Shkaqet e dhimbjes nën teh shpatullën e majtë


Besohet se shkaku i dhimbjes nën teh shpatullën e majtë është osteokondroza. Por kjo nuk është gjithmonë rasti. Kjo tregon se trupi se diçka është e gabuar, të tilla si dëmtim të muskujve ose sëmundje më serioze. Gjakderdhje të brendshme apo sulm në zemër, edhe të japë dhimbje nën teh shpatullën. Shumë shkaqet e dhimbjes lidhur me nevralgji, infarkt miokardi, angina, ishemi, cystitis, pezmatimi i mushkërive, Ulçera në stomak dhe shumë sëmundje të tjera.
Dhimbje në art, ndjenjat mund të jenë të dhemb, tolerant, të mprehta, prerja, djegie dhe mu në krahun e majtë dhe nofullën e sipërme. Konsideroni simptomat kryesore.Shkaku më i zakonshëm është trauma muskujt prescapular vendosur drejtpërdrejt nën teh shpatullën. Overexertion, mbante peshë mund të çojë në vrull muskujve. Nuk dhemb dhimbje zhduket dhe gjatë pjesës tjetër.


Osteokondroza


Strangulating mbaresa nervore që shkojnë nga shpinë, japin dhimbje nën teh shpatullën dhe krahun e majtë. Kjo sëmundje është e lidhur kryesisht me një mënyrë jetese i ulur. Tërhequr, dhemb dhimbje ushtrimin e mëposhtëm dhe subsides në pushim. Për të zvogëluar këtë dhimbje do të ndihmojë dush të ngrohtë.


 

Ndër brinjëve nevralgji


Kjo dhimbje është e lidhur me pozicionin e zgjatur të vështirë, lëvizjet, e ftohta të mprehta, duke nervat ndër brinjëve mund zdavlyuvatysya ose razdrazhatsya. Jep dhimbje në gjoks e majtë dhe të rritet me frymëmarrje të thellë. Simptomat e përbashkëta të sëmundjes, herpes, qitje dhimbje, shpesh djegur.


Infarkti i miokardit, angina


Ka pas tension të fortë nervor, aktivitet fizik, por infarkt miokardi rrallë ndodh në pjesën tjetër. Në këtë sëmundje, dhimbja përhapet në zona të dorës së tij të majtë nën teh shpatullën e majtë dhe më tej deri në nofullën e poshtme, duke shkaktuar një ndjesi djegie dhe compression. Droga (nitroglycerin, validol) nuk mund ta largojë atë dhe kanë nevojë për trajtim të menjëhershëm te mjeku. Kjo sëmundje është vdekjeprurëse për njerëzit.


Aneurysm aortic


Ajo aortës frakturë Patologjike për shkak të zgjerimit të lumen të saj. Kjo është për shkak të dëmtimit aterosklerotike te sistemit kardiovaskular. Kjo është një sëmundje shumë e rëndë. Së bashku me sëmundjes iskemike të zemrës, sipas shtesa mjekësore, mbijetesa është vetëm 20%. Kur aortës aneurysm, dhimbje zhvillohet me shpejtësi, me ndjesi të mprehta prostrilyuyut, me një rritje të vazhdueshme. Ju duhet menjëherë të drejtohet mjekun ose telefononi në një ambulancë!


Perikardit


Sëmundja është e lidhur me inflamacion të membranës lëngshëm të zemrës. Ndodh kur sëmundja e gjakut, gjendja postinfarction, mangësi vitaminë, dëmtim të zemrës, infeksionet virale, çrregullime të qarkullimit të gjakut, çrregullime metabolike. Jo rrallë dhe tuberkulozi. Nëse kjo sëmundje nuk është e rrallë zhvillon takikardia, pra arsye për dhimbje në anën e majtë të pasme. Dhimbje e fortë, por më kalon kur personi është në pushim ose është tilted përpara. Kjo sëmundje është e rrezikshme për shkak se ajo mund të formojnë të ngjitet dhe organet janë ulur së bashku me reduktimin e zemrës. Edhe zemra rreth zemrës mund të depozitohen kalcium, duke çuar në rreshtim compaction e zemrës.


Pleurit


Sëmundja e përhapur në pacientët me tuberkuloz. Pleurit, një plervy inflamacion në sëmundjet infektive. Dhimbje gjatë sulmit pleurit, të mprehtë, dhe me një frymë të thellë-permeating. Dhimbje të tilla nën teh shpatullën vazhdon edhe në pjesën tjetër, dhe për të hequr ajo është nëpërmjet painkillers (analgesics).


Stomak ulçerë


Kjo sëmundje shpesh ndodhin dhimbje nën teh shpatullën e majtë dhe pastaj u përhap në të gjithë departamentin e gjirit. Dhimbja ndodhin pasi të hahet (kripur, aromë, tymosur). Dhimbja është intensive dhe intolerant dhe vrull subsides pas vjella. Shumë shpesh vjella gjak dhe kalon mpiksjen e përgjakshme. Ju nuk duhet të vonojë një minutë, thërrisni një mjek!


Sëmundje tëmthi


Në këtë sëmundje, zakonisht përhumbur dhimbjen që japin të dy majtë dhe në anën e djathtë të trupit dhe të shkojnë nën nofullën e poshtme dhe të provokojnë një sulm të pectoris. Për këtë arsye, nuk ka dhimbje nën blades shpatullën. Dhimbja si djegie, plagosjes dhe intensive.


Pleurit


Sëmundja shkaktohet nga pezmatimi i membranës së mushkërive. Dhimbja ndjehet kështu me një frymëmarrje të thellë, ndërsa shoferi dhe të vendosen poshtë në një pozicion të prirur. Dhimbja zakonisht shkon larg në një periudhë të caktuar kohe, por kjo nuk do të thotë se trupi u gjet. Është e nevojshme që të kthehet në një pulmonologist specialist.


Abscesi Subdiaphragmatic


Akumulimin e qelb nën diafragmë dhe organeve më të ulta, zakonisht i lidhur me infeksion të hyjnë në trup. Është dhënë në të dy drejtimet dhe rritet me çdo frymëmarrje, i shoqëruar nga ethe.


Pyelonephritis, nefrit


Inflamacioni i sipërm "gota" veshkë të shkaktuar nga një të ftohtë dhe infeksioneve. Zakonisht jepet nën kofshën e djathtë, por rrallë dhe në të majtë. Thikat dhimbjen me një ndjesi djegie.


Tumor kanceroz


Sëmundja është e lidhur me përhapjen e qelizave të kancerit të organeve të shëndetshme. Dhimbja është shumë i fortë, gjatë qetësuar. Me dhimbje të tillë duhet të shqyrtohet në oncologist.


Çfarë do të parandaluar simptomat dhimbje në teh shpatullën e majtë, sidomos jo për vetë-mjekoj dhe për të marrë provimet parandaluese si specialistë të nevojshme në fusha të ndryshme: kardiologët, pulmonologists, trauma, terapistët dhe neurologë dhe fusha të tjera mjekësore. Për shkak se simptomat janë vërejtur zakonisht në sëmundje shumë serioze. Në shenjë e parë, ju duhet menjëherë të kthehet me mjekun tuaj lokal ose telefononi një ambulancë!


 
R3r3r3173.