Shkaqet dhe manifestimet e sëmundjeve ngjitëse


Formimi i mbështjelljes në legen në femra quhet sëmundje ngjitëse. Çfarë është të ngjitet? Kjo fillesat e përbërë nga ind lidhës. Ata duket të rrinë organet e brendshme së bashku. Kjo dëmton furnizimit me gjak e tyre, lëvizshmërisë dhe funksion. Cilat janë shkaqet dhe manifestimet e sëmundjeve ngjitëse në gjinekologji?
Shkaqet e mbështjelljes në pelvisit
1) Çdo sëmundje e organeve të brendshme femërore riprodhuese, inflamacion të vezoreve dhe fallopian tuba, Endometrioza, fibroids, fibromë, pelvyperytonyt dhe të tjerët.


2) infeksionet e transmetueshme gjatë seksual raportit seksual, Klamidia, mykplazmы, ureaplpzmы, tryhomona dhe të tjerët.
3) Nëse gruaja si të mbrojtur kundër shtatzënisë nuk është e dëshiruar përdorim pajisje intrauterine, rreziku i mbështjelljes rritet disa herë.
4) Çdo operacioni në bark për apendiksit, këputje ovarian, shtatzënisë ektopike, dhe të tjerët.
5) Lëndimet e shembje barkut apo këputje e organeve të brendshme.
6) Ndonjëherë pas operacioneve barkut personelit mjekësor "harron" në bark, instrumentet mjekësore apo veshjes (tamponin, napkins, etj)


Displays sëmundje ngjitëse
Numri i mbështjelljes dhe prevalenca ndikimi i tyre i madh për gjendjen e përgjithshme dhe të ankesave në femra. Edhe pse duhet theksuar se shumë shpesh ka bërë mjekët ballafaquar me sëmundje asimptomatike sidomos në fillim të sëmundjes. Bazuar në këtë, ka tre forma, apo variantet e sëmundjes:

Forma akute. Gratë ankohen për dhimbje të barkut, sidomos në pjesën e poshtme. Ndonjëherë të përzier dhe të vjella. Barkut është e dhimbshme në prekje, dhe intensiteti i dhimbjes rritet me këtë. Ethet gjithmonë e shoqëron këtë formë të ngjitës zë makina. Nëse ju nuk merrni masa, gjendjen e pacientëve rritet, ka të qenët i përgjumur, vazhdimisht i heshtur, nuk hipotension (tensioni i gjakut uljen). Pacientët zbehtë, duke rritur simptomat e dehjes, ujë ndërprerë dhe ekuilibër kripë. Kjo është forma më e rrezikshme, dhe nëse nuk fillojnë trajtimin, gruaja bie në një gjendje kome dhe vdes.


Variant Yntermetyruyuschyy e sëmundjes, sepse është kurs karakteristike ngadaltë me periudhat e qetë dhe jo shumë të përkeqësimit, pa simptoma të gjalla. Gratë ankohen për dhimbje të barkut korrente, fron nuk është kapsllëk qëndrueshme, prirja për diarre. Temperatura e trupit është mbajtur për një kohë të gjatë brenda 37s dukje pa shkak. Infertilitetit zgjatur.


Forma kronike të sëmundjes, ajo pothuajse nuk shfaqet. Gratë nganjëherë ankohen për dhimbje të lehtë të barkut, e cila intensifikuar gjatë periudhës. Është shkelje e karrige, ka kapsllëk. Marrëdhënia seksuale të dhimbshme. Gjinekologë është manifestimi më i zakonshëm i sëmundjes kronike ngjitës. Shpesh gruaja nuk është edhe i vetëdijshëm për sëmundjen e tij deri në komplikime të shfaqet. Infertilitetit zgjatur nganjëherë është vetëm ankesë, të cilën ajo e quan një mjek. Ose sëmundja është "aksidentalisht" në inspektimin e ardhshëm rutinë. Përkeqësim të procesit kronike e karakterizuar nga te gjitha simptomave dhe shfaqjet e formës akute e sëmundjes.Sëmundje ngjitëse Diagnoza
Çfarë do të dyshojnë sëmundje spaechnuyu në legen në gratë nganjëherë mjaft provim nga një gjinekolog. Diagnoza është e ekspozuar në bazë të ankesave dhe simptomave të manifestimeve të sëmundjes. Nëse ju të shqyrtojë grua për karrige gjinekologjike, ju mund të vëreni lëvizshmërinë e dobët të mitrës, vezoret dhe tubat fallopiane, ekzaminim shumë të dhimbshme. Çfarë do të verifikojë dyshimet e tij dhe të sqaruar diagnozën, një mjek duhet të jetë një numër studimesh.


1) Dial shtupë nga infeksioni vaginë dhe të dukshme në laborator, nëse është e mundur.

2) Përcaktimi i niveleve të gjakut të imunoglobulinave A dhe infeksion latent G, mykoplazmat, klamidia dhe ureplazmы atë në fillim. Në rast të një rezultat pozitiv të pranisë së organizmit është konfirmuar nga PCR.
3) Ndihmon në vendosjen e diagnozës saktë MRI (rezonancë magnetike bërthamore) dhe me ultratinguj e organeve të brendshme, por metodë nuk është shumë i saktë, por të paktën gjendja e organeve të brendshme nga këto studime mund të përcaktojë saktë të jetë e mundur.
4) Metoda më e besueshme për zbulimin e sëmundjeve ngjitëse është një laparoscopy diagnostike. Sigurisht, procedura nuk është e këndshme edhe thonë dhimbshme, por ndonjëherë pa ajo thjesht nuk mund ta bëjë.Sëmundje ngjitëse trajtim në gjinekologji
Ajo tërësisht varet formën e sëmundjes, simptomat e manifestimet e tij, si dhe shkaku që e ka shkaktuar sëmundjen. Ka dy metoda të trajtimit: kirurgji dhe konservatore.
Për trajtimin e formave të sëmundjeve akute dhe yntermytyruyuschey aplikohet metodë vetëm kirurgjikale në kombinim me konservative.
Për trajtimin e formave kronike të sëmundjes duke përdorur një metodë konservatore, e cila i jep një normat shumë të mira shërim.

Parimet e trajtimit konservativ të sëmundjeve kronike ngjitës

1) Apliko antibiotik me një spektër të gjerë të veprimit. Është e këshillueshme për të bërë trajtim të hershëm morën lengjet vaginale dhe të përcaktuar ndjeshmërinë ndaj antibiotikëve në bakteret e çdo gruaje.
2) Nëse ngjitës shkaktuar Endometrioza sëmundja u emërua hormonet dozë të drogës në vetvete është individualisht.
3) droga gjerësisht të përdorura që janë në gjendje të shpërndajë veten spikes; kimotripsin, tripsin, lonhydaza.
4) Hiq dhimbje do të ndihmojë drogë nonsteroidal inflamator: NIMESIL, DIKLOFENAK, etj

5) Terapia fizike nuk jep rezultate të këqija: electrophoresis, terapi lazer dhe të tjerët.


Komplikimet: shkelja e ciklit të grave, shterpësi, shtatzënisë ektopike, pengimi i Tubalit, zhvendosje të mitrës.

Jo sëmundje lechennaya ngjitës mund të çojë në pasoja shumë të rënda që do të shmangur këtë, ju keni nevojë për kohë për të kthehet në një gjinekolog për ndihmë. Ai e gjen shkakun e sëmundjes në bazë të shenjave dhe manifestimet e sëmundjes do të vënë diagnozën e saktë dhe të përshkruajnë një trajtim të plotë.