Shkaqet dhe simptomat e infeksioneve fungale


Së fundi, ngrohjes, dhe mund të marrë jashtë të gjitha rrobat shtesë, ecin zbathur dhe duke notuar, për të treguar të gjitha pedikyr mrekullueshëm, dhe pas punës në vend për të bërë një manikyr bukur të freskëta. Por koha e shumëpritur verës sjell sëmundje të papritur, sepse edhe plazhi pastra është në gjendje të jetë një vatër e infeksioneve fungale "". Natyrisht, askush nuk është duke u përpjekur për të bindur ju për të qëndruar në shtëpi, derdhje këmbët publikuara sprays antymykoznыmy dhe pantofla fshehur nga ndërhyrës. Por vigjilenca është sezonin e hapur: sipas statistikave, një në pesë rusë infektuar me infeksion fungale, marr e cila, për fat të keq, nuk është e vështirë. Cilat janë shkaqet dhe simptomat e infeksioneve fungale?


Sëmundjet fungale (infeksionet fungale) të ndodhë gjatë riprodhimit të kërpudhave të veçanta - dhe ata janë shumë - në njerëz. Thonjtë më të prekura dhe këmbët e lëkurës: kruajtje, të çara në mes të këmbëve, trashje gozhdë, të ndryshojë ngjyra e tyre dhe forma. Në fazat e hershme dhe shkaqeve të infeksioneve fungale të kurë kërpudhat lehtë, por në qoftë se ai gradualisht mori në pjatë gozhdë, shkalla e duke u shpëtoj prej mikroorganizmave të pakëndshme mund të zgjasë për muaj, dhe madje edhe në relapses mundshme të rimëkëmbjes në dukje të plotë. Tashmë një spore kërpudhat nuk duan të pjesë me njeriun, dhe thonjtë pasur keratin janë një terren ushqyes për ta. Zakonisht, infeksionet fungale sëmundje që çojnë në vdekje rrallë - në këtë rast vetëm kur imuniteti dobësohet me forcë mund të jetë prekur organet e brendshme, kështu që problemi është konsideruar të jetë më i shpejtë, estetike dhe kozmetike. Por ajo duhet të mbahet mend se trupi kërpudhat infektuar do burim i vazhdueshëm i infeksionit tek të tjerët, dhe sëmundja është në gjendje të reduktojë në mënyrë dramatike cilësinë e jetës - si fizikisht dhe psikologjikisht. Kjo është arsyeja pse njerëzit janë të gatshëm të paguajnë para për të provoni çdo mjet për të rifituar nuk hani, nuk të trashë, thonjtë jo të verdhë dhe të mbrojtur familjen tuaj nga marrja e infeksioneve fungale.


Shumica e kërpudhave zgjedhura pads sipërfaqen e këmbëve tuaja dhe pastaj lëkura në këto vende u lagur për shkak të zhvillimit të infeksionit, luspa dhe itchy. Në rastet më të rënda, një të ashtu-quajtur "këmbë mokasynovaya", dhe lëkurë kap i vetëm rajon dhe thembra. Sëmundjet fungale janë të shoqëruara zakonisht me simptomat e lëkurë dore dhe pëllëmbës folds. Inguinale dhe axillary rajon - terren si pjellore për rritjen e kërpudhave, dhe burimi i tyre mund të jetë këmbët tashmë në dispozicion fungale; në këtë rast trajtim sistemik i gjithe trupin. Sëmundjet fungale të kokës, me luspa dhe humbjen e flokëve, më të zakonshme në fëmijë dhe është transmetuar kryesisht nga qentë dhe macet.


Candidiasis - një infektim i zakonshëm fungale të lëkurës, mukozës dhe organet e brendshme. Candidiasis është e zakonshme në njerëz të cilët janë mbipeshë janë të prirur për djersitje. Zona e prekur (zakonisht lëkurë folds), zakonisht e kuqe të ndritshme, me lagështi, me kufij dhe simptoma të qarta. Një pikë e rëndësishme në trajtimin e candidiasis - jo vetëm që marrin drogë zgjatura antifungal, por përjashtimi nga dietën e ushqimit të ëmbël, pjekje dhe karbohidrateve të thjeshta. Po, si këpurdhat e ëmbël dhe me lagështi dhe të ngrohtë. Për trajtim të shpejtë duhet gjithashtu të rritur imunitetin dhe për të rivendosur mjedisin bakteriale të zorrëve. Megjithatë, ky rekomandim nuk është vetëm për ata që kanë ardhur tashmë poshtë "kërpudha".


Nga shumë sëmundjeve fungale janë Onihomikoza veçanërisht të përhapura, të cilat mund të mjaft të gjatë për t'u ndjerë, por ajo është e lehtë për të marr dhe të vështirë për t'u kuruar. Kjo është një sëmundje ngjitëse transmetohet nga personi në person. Onihomikoza jep njollë e gozhdë (zbardhje, yellowing apo, shumë rrallë, të blerë ngjyrë kafe), trashje dhe kryshinnya. Kjo madje mund të ndryshojë formën: gozhdë bëhet si sqep një zog. Në të çara dhe dëmtimit të dhëmbëve nën pjatë gozhdë uyazyka favorshme për kërpudhat e jetës dhe shkakton infeksion. Atje ai me sukses fsheh nga efektet e agjentëve të antifungal, gradualisht shpërbëhet gozhdë, duke marrë vendin e tij, dhe "zënë" lëkurën përreth. Rreziku kryesor i lezione kërpudhore se sëmundja do të përparojë gjatë gjithë kohës. Nëse nuk trajtohet, kërpudhat "vendosur" në një gozhdë, kaloni në tjetrën, dhe pastaj të lëkurës pranë. Përveç kësaj, patogjenët e kësaj sëmundjeje, duke qenë alergeneve shumë të forta mund të rindërtojë ndjeshmërinë e trupit, duke shkaktuar lloje të ndryshme të reaksioneve alergjike, skuqje të lëkurës, duke ndërlikuar rrjedhën e diabetit dhe astmës.


Çdo sëmundje e dytë të ndaluar dhe thonjtë fungale është për shkak se në dyshimin e parë menjëherë të kërkojë mykoloham më të mirë mjekësor. Megjithatë, ka disa shenja që do t'ju ndihmojë të qartësuar foto veten. Për shembull, ndryshimet gozhdë, më shumë gjasa, nuk fungale, kur ata u shfaq në të njëjtën kohë në të gjitha gishtat. Marrë shpesh për gozhdë Onihomikoza lëndimit kronike. Gjë e shëmtuar të ndryshme kongjenitale e këmbë, veshur këpucë të ngushta, ushtrime rregullisht të çojë në dëmtimin pjatë gozhdë. Lëndimet e përhershme thonjtë e duarve mund të jenë të lidhura me veprimtaritë profesionale, të tilla si ekspozimi ndaj kimikateve të ndryshme. Maja kërpudhat ndonjëherë prek meshkujt dhe femrat të angazhuar në punët e shtëpisë dhe shpesh merren me ujë. Për të qenë të sigurt nga prania ose mungesa e sëmundjeve kërpudhore, testet e nevojshme laboratorike.