Shkaqet e këmbëve me variçe


Venat me variçe - një sëmundje shumë e zakonshme. Ajo përmban shkallë të ndryshme ashpërsia me dy të tretat e grave dhe burrave gjysmë. Cila është arsyeja? Sa e rrezikshme venat me variçe? Dhe disi mund të ngadalësojë përparimin e procesit të sëmundjes? Çka e shkakton këmbët me variçe?
Fjala "variçe" vjen nga latinishtja varicis -. «Ënjtje" Përmendja e parë e venat me variçe janë gjetur në papyri lashtë egjiptian. Sëmundje variçe veçantë për njeriun. Kjo sëmundje - çmimi i paguar për bipedalism, për shkak të cilat shumica e gjakut qarkullojnë (60-70%) është nën zemër. Ky mur venat e gjymtyrë të ulëta të një personi përjeton presion të konsiderueshëm nga brenda. Ju duhet të dini se kthimi i gjakut nga këmbët ofrohet jo vetëm në tkurrje të muskujve të zemrës, por edhe këmbë dhe këmbë (ashtu-quajtur "pompë muskujve") dhe valvulat venoze që parandalojnë kundërt gjak aktual venoz poshtë. Nëse kjo pajisje valvul është prekur muret venë, fillon të zhvillohet venat me variçe.Faktorët e rrezikut për venat me variçe
• predispozicion gjenetik (prania e sëmundjes në të dy prindërve rrit rrezikun);
• identitetit gjinor - femrat sëmuren më shpesh të ndihmuar nga shtatzënia, çrregullimet hormonale dhe një dashuri të takë të lartë;
• mbipeshë (shtim në peshë "vetëm" 20% të çon në një rritje të pesëfishtë në rrezikun e zhvillimit venat me variçe);
• Puna Alternate ulur me pushimet 10-minutëshe për ushtrime të lehta (në qoftë se ju nuk mund të marrë dhe të ecin ose poprysidaty aktivisht Leviz këmbët tuaja drejt në vendin e punës).

• qendrimi në këmbë (në qoftë se ju punoni në këmbë) duhet të lëvizin, peremynaytesya nga këmbë në këmbë, ecin.
• Ecni, ecni, vraponi ose duke notuar, për shkak se çdo aktivitet fizik aktivizon qarkullimin e gjakut.
• Përpiquni të shmangni zvarritje çanta të rënda dhe nuk i vuri në gjunjë e tij, aq më shumë kohë.
• Shmangni takë të lartë se 5 cm.
• Në mbrëmje bëjë këmbët dritë vetë-masazh, pastaj u shtri dhe le këmbët në mur për 10-30 minuta. Kjo do të largojë ndjenjën e trishtim, të zvogëlojë dhimbjen dhe ënjtje.

• Shumë të dobishme stërvitje "biçikletë" apo "gërshërë".

Ju mund ta bëni këtë ushtrim dhe për parandalimin e venat me variçe, rritet në gishtërinjtë tuaj për pesë shkëputur nga dyshemeja me 1-2 cm, dhe pastaj befas Shkoni për të gjithë këmbë. 20-60 A këto ushtrime në një kohë. Ndiqni atë sa më shpesh të jetë e mundur. Mjeku juaj ndoshta do të rekomandojë të veçantë triko protyvovarykoznыe arsyet kundër sëmundjes. Triko moderne mjekësore në pamjen pothuajse i padallueshëm nga normale, por sëmundja ndihmojnë të luftohet: diametri i venave është reduktuar, shpejtësia e gjakut të tyre rrit, ul sasinë e "çakëll" e gjakut në gjymtyrë të ulëta, përmirëson kullimit limfatik, janë ënjtje, është siklet në këmbë. Por veshin triko terapi menjëherë pas gjumit të mirë, kur këmbët nuk kanë pasur kohë të rritet, edhe pse në çdo triko përdorimit rasti është shumë më mirë se sa të mos veshin atyre në të gjitha. Ju mund të shtrihem pak me këmbët të ngritura për të reduktuar ënjtje në qoftë se ju do të veshin triko ditë terapeutik.


Në triko mund të përdorni të vjetër "vjetruar" mënyrë fashë elastike ai reeled nga baza e gishtave duhet byntuyetsya thembra. Çdo fashë raund duhet të mbulojë rreth 1/3 e mëparshme. Më i zakonshëm që përdoret zakonshëm elasticitetit të shkurtër dhe të mesëm. FA SHAT elasticitetin e mesme përdoret kur për ndonjë arsye nuk mund të zbatohen çorape compression. Ata krijojnë presion rreth 30 mm Hg. Art. dy këmbë dhe të shtrirë. Zakonshëm zgjateshmëri të krijojë presion të shkurtër të 40-60 mm Hg. Art. dhe përdoret në trajtimin e formave të neglizhuara, i shoqëruar nga edemë dhe çrregullime trofike deri ulcerat. Ndonjëherë, dështimi zhvillimi limfovenoznoyi, duke përdorur të ashtuquajturën fashë elastike.


Ka ilaçe që ju mund të filloni duke aplikuar veten për rritje te mjeku, një venotoniky lokale, anticoagulants dhe anhioprotektory: rutin, Troxevasin, Venoruton, Lioton, heparin dhe të tjerët. Ata rrisin tonin e venave, duke zvogëluar pėrshkueshmėrisė kapilar, përmirësimin e kullimit limfatik dhe qarkullimit të gjakut, të parandaluar trombozë dhe inflamacion të mureve anije. Xhel dhe krem ​​e jashtme nuk duhet të përdorin më shumë se një ose dy javë pa u konsultuar me një specialist. Dhe në çdo rast nuk duhet të përdoret pa këshillën e mjekut të tyre për njerëzit me sëmundje të gjakut! Shumë efekt të mirë të japin terapi profesionale (trajtimi me Leeches) dhe terapi fizike, por mundësia e përdorimit të tyre në çdo rast përcakton një mjek.