Shkaqet e sëmundjes kyslotozavysymoy


Gastrit, sëmundje peptike - sëmundje kyslotozavysymыe. Ajo do të duket se titulli ka disa kundërthënie fshehur. Mjedisi natyror i traktit gastrointestinal - kosi pa kripë dhe acid bile tretje e pamundur. Të dobishme dhe të domosdoshme, ata në të njëjtën kohë të vepruar si agjentë të dëmshme. Si është kjo e mundur? Fakti që Mukoza stomakut dhe Ulçera duodenale 12, detyrohen vazhdimisht në kontakt me substanca kaustike mbetet e paprekur dhe e padëmtuar vetëm nën kushte të caktuara. Cilat janë shkaqet e kyslotozavysymoy sëmundjes?


Së pari, nëse niveli pH jo më të lartë se normale. Së dyti, kur të ruajtura funksion mukozale mbrojtës - ajo duhet të ketë një qarkullim të plotë të gjakut, shërohen mirë dhe të prodhojë mukozë të mjaftueshme. Shkaku kryesor i sëmundjes acid - çekuilibër në mes të faktorëve të agresionit dhe mbrojtjes. Fajtori i kësaj çekuilibër disi. Ata mund të veprojnë në mënyrë të pavarur ose së bashku.Trashëgim. Numri i tepruar i qelizave që sintetizojnë acid klorhidrik, ulur rezistencën ndaj veprimit të substancave kaustike mukozën dhe enëve të inferioritetit që furnizojnë gjakun mucous mund të arrijnë të na nga prindërit.

Stresi. Provokuar një vrull të muskujve dhe enët e gjakut, ajo heq mukozën dietë normale dhe e bën atë të pambrojtur.Kjo nuk është vetëm ushqim të parregullt. Vakt me erëza dhe i lagësht stimulon sekrecionet e stomakut lëng, alkooli intensifikon pronat e saj agresive.Pirja e duhanit. Stimulon Nikotina parë dhe pastaj zvogëlon prodhimin e acidit klorhidrik dhe ngre prodhimin e mukusit.
Afatgjatë terapi të drogës. Disa medikamente, të tilla si droga nonsteroidal anti-inflamator - shkatërrojnë pengesë mucous. Qëndruar në muret e stomakut, ky mikrob indirekt rrit prodhimin e acidit klorhidrik dhe liron toksina që dëmtojnë mukozën.
Sëmundja më e rrezikshme e acidit - ulcera peptike dhe 12 ulçerë duodenale. "Rana", e formuar në murin e trupit të ekspozuar ndaj substancave kaustike lëng stomakut. Ata shkatërrojnë muret e enëve të gjakut dhe dëmtimin e indeve. Në mungesë të terapisë adekuate është e mundur zhvillimi i komplikimeve vdekjeprurëse - gjakderdhje dhe përparim.Shenja të veçanta. Dhimbja e lidhur drejtpërdrejt me konsum të ushqimit. Kur ajo është e Ulçera në stomak zakonisht ndodh menjëherë pas një vakt, për Ulçera duodenale ulçerë 12 është e karakterizuar nga uria dhe natën dhimbje. Shenjat e gjakderdhjes - dobësi (edhe pa vetëdije), djerse të ftohtë lagësht, të vjella, masat e errëta të ngjyrës dhe konsistencën e llum kafeje, palpitations. Simptomë zbulim i madh - "thikë" dhimbje.

Diagnoza. Kërkohet эzofahoha-stroduodenoskopyya, radiografi, përcaktimi i aciditetit të stomakut dhe të analizave për praninë e Helicobacter pylori.
Trajtim. Terapi Skema është gjithmonë individuale. Nëse zbulohet H. pylori infeksionit, përdorni antibiotikët. Medikamente që ulin prodhimin e acidit klorhidrik dhe nxisin shërimin e ulçerës, emëruar në çdo rast. Përparime gjakderdhje dhe kërkojnë ndërhyrje urgjente kirurg.Ulçera peptike është karakteristike për kronike, përkeqësimin ndryshuar faljen. Kohëzgjatja e këtyre periudhave varet nga trashëgim, moshës, sëmundjet shoqëruese, mendor dhe gjendjen emocionale e pacientit dhe disa faktorë të tjerë. Keqësimi zakonisht ndodh në pranverë dhe në vjeshtë. Shërim të plotë është e mundur uyazyka përputhje të plotë me të gjitha rekomandimet e mjekut tuaj.


Ishte ai, gastrit kronik me aciditet të lartë. Ekspozimit të zgjatur në mukozën e stomakut të një ose më shumë faktorëve negative që shkaktojnë inflamacion të saj. Kjo, nga ana tjetër, të çon në ndryshime degjenerative. Çfarë ata janë më të theksuara, më keq në stomak për të kryer funksionet e saj themelore - sekretore dhe motorike.Shenja të veçanta. Ndjenja e intensitet dhe presion në zonën pidlozhechniy. Disa pacientë ankohen për dhimbje epigastrike dhe kapsllëk.
Diagnoza. E njëjta gjë si në sëmundje të dyshuar peptike, përveç radiografi. Gjetja e Helicobacter pylori, mjeku do të përshkruajnë antibiotikët. Terapia është gjithmonë e ndërlikuar. Një vend të rëndësishëm zë drogë që zvogëlojnë aciditetin e stomakut, lëvizshmëri prokinetic normalizimin e traktit gastrointestinal, dhe hastroprotektorы që promovojnë shërimin e ulçerës. Zgjedhja e produktit, doza e saj dhe regjim - gastroenterologist drejta. Vetë-trajtim mund të përkeqësohet ndjeshëm gjendjen e pacientit.
Nëse ju jeni të vendosur për të bërë larg me gastrit, të disiplinuar dhe të gatshëm për vetë-mbylljes - fitorja do të jetë juaji! Sëmundja me komplekse sëmundje të quajtur "zbaticë hastroezofahialnaya (GERD) është mjaft e zakonshme, por pak e dinë arsyen për ndjenjat e pakëndshme. Kalimi nga ezofag në stomak përputhet muskujve të veçantë - muskul unazor. Normalisht ajo hapet vetëm të humbasë ushqim dhe lirimin këput me ajër e saj. Por ndonjëherë ndërprerë punën e muskul unazor. Një pjesë e ushqimit në stomak janë të përziera me substanca kaustike hedhur në ezofag dhe irritojë membranën e mukozës. Rezultati - inflamacion dhe formimin e gërryerjet. Ndërlikimet më serioze të GERD përfshijnë ngushtimin e ezofagut, e quajtur ezofag Barret - një gjendje e karakterizuar nga ndryshimi dhe është konsideruar si një epiteliale precancerous - dhe, në fakt, kancerin e ezofagut.