Shkaqet dhe llojet e sëmundjes psoriasis


Psoriasis - një sëmundje kronike e përhapur në të cilën lëkura formuar arna me luspa itchy (e pllaka). Në shumicën e rasteve, hera e parë që ata të shfaqen në zonat e ekspozuar e presionit dhe fërkimit sipërfaqet e bërryl dhe bends gju - dhe kokës. Ne do të marrë parasysh të gjitha shkaqet dhe llojet e psoriasis sëmundjes.
Llojet më të zakonshme të psoriasis përfshijnë:
Psoriasis Blyashkovydnыy
Kjo është forma më e zakonshme e psoriasis, i njohur gjithashtu si vulgaris psoriasis. Pllaka me luspa janë ngritur mbi sipërfaqen e vendeve të shëndetshëm, lëkura i përflakur po hiqet lehtë gjatë shtresë gri ose argjendi është plagosur dhe gjakderdhje, sepse ajo përmban një numër të madh të anijeve të vogla. Pllaka psoriatic kanë tendencë të rritet në madhësi, shkrihen me pllaka fqinje, duke formuar qëllimet pjatë pllakë ("parafine Liqeni").Psoriasis Tear
Kjo formë e psoriasis është e zakonshme në fëmijët dhe të rinjtë. Nuk është paraqitja e papritur e papules të vogla të kuqe me luspa në gjoks dhe mbrapa. Në 2/3 pacientët semundja eshte paraprire nga nje infeksion bakterial te fytit.

Psoriasis seborrheic
Arna me luspa të kuqe të ndikojë kokës, supet, sqetull, ijë, fytyrë dhe lëkurë prapa veshëve.

Nail Psoriasis
Në 50% të pacientët kanë trashësi karakteristike dhe ndarjen e pllakës thonjsh nga baza thonjsh.


Psoriasis pustular
Kjo formë e rëndë e psoriasis në të cilin duart ose këmbët janë blisters të vogla të mbushura me qelb të qartë jo-infektive (pustules).

Psoriasis Reverse
Ky lloj i psoriasis ndodh kryesisht në të moshuarit. Skuqje ndodh në folds inguinale nën zemrat në gratë dhe sqetull.

Psoriasis Eritrodermicheskiy
Kjo është një inflamacion i përgjithësuar i lëkurës që ndodh si rezultat i barnave të caktuara, apo ndërprerjes papritur droga steroide. Ajo mund të shoqërohet me kruarje intensive, ënjtje dhe dhimbje. Psoriasis është shkaktuar nga norma e prevalencës e rritjes së qelizave të reja mbi lulëzim të vdekur. Rezultati është një trashje të tepërt të lëkurës.


Shkaqet e psoriasis:
- predispozicion gjenetik - rreth dy prej tre raste të transmetuara me trashëgimi;
- Çrregullime autoimune - psoriasis mund të rezultojë nga përgjigjes parregullt imunitar.

Pas virale ose bakteriale sulm nëngrup i qelizave të bardha të gjakut (limfocitet T), të cilat normalisht mbrojnë trupin nga infeksioni, aktivizohet proteina për të luftuar lëkurës, duke shkaktuar skuqje dhe trashje atë. Rritja simptoma për shkak të: lëndimeve - duke përfshirë plagët shqyer, pickimin e insekteve, djegiet; terapi të drogës - për shembull, duke marrë drogë kundër hipertensionit, drogës antimalarial, ilaqet kundër depresionit; infeksionet virale dhe bakteriale; - Alkooli; trashje; stresi; ekspozimi ndaj të ftohtit; djegien nga dielli apo, anasjelltas, mungesa e diellit.


Diagnoza mund të jetë e vështirë për ngjashmëri shkakton psoriasis të disa sëmundjeve të tjera të lëkurës. Një tipar karakteristik është një skuqje të lëkurës të veçantë të thatë e kuqe mbuluar me peshore argjendtë. Kur sluschyvanyy shtresa e prekur të lëkurës ekspozuar sipërfaqe të bardhë dhe formoi një numër edhe më të madh të peshore. Kryerja mostër gardh të lëkurës të prekur për ekzaminim histologjik nën një mikroskop. Testi i gjakut për të përcaktuar antigjenin totale rruazë e bardhë pozitiv për psoriasis. Trajtimi Psoriasis është simptomatike dhe varet nga lloji dhe ashpërsia e sëmundjes, zonën e prekur të lëkurës dhe mosha dhe gjinia e pacientit.


Trajtim lokal është aplikuar drejtpërdrejt në zonat e prekura të lëkurës, kortikosteroidet janë përdorur për të trajtuar psoriasis ashpërsia butë apo të moderuar. Një efekt anësor i këtij lloji të terapisë është i hedh lëng i lëkurës dhe rikthim të mundshëm. Ne rekomandojmë përdorimin e kurse të shkurtra të steroid, ata nuk duhet të aplikohet në lëkurë; kaltsypotryen vaj - një analog sintetike e vitaminës D3 - përdoret për trajtimin e butë dhe të moderuar ashpërsia e sëmundjes; tar - Përdorimi i jep rezultate shumë të mira, sidomos për trajtimin e psoriasis blyashkovydnoho; dytranol zbatohet si një paste ose krem ​​përqendrime të ndryshme; Zgjidhje të veçanta për banjot ndihmojë pastruar lëkurën para se të aplikoni moisturizer; Vaj kokosit mund të rubbed në lëkurë e kokës gjatë natës, kjo është veçanërisht e efektshme në kombinim me shampon qeramikë.


Në mungesë të efektit të trajtimit mjekësor rekomanduar për pacientët me psoriasis rrezatim ultravjollcë të lëkurës. Ai përfshin:UVB - rrezatimi ultravjollcë një pacient në një kuti të lehta. Kursi i trajtimit është tre trajtime në javë për disa muaj;
Terapi PUVA për njerëzit me formë të rëndë ose të përgjithësuar të psoriasis që kombinon pritjes dritëndieshëm psoralen drogës dhe rrezatimit ultravjollcë duke përdorur llambat fluoreshente.Mjekim

Në psoriasis emëruar rënda: retinoid me gojë, të rrisë Deskuamimi i shtresave sipërfaqësore të lëkurës; antibiotikët për pllaka të infeksionit; imunoshtypes. Kohëzgjatja e trajtimin e psoriasis kronike blyashkovydnoho individ. Sëmundja mund të ndodhë për disa vjet pa ndonjë ndryshim të dukshëm, faljen e mundshme spontan të sëmundjes ose në zona më të mëdha të trupit. Në shumicën e pacientëve që vuajnë kaplevydnыm psoriasis, sëmundja ka trajtim të veçantë. Psoriasis mund të jetë i komplikuar artropati psoriatic.


Gjatë ekspertët e këshillimit psikologjik të shpjegojë për pacientët natyrën e sëmundjes dhe mësojnë atyre metodat e lehtësim të simptomave. Vëmendje e veçantë i është tërhequr për faktin se psoriasis nuk është një sëmundje ngjitëse.