Shkaqet e hipertensionit
Shkaku i hipertensionit në 90-95% të pacientëve mbetet e panjohur. E ashtuquajtura hipertensionit primar ose esencial. Vetëm 5-10% të paaftë për të përcaktuar shkakun e sëmundjes. Në këtë rast, hipertensionit të mesëm ose simptomatike.
Shkaqet e hipertensionit simptomatike:
glomerulonefriti plagë primar apo veshkave; Kjo sëmundje shoqërohet më shpesh me presionin e lartë të gjakut;
stenozë ose ngushtim të arterieve të veshkave në një ose të dy anët;
coarctation e aortës ose ngushtimin kongjenitale;
hyperthyroidism - mosfunksionim tiroide;


hiperaldosteronizëm - një tumor në gjendrës së veshkave, e cila prodhon aldosteronit;
Perdorimi i alkoolit vere për më shumë se 60 ml në ditë:
Përdorimi i drogave që shkaktojnë tensionin e lartë të gjakut: kokainës, ilaqet kundër depresionit, hormonet, etj
Shënim. Shpesh moshuarit hipertensionit sistolik të izoluar re, e cila është shkaktuar nga një rënie në elasticitetin e enëve të gjakut, ndërsa ata vërejtur presion diastolic nën 90 mm Hg. Art. dhe presion systolic vыshe140 mmHg. Art.
Faktorët e rrezikut për hipertension

Për të gjitha sëmundjet e organeve të brendshme është edhe nemodyfytsyruemыe (pandryshuar) dhe ndryshohet (të ndryshueshme) faktorët e rrezikut për sëmundje. Hipertensioni gjithashtu nuk është përjashtim. Prandaj, ajo është edhe faktorë të shquar të zhvillimit, të cilat mund ose nuk mund të ndikojë.
Faktorët e rrezikut Nemodyfytsyruemыe:
Trashëgim. Njerëzit të afërmit e të cilëve janë në mesin e sufferers hipertensionit më të ndjeshëm ndaj të tjerëve që më pas ata mund të zhvillojnë këtë patologji.
Mashkull. Shkencërisht konfirmuar se rreziku i hipertensionit tek meshkujt është shumë më e lartë se në femra. Fakti që shikojnë shëndetin zonjat bukuroshe janë estrogjenit - hormonet seksuale femra që parandalojnë zhvillimin e sëmundjes. Megjithatë, kjo mbrojtje natyrale, për fat të keq, është e paqëndrueshme. Ka vjen një menopauza tek gratë, efekti mbrojtës i estrogjenit është e gjatë, dhe këtu zonjat në incidencën linjë me seksin e fortë, dhe nganjëherë përpara tyre.

Faktorët e rrezikut ndryshohet:
Mbipeshë. Njerëzit të cilët kanë një peshë më të lartë, rreziku i sëmundjes është shumë më e lartë.
Mënyrë pasive e jetës, ose mungesa e stërvitjes. Aktiviteti i ulët fizik dhe jeta i ulur në mënyrë të pashmangshme të çojë në trashje, e cila është një rrugë e drejtpërdrejtë për të hipertensionit.
Konsumi i tepruar i alkoolit - inkurajon zhvillimin e hipertensionit. Njerëzit të prirur për hipertension, ajo është e mirë për të krejtësisht vidyazykatysya e pijeve alkoolike. Në trup, dhe kështu në sasinë e kërkuar të etanolit të prodhuar. Sipas disa studiuesve, futje e përditshme të një sasi të vogël të verës së kuqe një efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular. Megjithatë, nën maskën e parandalimit të hipertensionit, ju nuk mund të vëreni se si fituar një tjetër, në mënyrë të barabartë sëmundje të rrezikshme - alkoolizmi. Dhe të shpëtoj prej tij shumë më të vështirë se hipertensionit.

Ushqimi sasi të mëdha të kripës. Marrja e tepruar e përditshme kripë kontribuon në rritjen e presionit. Është e rekomanduar për të përdorur lugë çaji të përditshme të kripës pa slides, ose 45 gram.
Ushqyerit paekuilibruar. Perdorimi i ushqimit me tejkalim kalori e lipideve atherogenic, duke çuar tek diabetit dhe obezitetit. Atherogenic ose lipide, "krijojë atherosclerosis," në një numër i madh janë në mish qengji, mish derri, të gjitha yndyrna shtazore.
Pirja e duhanit. I referohet ndryshimit dhe faktor mjaft i frikshëm e presionit të lartë të gjakut. Fakti që substancave të tjera nikotinës dhe disa të përfshira në duhan që shkaktojnë vrull të vazhdueshëm të arterieve, të cilat gradualisht çon në compaction e arterieve, të cilat në mënyrë të pashmangshme çon në presionin e lartë të gjakut në enët.

Stresi. Ata të çojë në aktivizimin e sistemit nervor simpatik, i cili, nga ana tjetër, menjëherë aktivizon të gjitha sistemet e trupit dhe, sigurisht, kardiovaskular. Në gjak ejected hormonet pressor që shkaktojnë vrull e arterieve. Kjo, pasi me pirjen e duhanit çon në arterial ngurtësi, dhe zhvillimin e mëtejshëm hipertensionit.
Sleep apnea ose gërhitës. Gërhitës për shumë gra dhe pothuajse të gjithë njerëzit është një kamzhik vërtetë. Kjo është shumë e rrezikshme, dhe pse. Fakti se gërhitës çon në rritjen e presionit në bark dhe gjoks, e cila nga ana ndikon në enët e gjakut dhe shkakton atyre që të vrull. Me kalimin e kohës zhvillimin e hipertensionit.