrë nitroglycerin, eliminimin e stresit. Dhimbje mund të përkeqësohet në pozicionin e shtrirë në shpinë dhe vendin në të ulur ose në këmbë, norma e zemrës ngadalëson.